Körlüğe Karşı Genetiği Değiştirilmiş Altın Pirinç Yasaklama Ağına Dolandı

Bilim insanları çocuk yaşlardaki körlük ve ölümleri engellemek için, genetiği değiştirilmiş altın pirinç yetiştirilmesi hakkında sorulan sorulara yakın zamanlarda olumlu yanıtlar vermiştir.

İnsanlara yardımcı olabilecek ve hayat kurtarmaya yardım edecek bir yiyeceğin onayının ertelenmesinde uluslararası düzenlemeler suçlandı. İddia, Altın Pirinç (Golden Rice)’in gelişimini konu alan tartışmaların bir soruşturmasında bir grup bilim insanı tarafında ortaya atıldı.

Körlüğe Karşı Genetiği Değiştirilmiş Altın Pirinç Yasaklama Ağına Dolandı

Altın Pirinç , yaklaşık 20 yıl önce çocuklarda körlüğü engellemek ve hastalıklara karşı A vitamini sağlamak için genetiği değiştirilmiş normal bir pirinç türüdür .

A vitamini eksikliği gelişmekte olan ülkeler için bir ölüm kalım meselesidir. A vitamini eksikliğinin HIV, tüberküloz ve sıtmadan daha fazla çocuk ölümlerine neden olduğuna inanılmaktadır.(günde yaklaşık 2000 ölüm)

Bu krize çözüm olarak 20.yüzyılın sonlarında Almanya’daki Freiburg Üniversitesi’nden hücre biyolojisi profesörü Peter Beyer ve İsviçre’deki Bitki Bilimleri Endüstitüsü’nden Ingo Potrykus, beta-karoten olarak bilinen bir kimyasalın genlerini normal pirincin DNA’sına yerleştirdiler.

Altın Pirinç gereksinimleri karşılanarak onlara bir yaşam armağan edilebilir

Bu şekilde pirinç vücut tarafından A vitamini yapmak için öncü kimyasal olan beta-karoten e sahip oldu.
“Bangladeş, Çin, Hindistan ve Asya’da birçok çocuk günlük birkaç kase pirinç dışında bir şey tüketmiyor. Bu çocukların için günlük Altın Pirinç gereksinimleri karşılanarak onlara bir yaşam armağan edilebilir.” diyor Regis bu konu hakkında ekim (2019) ayında yayınlanan kitabında.

Ne yazık ki günlük arz gerçekleşemedi. Bunun nedeni de Greenpeace’ın transgenetik bitkilere(GM cops) muhalefet tutumundan ötürü Altın Pirinç onayını engellemeye çalıştı.

Körlüğe Karşı Genetiği Değiştirilmiş Altın Pirinç Yasaklama Ağına Dolandı

Yine de bu muhalefetin tek başına Altın Pirinç’i (Golden Rice) durduracak güce sahip olmadığını söylüyor Regis.

Asıl sorun Cartagena Protokolü, ilke 15 veya daha yaygın olarak önlem ilkesi olarak bilinen tartışmalı bir madde içermektedir.

Bu, biyoteknoloji ürünü insan sağlığı ve çevre için olası bir risk oluşuyorsa tanıtımını kısıtlamak veya önlemek için önlemler alınması gerektiğini belirtir.

Altın Pirinç örneğinde doktrin “Masum olduğu kanıtlanana kadar suçlu” olarak yorumlandı.
Milyonlarca insanı kurtarabilmesi ve körlüğü engelleme potansiyeli olan bir gıda için tamamen doğru olmayan bir davranış olarak yorumlanabilir.

Sonuç olarak Altın Pirinç, laboratuvar çalışmalarından saha denemelerine kadar her yönüyle bir yasaklama ağına dolandı. Son yıllarda Avustralya, ABD ve Kanada gibi ülkelerde onay vermek için adımlar atıldı.

Regis “Altın Pirinç üretiminin durulmasının, geciktirilmesinin veya ertelenmesinin etkileri, kaybedilen hayatlara ve görme kayıplarına neden olacak.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yapay Zeka Artık Meme Kanseri Tanısında İnsan Uzmanlarından Daha İyi

Bakteriler Hücre Döngülerini Nasıl Kontrol Ederler?