Koronavirüs Mü, Grip Mi, Nezle Mi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Koronavirüs Mü, Grip Mi, Nezle Mi: Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmen bir pandemi ilan edilen SARS-CoV-2, gezegenin çoğuna yayıldı. Öyle ki kuzey kutbunda yürütülen bir araştırma projesini bile etkiledi. Bu son derece bulaşıcı hastalık, enfeksiyonun ilk beş gününde genel olarak olarak semptomsuz kalması nedeniyle belirli bir zorluk yaratıyor. Yani etkilenen bireyler virüsü taşıdıklarını bilmeden günlük yaşamlarına devam edebiliyorlar.

Solunum yolu hastalığı olarak SARS-CoV-2’nin neden olduğu hastalığın adı olan COVID-19, influenza olarak bilinen grip ve soğuk algınlığı olarak bilinen rinovirüs semptomlarının çoğunu taklit eder.

Koronavirüs Mü, Grip Mi, Nezle Mi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Birçok enfekte birey için, semptomlar hafif, sürekli öksürük, yüksek ateş ve en yaygın olarak listelenen nefes darlığı ile birlikte olacaktır.

Test kitlerinin eksikliği dünya çapında bir endişe kaynağı, bu yüzden birçok ülke sadece hastaneye yatmayı gerektiren hastalarda hastalık için test yapmakta. Bu, sadece hafif derecede rahatsız olan birçok kişinin, koronavirüs veya başka bir solunum yolu hastalığı olup olmadığını asla bilemeyeceği anlamına geliyor. Yılın zamanı göz önüne alındığında, soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıklar şu anda oldukça yaygın, peki koronavirüs, grip veya soğuk algınlığınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Mevcut tavsiyeler ışığında,erken evre koronavirüsün en belirleyici iki semptomu yeni, kalıcı bir öksürük ve ateştir. Ateş, normal 36-37 ° C aralığının üzerindeki vücut sıcaklığı olarak tanımlanır ve mağazadan satın alınan bir termometre ile belirlenebilir.

Koronavirüsün tıkalı burun veya burun akıntısına neden olduğu düşünülmemektedir, bu nedenle tıkalı bir burun da dahil olmak üzere hafif semptomlarınız varsa, soğuk algınlığı yaşamanız daha olası.

Ayrıca, mevcut yönergeler kuru, kalıcı bir öksürük veya ateş yaşıyorsanız kendi kendinizi izole etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bu semptomları yaşıyorsanız evden ayrılmaktan kaçınmak en iyisi.

Şu anda COVID-19 için aşı veya tedavi yoktur. Bu nedenle hafif semptomlar için, semptomları yönetmek için evde parasetamol gibi reçetesiz ilaçlar kullanarak tedavi etmek en iyisidir. Daha ileri vakalarda ciddi akciğer hasarına neden olabilir. Yani ciddi şekilde etkilenen hastalar, pulmoner sistemlerini hastalığın en kötü aşamalarında desteklemek için hastane tedavisine ihtiyaç duyarlar.

GRİP BELİRTİLERİ NELER?

Grip, her yıl ölümlere neden olan yıllık bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Koronavirüs ile karşılaştırıldığında nispeten düşük bir sayı olan vakaların yaklaşık yüzde 0.1’inde ölümcül (şu anda vakaların yüzde 2-3’ünde ölümcül olduğu düşünülmekte), ancak Amerika gibi bazı ülkelerde yetersiz testler bu rakamı daha yüksek gibi gösteriyor olabilir aslında.

Grip, sürekli olarak mutasyona uğradığı için her yıl epidemiyolojik bir bulmaca oluşturuyor. Yani önceki grip suşları için aşılar, hastalığın yeni suşlarında etkisizler. Aşıların enfeksiyonları önleyebilmesine ve H1N1 gibi bazı suşların Tamiflu ile engellenmesine rağmen, hastalığın tedavisi yok.

NEZLE BELİRTİLERİ NELER?

Soğuk algınlığı, en belirgin semptomları olarak tıkanmış veya burun akıntısına neden olan ve genellikle tat ve koku kaybına yol açabilen yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır. Genellikle nezle belirtileri; boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, öksürük, hapşırma, yüksek ateş ve tıkanmış östaki tüplerinin bir sonucu olarak kulaklarda ve yüzde artan basınç da dahil olmak üzere bir dizi hoş olmayan semptomla birlikte gelir.

Soğuk algınlığı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve bir süre devam edebilir. Neyse ki, belirtiler evde yönetilebilir, bu nedenle soğuk algınlığına yakalanacak kadar şanssızsanız, bazı sıcak içecekler iyi gelecektir.

Koronavirüs Mü, Grip Mi, Nezle Mi Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Koronavirüsünüz olabileceğinden endişeleniyorsanız ve semptomlardan müzdaripseniz, öncelikle yerel sağlık hizmetlerinizle telefonla iletişim kurmak her zaman en iyisidir. Hastalığa yakalandığınızdan şüpheleniyorsanız, bir doktorun ofisine veya hastanesine girmeyin veya taksi veya toplu taşıma kullanmayın.

Etkilenen ülkelerdeki birçok insanın hastalığa yakalanması muhtemel olsa da, yayılma oranını yavaşlatmak, devam eden kriz boyunca zaten aşırı gerilmiş sağlık hizmetlerini desteklemede hayati bir adımdır. Birçoğu, koronavirüsün temel olarak mevsim gribi ile aynı olduğunu söylüyor, ancak bu doğru değil.

İtalya’daki Lombardiya gibi özellikle kötü etkilenen bölgelerde, hastaneler yoğun bakım ünitesi yatakları tükendi ve hangi hastaların tedavi edilebileceğine karar vermek için sağlık profesyonelleri tarafından son derece zor kararlar alınması gerekiyor.

Genç olsanız ve herhangi bir sağlık durumundan muzdarip olmasanız bile, daha savunmasız kişileri hastalıktan korumak için hayati bir rolünüz olduğunu unutmayın.

Sağlıkla Kalın!
Hacer Sezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kuzey Yıldızı Bir Başka Deyimle Polaris Nedir?

Geleceğin Ta Kendisi: Rüzgar Enerjisi ve Temelleri