içinde ,

Koronavirüs: Evde Çalışanlar İçin İyi Bir Yönetici Olmanın 5 Yolu!

Evde Çalışanlar İçin İyi Bir Yönetici Olmanın 5 Yolu

Koronavirüs salgını sırasında herkes hayata uyum sağlıyor. Birçoğu için, evden çalışmak yeni normaldir ve her türlü yeni zorluğu ortaya çıkarır. Bir yönetim pozisyonunda olan herkes, bir gecede, özellikle iletişimin sözel olmayan yönlerinin ve bir mekânda nasıl etkileşimde bulunduğumuzu şahsen yapmanın somut yönlerinin çoğunu kaybetti.
Yöneticilerin şu anda meslektaşlarının çeşitli kişisel ihtiyaçlarına uyum sağlaması esastır. Evden çalışırken, iş ve kişisel yaşam arasındaki sınırlar aşınır ve herkes bu durumu aile durumlarına, bakmakla yükümlü oldukları kişilere ve kişiliklerinin çeşitli boyutlarına bağlı olarak farklı bir şekilde deneyimleyecektir.

Koronavirüs: Evde Çalışanlar İçin İyi Bir Yönetici Olmanın 5 Yolu!

Bu, yöneticilerin kendilerini meslektaşlarının yerine koymalarını ve onların bakış açılarını anlamalarını gerektirir. Bu yaklaşımın bir dizi olumlu sonuca sahip olduğu, özellikle de insanları daha da yaklaştırdığı için, başka bir kişinin bakış açısını ele alma fikrine yönelik büyük miktarda araştırma vardır. Temelde hepimizin en şefkatli ve sevecen bir benliğe sahip olmasını gerektirir. İşte bu endişe verici zamanda sizlere yardımcı olmak için beş ipucu.

1. Kişisel durumların özelliklerini anlayın

Çocuğu ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler olmayanlar için, koronavirüsü gündemimizi önemli ölçüde temizleyen bir şey olarak hayal etmek kolay olabilir. Bazıları, ofisin dikkat dağıtıcı unsurları olmadan evde çalışmanın daha odaklı çalışma sunduğuna inanabilir.
Ancak birçoğu için gerçek, çocukların bakımını denetlemeyi ve hatta okullarının kapanmasını takiben evde öğrenmeyi içerecektir.

2. İş beklentilerini uyarlayın

Normal prosedürlerdeki ani değişim, yöneticilerin daha az üretken olabilecek veya odaklanmayı zor bulan işçilerinden beklentilerini uyarlamalarını gerektirir. Yöneticiler, görünür ofis sinyallerinin olmaması göz önüne alındığında, daha fazla dinlemeye odaklanmalı ve çalışanların belirli kısıtlamalarını ve bunlara uyum sağlama yöntemlerini açıklamalarını sağlayan daha yumuşak bir yönetim tarzı benimsemelidir.
İnsanların mevcut kargaşanın zihinsel sağlıklarını nasıl etkilediği konusunda cana yakın olmayabileceğini hatırlamak da önemlidir. Kuruluşların insan kaynakları departmanları veya diğer kanalları aracılığıyla destek sunabilmeleri için yöneticilerin buna uyması gerekir.

3. Teması sürdürün ve rutin hale getirin

Sürekli iletişim kanalları korunmalı ve güçlendirilmelidir. E-postalar, kuruluşların işle ilgili görevler üzerinde ilerlemelerini sağlayan olumlu ve arkadaşça bir kültür yaratan küçük konuşma ve sıradan işyeri etkileşimlerinin yerini almayacaktır.
Teması ve rahatlığı sağlamanın bir yolu, duygularını ve deneyimlerini paylaşmak için her ekip üyesine beş dakika ayrılan düzenli video konferansı planlamaktır. Her gün aynı zamanda planlanan sanal kahve molaları, mümkün olduğunca paylaşılan bir topluluk deneyimi oluşturmaya yardımcı olur. Bu, yöneticilerin herkesin nasıl çalıştığına dair daha iyi bir bakış açısı kazanmasını sağlayacaktır, çünkü izlenimlerin ve duyguların kişilerarası ve grup iletişiminde paylaşılması daha olasıdır.

4. Görünmez sosyal ipuçlarının farkına varın

Hepimiz jestler ve beden dili ile iletişim ve etkileşim kurarız. Bu işyerinde her yerde olduğu kadar geçerlidir. Başkalarını yönetirken, fiziksel ifademizin neredeyse söylemek zorunda olduğumuz kadarını taşıdığını bile bilmiyoruz.
Mevcut durumda, bu ipuçlarının çoğu artık görünmez hale geldi. Ve bir video konferans ekranının arkasında, geleneksel olarak güvendiğimiz bedensel işaretlerin çoğu kaybolacak. Yöneticiler bu nedenle mesajlarının nasıl algılandığını ve kurulda nasıl ele alındığını düşünmelidir.

5. İşleri daha da netleştirin

Yöneticilerin iletişim kurmak istedikleri şeylere çok dikkat etmeleri ve hedefleri, beklentileri ve planları hakkında daha açık olmaları gerekir. E-postaların yüz yüze görüşmeden daha yanlış yorumlanması daha olasıdır, bu nedenle yöneticiler iletişimin tonunu ve içeriğini daha da dikkatli bir şekilde düzeltmelidir. Koronavirüs pandemisinden önce uzun yıllar meslektaşlarınızla birlikte çalışmış olsanız bile, aklınızı okuyamadıklarının bilincinde olmanız önemlidir.
Bu kriz, ekranlarda veya fiziksel olarak işyerinde yönetme ve etkileşim şeklimizi kesinlikle değiştirecektir. Perspektif alma fikrini benimsemek, yöneticilerin işçilerinin belirli durumlarını ve kısıtlamalarını anlamaları ve gerekli desteği vermeleri için gereklidir.
Sonuçta, liderlik beklentilerindeki bu değişim (daha açık iletişim kanalları ve yeni rutinler), zoraki sosyal izolasyona rağmen kuruluşların insani bir şekilde işlev görmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir