Korona Virüsü İçin Bir Aşı Olacak Mı? Olacaksa Ne Zaman? 4 Soru Cevaplandı.

Bilim insanları arasında 2019-nCoV olarak bilinen yeni korona virüs türü için bir aşı geliştirme çalışmalarına Ulusal Sağlık Enstitüleri de dahil olmak üzere birçok kuruluşta başlandı.

Bilim insanları çalışmaya henüz başlıyor ancak aşı geliştirme stratejileri hem yakından ilişkili virüsler (SARS ve MERS) üzerinde yapılan çalışmalardan hem de aşı teknolojilerinde(nükleik asit aşıları gibi) kaydedilen ilerlemelerden fayda sağlayacaktır.

Bu tür üzerindeki çalışmalar devam ediyor muydu?

Korona Virüsü İçin Bir Aşı Olacak Mı? Olacaksa Ne Zaman? 4 Soru Cevaplandı.

Hayır, fakat insanlarda ciddi hastalıklara yol açan diğer korona virüsleri (yani MERS ve SARS) için devam ediyordu. Bilim insanları bu türün insanlarda hastalığa neden olabileceğini bilmediği için bu türden endişe etmiyorlardı.

Bilim insanları bir korona virüsü aşısı üzerinde ne zaman çalışacaklarını nasıl biliyorlar?

Çalışmalar, virüsler insanları enfekte etmeye başladığında tarihsel olarak başlamıştır. Bunun son 20 yıl içerisindeki 3. Büyük korona virüsü salgını olduğunu ve neden olduğu hastalığın ciddiyetini göze alarak, geniş ölçüde koruyucu olacak bir aşının geliştirilmesine yatırım yapmayı düşünmeliyiz.

Bu çalışma neleri kapsıyor ve ne zaman bir aşı yapabiliriz?

Bu çalışma, aşı yapılarının tasarlanmasını içerir – örneğin, doğru hedef antijenlerinin üretilmesi(bağışıklık sistemi tarafından hedeflenen viral proteinleri) ardından hayvan modellerinde koruyucu ve güvenli olduklarını test edilmesi.

Güvenlik ve yararlılık sağlandıktan sonra, aşılar insanlar üzerinde denenebilir. Aşılar beklenen immun yanıtı ve korumayı indükler ve güvenli bulunurlarsa, popülasyonun aşılanması için seri olarak üretilebilirler.

Korona Virüsü İçin Bir Aşı Olacak Mı? Olacaksa Ne Zaman? 4 Soru Cevaplandı.

Şu anda, aşıları test etmek için gereken virüs izolatlarından(virüs örneklerinden) yoksunuz. Aynı zamanda aşının iyi durumda olduğunu anlamak için de antikor eksikliğimiz var. Ayrıca, aşıyı hangi hayvanlarda test edebileceğimizi belirlememiz gerekiyor. Potansiyel olarak fareleri ve insan olmayan primatları içerebilir.

Aşıyı geliştirmek muhtemelen aylar sürecektir.

İnsanlar bu tür salgınlara karşı güvende olabilir mi?

Bu tür salgınların öngörülebilir gelecek için düzensiz aralıklarla gerçekleşmesini bekliyoruz.
Büyük salgınları ve pandemileri önlemek için, dünya çapında hem insanlarda hem de hayvanlarda denetlemenin iyileştirilmesine ve risk değerlendirmesine yatırım yapmamız gerekir. Bu durum bilim insanlarının insan sağlığına yönelik potansiyel tehdidi tespit edilen virüsler için değerlendirme yapmalarına olanak sağlar.

Mevcut korona virüs gibi yeni bir virüs ayrıca Zika, Ebola veya influenza benzeri virüsler ortaya çıktığında da hızlı bir şekilde kullanılabilecek yeni aşı yaklaşımlarına yatırım yapmak için küresel eylemin gerekli olduğuna inanıyoruz. Şu anda, ortaya çıkan patojenlere yanıtlar çoğunlukla reaktiftir, yani salgın meydana geldikten sonra başlarlar. Sürekli fonlama ile desteklenen daha proaktif bir yaklaşıma ihtiyacımız var.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ceren OKUDUCU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SpaceX, Crew Dragon ile Gerçek İnsanlarla Tarihi Bir Görev Başlatmak Üzere

Bilim İnsanları İlk Kez Laboratuvarda Yılan Zehri Ürettiler.