Korkutan Araştırma: Yerçekimsiz Ortam Astronotların Beyinlerini Daha Hızlı Yaşlandırır

Beynin içindeki su, beyaz sinir dokusunun değişmesine neden olan sıra dışı yollarda hareket eder.
Uzay Tehlikesi: Pek çok çalışma uzay yolculuğunun sağlık sorunlarıyla ilişkilerini araştırmıştır. Bu araştırmaların sonucu uzay seyahatinin kanser riskini artırdığı, ağır radyasyon ve kemik erimesi gibi etkilerini sıralamıştır. Uzun dönemli yerçekimsiz uzay seyahatleri astronotların beyinlerine zarar verir. JAMA nöroloji dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmadan elde edilen verilere göre uzay uçuşu, öğrenme ve diğer önemli fonksiyonlardan sorumlu beyin sinir lifleri dokusundaki değişmelerle ilişkili olduğunu göstermiştir.
Beyin Dokusundaki Değişimler
Araştırmacılar uluslar arası uzay istasyonunda 200 günden fazla zaman geçiren astronotların görevden önce ve sonra ki MRI ( Manyetik Rezonans Görüntüleme cihazı) taramalarını incelediler.
Bildiğimiz üzere, yerçekimsiz ortamda beyni çevreleyen su yeniden dağılır ve beyin, kafatasında yukarıya doğru yön değiştirir. Ancak, yeni araştırma bulguları; bu olayın beyin dokusunun daha hızlı yaşlanmasına neden olduğunu göstermiştir. Akademik bildiri ‘’Beyin sinir dokusu değişmeleri, sağlıklı yaşlanmayla aynı dönem süresince normal olarak görünenden daha büyük boyutta gerçekleşir.’’ demecini verdi. Endişe verici olan şey: uzayda daha uzun zaman geçirmenizle bu etki çok fazla olur.

Florida Üniversitesinde yardımcı yazar, kinezyoloji ve fizyoloji profesörü olan Rachel Seidler Popular science dergisine ‘’ Bu değişimlerin daha uzun uzay uçuşu görevi süresinde daha büyük boyutlarda olduğunu ve büyük değişmeleri ise denge kaybının çok fazla olması ile ilişkili olduğu’’ yorumlarını yaptı. Fakat, bu etki daha önce uzayda bulunmuş astronotlarda önemli derecede azalmıştır. Böylece vücut yerçekimsiz ortama adapte olabilir. Hala oldukça ciddi bir konu olduğundan daha fazla araştırmaya olanak sağlanamamıştır. Sonuç olarak, art arda gelen en uzun uzay uçuşu: Bir yılda 342 gündü. Bu da demek oluyor ki Seidler ve çalışma arkadaşlarının önünde geliştirmeleri gereken işleri var.
Seidler ‘’Bu beyin değişimlerinin sonuçları gelinen noktada bilinmezdir.’’ dedi.
Editör / Yazar: Hatice ADLİ
Kaynak: https://futurism.com/zero-gravity-astronauts-brains-age-faster

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Bilim dünyasının öncü kadınları

    Yeni İmplant, Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlarını Güçlendiriyor

    Yeni İmplant, Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlarını Güçlendiriyor