Kömürden Doğalgaz Üretimi Projesi

Boğaziçi Üniversitesi tarafından kömürden doğalgaz üretimi yapılabilmesi için ” Kömürden Sentetik Doğalgaz Üretim Teknolojisi” isimli projesini başlatma kararı aldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne ait yer alan açıklamada, proje kapsamında üniversitenin ekonomiye uygun, düşük emisyona sahip ve çevresel etki açısından temiz bir teknolojiyi sağlayacak katalizör geliştirileceğinin bilgisi aktarıldı.

sentetik-dogal-gaz

Açıklamada ayrıca ” Kömürden Sentetik Doğalgaz Üretim Teknolojisi Geliştirme” projesinde farklı aşamalarda İstanbul Teknik Üniversitesi ve TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TUBİTAK-MAM) ile ortak bir çalışma yapacağı aktarıldı.

Gerçekleştirilecen olan projenin kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi’nde kömürden doğalgaz üretim teknolojisi veya benzeri nitelikte katalitik süreçler içermekte olan teknolojilerin geliştirilmesinde kullanım yapılabilecek bir laboratuvar oluşturulacağı aktarıldı.

Söz konusu açıklamada görüşlerine başvurulan projenin yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Erhan Aksoylu, ” Doğalgaz tüketiminde dış etkenlere bağlılığımız devam ettiği sürece, enerji güvenliğinden bahsedilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Aksoy sözlerine şu şekilde devam etti:

” Adı geçmekte olan bu yeni teknoloji dışa olan bağımlılığı azaltırken, enerji güvenliğiniz de sağlamış olacak. Projenin uygulamaya koyulmasından sonra emisyon yaratan fosil yakıttan, emisyonu görece düşük temiz fosil yakıta geçiş yapılmış olacak. Bu teknoloji ne kadar yaygın bir şekilde uygulanacak olur ise enerji güvenliği de daha yüksek ve daha çevreci bir enerji elde etmiş olacağız. Ülkemizde kömür rezervi düşünüldüğü zaman, Türkiye’nin doğalgaz açığı da kapanabilir düzeyde” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Süper Bilgisayarlar İnsan Beynini Taklit Edebilir mi?

Mikroskopların Bile Görmeyi Başaramadığı Canlı Türleri Artık Görünüyor