Koronavirüs Nefes Alma ve Konuşma İle De Yayılabilir!

Pandemiye neden olan koronavirüs, enfekte olmuş insanların normal nefes alma ve konuşma sırasında soluduğu küçük parçacıklarda havada yayılabilir.

Şimdiye kadar, uzmanlar SARS-CoV-2 olarak adlandırılan virüsün hava yoluyla bu şekilde yayılmadığını, ancak insanlar öksürdüğünde veya hapşırdığında serbest kalan nispeten büyük damlacıklar yoluyla yayıldığını söylediler. Bu damlacıklar, yüzeyleri veya nesneleri kirletebilir ve yüzeye dokunup yüzlerine dokunan insanları enfekte edebilir.

Koronavirüs Nefes Alma ve Konuşma İle De Yayılabilir!Büyük damlacıklar hala bir enfeksiyon aracıdır, ancak araştırmacılar şimdi küçük hava parçacıkların da bulaşıcı virüs taşıyabileceğini söylüyor. ‘’Şu anda mevcut olan araştırmalar, SARS-CoV-2’in doğrudan hasta nefesi tarafından üretilen biyo aerosoller yoluyla yayılabilme olasılığını destekliyor’’ ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademilerinden araştırmacılar, 1 Nisan raporunda Beyaz Saray Bilim Ve Teknoloji Politikası Ofisine yazdılar.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan izleme raporuna göre, 2 Nisan itibariyle dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın COVID-19 olduğu doğrulandı. ABD’de 5.600’den fazla insan dahil olmak üzere dünya çapında 50.000’den fazla insan öldü.

Koronavirüs Nefes Alma ve Konuşma İle De Yayılabilir!Uzmanlar, Hong Kong Üniversitesi’nden yayınlanmamış bir araştırmaya atıfta bulunarak, cerrahi maskeler takan insanların bulaştığı virüs miktarını azaltabileceğini söylüyor. Araştırma yazısında, maske takmanın maskeyi takan kişiyi hastalığa yakalamaya karşı koruyup koruyamayacağını ve bir kişinin enfekte olmak için ne kadar virüs soluması gerektiği bilinmemektedir.

Raporda ayrıca, virüsün genetik materyalinin hastaların hastane yataklarından iki metreden daha uzakta tespit edildiği de belirtiliyor. Bulaşıcı virüsün ne kadar uzağa taşınabileceği veya genetik materyalin ölü virüslerden olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Ancak bu bulgu, bir metrelik sosyal mesafenin virüsün yayılımını sınırlamak için yeterli olmayabileceğini gösterebilir.

Çeviren: Berk Keskin / Kaynak: Science News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evrimdeki Bir Paradoks: Fedakarlık (Diğerkamlık)

Koronavirüs Mevsimsel Bir Grip Değil!