içinde

Oxford Profesörü, Koronavirüs Çin Kökenli Olmayabilir

Oxford Üniversitesi’nden bir profesörün ifade ettiğine göre, koronavirüs Çin’de ortaya çıkmamış olabilir.

Oxford Üniversitesi’nden bir profesörün ifade ettiğine göre, koronavirüs Çin’de ortaya çıkmamış olabilir. SARS-CoV-2’ye yol açan virüsün lağım suyunda tespitinin araştırılması için davet edilen araştırmacı Tom Jeferson, bu virüsün kalıntılarının Çin’in ilk COVID-19 vakasını bildirme tarihinden önceye uzandığını iddia etti.

Bir uzmanın görüşüne göre, koronavirüs Çin’de oluşmadı veya tamamen Çin kökenli olarak ortaya çıkmadı. Daha ziyade, koronavirüs hep bizimle birlikte dünya üzerindeydi ve ortaya çıkmak için en uygun şartları kolluyordu.

Oxford Üniversitesi Kanıta Dayalı Tıp Merkezi’nden (CEBM) Dr Tom Jefferson, bu virüsün Asya’da ortaya çıkmadan önce Dünya üzerinde global bir organizma var olma ihtimalini ve nihayet ortaya çıkmak için uygun şartları bekliyor olabileceğini ileri sürdü.

Çin’de keşfedilmesinden önce İspanya, İtalya ve Brezilya’dan alınan kanalizasyon örneklerinde gözlemlendi.

Oxford Üniversitesi’nden bir profesörün ifade ettiğine göre, koronavirüs Çin’de ortaya çıkmamış olabilir.

COVID-19’un izleri, Çin’de keşfedilmesinden daha önceki tarihlerde, İspanya, İtalya ve Brezilya’dan alınan kanalizasyon örneklerinde gözlemlendi. Akran denetiminden geçmemiş ve henüz yayınlanmamış olan bu makale, 12 Mart 2019 tarihinde Barselon’dan alınan kanalizasyon örneklerinde SARS-CoV-2’nin genomlarına rastlandığını iddia ediyor.

Jefferson The Daily Telegraph gazetesine verdiği bir röportajda, virüsün gıda fabrikalarında ve et üretim-paketleme tesislerinde nasıl ve neden bu kadar hızlı çoğalabildiğinin araştırılması için bir çağrıda bulunuyor.

Jefferson, CEBM yöneticisi Carl Heneghan ile birlikte bu durumun aydınlatılmasının yeni bulaşma rotalarını belirleme konusunda çok fazla bilgi vereceğini düşünüyor. Özellikle kanalizasyon ve paylaşımlı olan lağım sistemlerinin ve altyapılarının bu rotaların saptanmasında belirleyici olduğu düşünülüyor.

“Bir ada ülkesi olan Batı Samoa’ya İspanyol Gribi’nin Talune adlı bir gemiyle 1918’de geldiği düşünülüyor olsa da bu kısımda birtakım çelişkiler var. 1918 yılında dış dünyayla herhangi bir bağlantısı olmayan bu adada yaşayan insanların yüzde 30’u bu hastalık yüzünden öldü.”
Jefferson “Bu durumun açıklaması ancak şöyle olabilir, bu virüsler herhangi bir yerden gelmiyor veya gitmiyor.

Oxford Profesörü, Koronavirüs Çin Kökenli Olmayabilir

Onlar her zaman yaşadığımız ortamda ve çevresel faktörlerin onları aktifleştirmesini bekliyorlar, gerek insan yoğunluğu gerekse çevresel koşullar olabilir. İşte bizim tam olarak bu koşulları bulmamız araştırmamız gerekiyor.”

“Virüsün herhangi bir yerin kanalizasyon sularında bulunduğu hakkında ciddi kanıtlarımız var. Buna ek olarak dışkı yoluyla bulaşmasının mümkün olduğuna dair de gittikçe güçlenen bulgular mevcut.”
Jefferson: “Et paketleme tesisleri genelde 4°C civarında olur.

Bu da koronavirüsün tam olarak stabil hale geldiği sıcaklık denilebilir. Atık suların da 4°C olduğu sıcaklıklarda virus açısından yüksek derişimli olduğunu görüyoruz, bu da virüsü etkin olmaya iten faktörlerden biri” (Derişim, bir çözeltideki çözünmüş madde miktarını incelemek için kullanılan bir kimya terimidir. Derişim, birçok şekilde ifade edilebilir.)

Deniz Özdemir

Yorumlar kapalı.

1 Yorum