Koronavirüs ‘Tıpkı Grip Gibi’ Değil. İşte Çok Önemli Farklılıklar

Koronavirüs Grip Gibi Değil. Boğaz ağrısı, ateş semptomlarından muzdarip olanlar benzer hissetmelerine rağmen, yeni koronavirüs mevsim gribi ile aynı değildir. Uzmanlar çarşamba günü vurguladı. Koronavirüsün neden olduğu COVID-19, doğrulanan vakaların yaklaşık yüzde 3,5’inde ölümcül olduğunu kanıtlamaktadır.

Bu mortalite oranı ile aynı olmasa da birçok kişiye enfekte olabileceği, ancak kişinin farkında olamadığı göz önüne alındığında, hastaların yüzde 0,1’ini öldüren mevsimsel gripten önemli ölçüde daha yüksektir.

University College London’daki Hesaplamalı Sistem Biyolojisi Profesörü Francois Balloux, “COVID-19’un ölüm oranları konusunda hala önemli bir belirsizlik var ve muhtemelen yerel sağlık hizmetlerinin kalitesine bağlı olarak değişiyor” dedi.

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Ciddi vakalar

Salgının ortaya çıktığı Çin’deki 45.000 doğrulanmış vaka analizi, ölümlerin büyük çoğunluğunun yaşlılar arasında olduğunu göstermektedir (80’lerin üzerinde yüzde 14,8 Ölüm oranı). Ancak başka bir Çin araştırması, ciddi vakaların yüzde 41’inin 50 ‘li yaşların altında gerçekleştiğini, 65 yaşın üzerinde yüzde 27 olduğunu gösterdi.

Fransız sağlık bakanı yardımcısı Jerome Salomon, “Yaşınız daha büyükse daha büyük bir risk altındasınız, ancak daha önce herhangi bir koşula sahip olmayan nispeten genç insanlarda da ciddi vakalar olabilir” dedi.

Bulaşıcılık

Hastalık uzmanları her COVID-19 hastasının 2 ila 3 kişide enfekte olduğunu tahmin etmektedir.
Bu, tipik olarak her hasta için 1.3 yeni insanı enfekte eden mevsimsel gripten iki kat daha yüksek bir üreme oranıdır.

Aşı / tedavi

Salomon, insanların 100 yıldan uzun bir süredir griple yaşadığını söyledi.”Bunu yakından inceledik,” dedi. “Bu yeni virüs, fiziksel belirtiler açısından gribe benziyor, ancak çok büyük farklılıklar var.”
Birincisi, COVID-19 ‘a karşı bir aşı olmaması ya da sürekli olarak etkili olduğu gösterilen herhangi bir tedavinin olmamasıdır.

Bazı denemeler, ciddi vakalara retroviral ilaçların yanı sıra bazı deneysel tedavilerin verilmesini vaat ederken, örnek boyutları genel popülasyona yayılamayacak kadar küçüktür. Dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce araştırmacı COVID-19 aşısı bulmak için çılgınca çalışıyor, ancak geliştirme süreci aylar sürüyor ve mevcut salgın için çok geç.

Bir aşı sihirli bir şekilde ortaya çıksa bile, herkesin ona erişmesini sağlamak küçük bir olay değildir. Sağlık yetkilileri düzenli olarak “topluluk bağışıklığını” garanti altına almak için yeterli sayıda grip aşısı almadıklarından şikayet etmektedir.

İlginizi çekebilir: Grip Aşısı Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler ve Yan Etkileri

Benzerlikler

Ancak yeni virüs, bazı özelliklerini griple paylaşıyor. Özellikle de her birimizin enfeksiyon oranını yavaşlatmak için kişisel olarak alabileceği önlemler: El sıkışmaktan kaçının, sık sık ellerinizi sabun ve suyla yıkayın, yüzünüze dokunmaktan kaçının ve hastaysanız bir maske takın.

Fransa sağlık bakanlığı, her 10 kişiden sadece ikisinin tuvaleti kullandıktan sonra düzenli olarak ellerini yıkadığını söylüyor.

“Ve insanların sadece yüzde 42’si öksürdüğünde veya hapşırdığında ağızlarını bir dirsek veya peçete ile kapatıyor”. Diye ekledi.

Çeviri: Ülkü Güngör / K: Science Alert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İskoçya’da keşfedilen ve Churchill’in gizli ordusuna ait olan kayıp sığınak

Koronavirüs: En Kötü Belirtiler Ne ve Covid-19 Ne Kadar Ölümcül?