Koronavirüs Mevsimsel Bir Grip Değil!

Koronavirüs Mevsimsel Bir Grip Değil! Ağrılar ve acılar, boğaz ağrısı, ateş –gibi benzer semptomlar olmasına rağmen, yeni koronavirüs mevsimsel grip ile aynı değildir, uzmanlar altını çizerek vurguluyor.

COVID-19, doğrulanan vakaların yaklaşık yüzde 3,5’inde ölümcül olduğunu kanıtlamaktadır. Bu, tipik olarak hastaların yüzde 0.1’ini öldüren mevsimsel gripten önemli ölçüde daha yüksektir.
University College London’daki Hesaplamalı Sistem Biyolojisi Profesörü Francois Balloux, “COVID-19’un ölüm oranları konusunda hala önemli bir belirsizlik var ve bunu muhtemelen ülkelerin sağlık sektörleri belirliyor ” dedi.

Diyerek şöyle devam etti: “Ancak şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki mevsimsel grip soylarından ortalama 20 kat daha yüksek bir ölüm oranına sahip.’’

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Ciddi vakalar

Salgının ortaya çıktığı Çin’deki 45.000 doğrulanmış vakanın analizi, ölümlerin büyük çoğunluğunun yaşlılar arasında olduğunu göstermektedir (80’lerin üzerinde %14.8 ölüm oranı).
Ancak başka bir Çin araştırması, ciddi vakaların %41’inin 50’li yaşların altında gerçekleştiğini, 65 yaşın üzerinde %27 olduğunu gösterdi.

Fransız sağlık bakanı yardımcısı Jerome Salomon, “Yaşınız daha büyükse daha büyük bir risk altındasınız, ancak genç insanlarda da ciddi vakalar olabilir” dedi.

Bulaşıcılık

Hastalık uzmanları, her COVID-19 hastasının iki ila üç kişiyi enfekte ettiğini tahmin etmektedir.
Bu, her hasta için 1.3 yeni insanı enfekte eden mevsimsel gripten iki kat daha yüksek bir yayılma oranıdır.

Aşı / tedavi

Salomon, insanların 100 yıldan uzun bir süredir griple yaşadığını söyledi.
“Bunu yakından inceledik,” dedi. “Bu yeni virüs, fiziksel belirtiler açısından gribe benziyor, ancak çok büyük farklılıklar var.”

Birincisi, COVID-19’a karşı bir aşı olmaması ya da sürekli olarak etkili olduğu herhangi bir tedavinin olmamasıdır.

Bazı denemeler, ciddi vakalara retroviral ilaçların yanı sıra bazı deneysel tedavilerin verilmesini vaat ederken, örnek boyutları genel popülasyona yayılamayacak kadar küçüktür.

Dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce araştırmacı COVID-19 aşısı bulmak için çılgınca çalışıyor , ancak geliştirme süreci aylar sürüyor ve mevcut salgın için çok uzun bir süre.

Bir aşı sihirli bir şekilde ortaya çıksa bile, herkesin ona erişmesini sağlamak kolay bir şey değildir. Sağlık yetkilileri düzenli olarak “sürü bağışıklığını” garanti altına almak için yeterli sayıda grip aşısı almadıklarından şikayet edebilir.

Benzerlikler

Ancak yeni virüs, bazı özellikleri griple benzer, bu yüzden her birimizin enfeksiyon oranını yavaşlatmak için kişisel olarak almamız gereken önlemler:
El sıkışmaktan kaçının, sık sık ellerinizi sabun ve suyla yıkayın, yüzünüze dokunmaktan kaçının ve hastaysanız bir maske takın.

Bu tür eylemler, grip ve diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi yeni enfeksiyonları sınırlayabilir.
Fransa sağlık bakanlığı “Ve insanların sadece yüzde 42’si öksürdüğünde veya hapşırdığında ağızlarını bir dirsek veya doku ile kaplıyor,” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Koronavirüs Nefes Alma ve Konuşma İle De Yayılabilir!

Antarktika’da 90 milyon yıl önce yağmur ormanı varmış