Koronavirüs salgını Mars Örneklerini Dünya’ya Getirme Konusunda Bize Ne Öğretebilir?

Koronavirüs salgını Mars örneklerini Dünya’ya geri getirme konusunda bize ne öğretebilir? 
SARS-COV-2, COVID-19 adlı hastalığın salgınına sebep olan yeni bir koronavirüs ‘tür.
Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri gibi halk sağlığı grupları hala virüsü öğreniyor. Sebep olduğu hastalığı izliyor ve onu durdurmanın potansiyel yollarını araştırıyor.

Ama ben, ben olduğum olduğum için aklıma doğrudan Mars geldi. Uzun zamandır bilim kurgu dünyasının vizyonunda uzaydan birşeyleri dünyaya getirmek var. Bunlar Dünya’nın kırılgan biyosferinde tehlikeli olabilecek organizmalar taşıyabilir! Bu tür varışlar tesadüfi olabilir veya maksatlı olabilir.

Donald Trump’ın NASA için bütçe talebi

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Bu arada, Başkan Donald Trump’ın NASA için bütçe talebi, Mars örnek geri dönüş misyonunun geliştirilmesini destekliyor. Bu misyon Kızıl Gezegenden malları geri alacak bir robotik programı içeriyor.

Ya bu örnekler tehlikeli ve bulaşıcı bir şekilde ortaya çıkarsa?

COVID-19 ve diğer önemli bulaşıcı hastalıklardan öğrenilecek Mars’a yönelik bazı dersler var mı?

1973 yılında Carl Sagan, Mars patojenlerine ilişkin bu görüşü sunan “Kozmik Bağlantı – Dünya Dışı Bir Bakış” adlı kitabını yayınladı: “Kesinlikle Mars biyolojik açıdan büyük bir potansiyel içeriyor. Mars’ta Dünyasal ortama taşınırsa muazzam biyolojik hasar verebilecek patojenler, organizmalar olabilir –H.G. Wells’in  War of the Worlds kitabında marstan gelen bir veba salgını komplosu vardır.
Bu son derece ağır bir durum olurdu. Marslı organizmaların Dünyasal organizmalarda ciddi sorunlara yol açamayacağını söyleyebiliriz. Çünkü Marslı ve Dünyasal organizmalar arasında 4,5 milyar yıldır biyolojik temas yok.

Öte yandan, Dünyasal organizmaların potansiyel Mars patojenlerine karşı hiçbir savunma geliştirmediklerini eşit derecede tartışabiliriz. Çünkü tam olarak 4,5 milyar yıldır böyle bir temas olmadığı için böyle bir enfeksiyon olasılığı çok azdı,ancak temas meydana gelirse çok tehlikeli olabilir.

Endişe ve cehalet

Böyle bir enfeksiyon meydana gelirse ne olabilir?

Kaliforniya’daki SETI Enstitüsü’nde çalışan kıdemli bilim insanı ve aynı zamanda NASA’nın 1986-1993 ve 1997-2006 yılları arasında gezegensel koruma görevlisi olan John Rummel, “Mevcut duruma koronavirüs ile birlikte eşlik eden endişe iklimini düşünmenin öğretici olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Bilim insanları hala Mars’ın yaşam izleri gösterip göstermediğini anlamaya çalışıyorlar.
(Resim: © NASA / JPL-Caltech)

Örneğin, şu anda koronavirüs için kullanılan mevcut tanı testleri tam olarak doğru değil ve semptomların gelişmesi için enfeksiyondan sonra bir haftadan fazla süre beklemek gerekebiliyor. Ve dünyasal bir enfeksiyonun mevsim değişikliği ile sınırlanmış yayılması, yabancı bir hastalık için geçerli olmayabilir.

“Mars’tan örnek geri getirmemisyonunun, cehalet karşısında alınan önlemler konusunda açık olması gerektiğini düşünüyorum,” dedi Rummel, “Mars’ta yaşam hakkında konuştuğumuzda cahil olduğumuzu kabul etmeliyiz”

Beyin Fırtınası

Rummel, bilim insanlarının Mars örneklerini gezegenimize götürme konusunda çeşitli düşünce farklılıklarına sahip olduğunu söyledi. Biyolojik tehlikeler için sıkı bir muhafaza ve teste dayanan planlı, ihtiyati yaklaşım, bir numunenin geri gönderilmesine izin vereceğinden, bir numunede veya Mars’ta başka bir yerde yaşamı keşfetme potansiyeli ile çakışmaktadır.

Rummel, “Kişi örnekte hayat bulursa, onu çevrede inceleyebilme şansı yüksektir.” Dedi ve şöyle devam etti: “Bu yaklaşımın dezavantajı, Mars’taki yaşamı görmezden gelmekten [çevreleme tesisinin kurulması açısından] daha pahalı olmasıdır.” Gezegensel Koruma Bağımsız İnceleme Kurulundan NASA’ya yapılan son raporda belirtildiği gibi, bu yaklaşım Mars örneklerinin analiz edilmesi ve test edilmesine adanmış bir numune işleme tesisinin geliştirilmesini gerektirmektedir.

Rummel, koronavirüs durumu gibi bir şey ortaya çıkarsa, başka bir muhafaza tesisinin zamanında bulunamayabileceğini ve numunede bulunan herhangi bir organizmanın Mars’tan gelmesini sağlayacak temizlik gereksinimlerini Dünya’ya gelmeden önce karşılayamayabileceğini söyledi.

İhtiyatlı adımlar

2006’dan Kasım 2017’ye kadar NASA’nın gezegen koruma subayı olan Catharine Conley;
“Geçmişteki bulaşıcı hastalık salgınlarında olduğu gibi, şu anda yayılan koronavirüs de insanların nadiren temas ettiği ortamlarla etkileşimin sonuçlarını anlamanın neden bu kadar önemli olduğunun bir başka örneğidir”dedi. Conley, “Mars keşfi örneğinde, Mars’a taşınan Dünya organizmalarının gelecekteki canlılar için Mars’ta sorun olması da olasıdır.” Dedi.

“Mars’ta yaşam varsa ve Dünya’ya getirildiyse, yakın zamanda Grönland’da buzulların erimesiyle ortaya çıkan yeni alg türleri gibi daha çok çevresel etkileri olacaktır” dedi. Bununla birlikte, Mars yaşamı dünyasal yaşamla ilgiliyse, Conley, “Bu, Dünya kirlenmesinden ayırt edilmeyi çok daha zorlaştırıyor – ve aynı zamanda, mutasyona uğrayan hastalıklar gibi, bizi de etkilemesi daha muhtemel” dedi.

Yazar: Leonard David / Space,com – Çeviri: Cihan LALE

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

manyetik rezonans

Manyetik Rezonans (MRG) Nedir? Ne İçin Kullanılır, Riskleri Nelerdir.

Virüs Neden Zarar Verir ve Virüsler Silah Olarak Kullanılabilirler Mi?