içinde

Koronavirüs Aşıları Yarışı: Grafik Bir Rehber

Koronavirüs Aşıları Yarışı: SARS-CoV-2’ye karşı dünyadaki şirketler ve üniversitelerdeki araştırma ekipleri tarafından 90’dan fazla aşı geliştirilmektedir. Araştırmacılardan bazıları daha önce lisanslı bir aşıda kullanılmayan farklı teknolojileri deniyorlar. En az altı grup, güvenlik denemelerinde gönüllülere formülasyon enjekte etmeye başladı; diğerleri hayvanlarda test etmeye başladı. Gelin şimdi Nature tarafından yayınlanan rehbere bakalım.

Koronavirüs Aşıları Yarışı: Grafik Bir Rehber

SARS-CoV-2 aşıları: çeşitli yaklaşımlar

Tüm aşılar, vücudu hastalığa neden olmayan bir antijene maruz bırakır yani kişi enfekte olmuş olur ve bu şekilde vücudumuz virüsü bloke edebilen veya öldürebilen bir bağışıklık oluşturur. Koronavirüse karşı denenmekte olan en az sekiz tip aşı var ve bunlar farklı virüslere veya viral parçalara dayanıyor.

Virüs aşıları

En az yedi ekip, virüsün kendisini kullanarak zayıflamış veya etkisiz hale getirilmiş bir şekilde aşı geliştirmektedir. Kızamık ve çocuk felcine karşı olanlar gibi mevcut birçok aşı bu şekilde yapılır, ancak kapsamlı güvenlik testleri gerektirirler. Pekin’deki Sinovac Biotech şirketi, insanlarda SARS-CoV-2’nin inaktif bir versiyonunu test etmeye başladı.

Koronavirüs Aşıları Yarışı: Grafik Bir Rehber

Viral vektör aşıları

Yaklaşık 25 grup, viral vektör aşıları üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Kızamık veya adenovirüs gibi bir virüs, vücutta koronavirüs proteinleri üretebilmesi için genetik olarak tasarlanmıştır. Bu virüsler zayıftırlar ve böylece hastalığa neden olmazlar. İki tür virüs vardır: hücrelerin içinde hala çoğalabilenler ve anahtar genler devre dışı bırakıldığı için yapamayanlar.

Viral vektör aşıları

Nükleik asit aşıları

En az 20 ekip, bağışıklık tepkisine yol açan bir koronavirüs proteini için genetik talimatlar (DNA veya RNA formunda) kullanmayı amaçlamaktadır. Nükleik asit, daha sonra virüs proteininin kopyalarını çıkaran insan hücrelerine sokulur; bu aşıların çoğu virüsün spike proteinini kodlar.

Nükleik asit aşıları

Protein bazlı aşılar

Birçok araştırmacı koronavirüs proteinlerini doğrudan vücuda enjekte etmek istemektedir. Koronavirüsün dış kaplamasını taklit eden protein parçaları veya protein kabukları da kullanabilir

Protein bazlı aşılar

Endüstri denemeleri

Aşı araştırma çalışmalarına liderlik eden grupların% 70’inden fazlası endüstriyel veya özel firmalardır. Klinik araştırmalar, hayvanlarda ve insanlarda yapılan küçük güvenlik çalışmaları ile başlar, bunu bir aşının bağışıklık yanıtı oluşturup oluşturmadığını belirlemek için çok daha büyük çalışmalar yapılmaya başlanır. Araştırmacılar bu adımları hızlandırıyor ve 18 ay içinde bir aşı hazırlamayı umuyorlar.

Endüstri denemeleri

Berk Keskin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.