Koronavirüs Sayesinde Kaçırdığınız Akıllara Durgunluk Veren 8 Olay!

Koronavirüs (Covid-19) muhtemelen tarih kitaplarını yazma zamanı geldiğinde 2020 yılına dair bilinecek en iyi şey olacak, ancak şu anda virüs dünyada devam eden tek şey değil.

Haberlerde dünyaya nasıl enfekte olduğu ve sonuçlar her ne kadar çok yer alıyor olsa da, perdeler arkasında birçok ilginç ve önemli olaylar olmaya devam ediyor.

Ne yazık ki bugünlerde diğer olaylardan neredeyse hiç bahsedilmiyor, ve bu çılgın haberlerden Covid-19 tarafından bastırıldığı için farkında olmayabilirsiniz.

8) Kore Polisi ‘’Nth Odası’’ S*ks Suçu Davasının Arkasındaki Adamı Serbest Bıraktı

Koronavirüs Sayesinde Kaçırdığınız Akıllara Durgunluk Veren 8 Olay!

24 Mart’ta Kore polisi ‘’nth sohbet odası’’ s*ks suçu davasında yer alan ana şüphelinin adını yetimhanede gönüllü ve üniversite gazetesinin editörü olan 24 yaşındaki ChoJu-Bin olarak açıkladı. Dava ‘’Doktor’’ kullanıcı adı altında ‘’nth sohbet odası’’ adlı bir Telegram sohbet odası etrafında dönüyordu. Cho, 74 kişiyi şantaj için kullandığı çıplak resimleri göndermeye kandırmak ile suçlanıyor.

Bu kişilerden 16’sı çocuktu. Cho’nun tutuklanması önceki hafta 18 ayrı tutuklama kararlı ile sonuçlandı Cho yerel yetimhanede 2 yıldan fazla gönüllü oldu, hatta bir medya kuruluşuna vermiş olduğu bir demeç bile var.

‘’Zorunlu askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra gönüllü olarak çalışmaya başladım. Başkalarına yardım etmek istedim çünkü birçok insandan yardım aldım.’’

Her ne kadar soruşturma devam ediyor olsa da 260.000 kullanıcısı olan telegramda açılan sohbet odasını kuran şahısa ulaşılabilmiş değil.

7) Mısır ve Etiyopya Nil Üzerinde Kurulan Baraj Yüzünden Savaşa Çok Yakın

Kuzey Afrika’da tansiyonlar Nil Nehri boyunca bir baraj inşaatı yüzünden artıyor ve bu Etiyopya ve Mısır’ı savaşa sürükleyebilir. Büyük Rönesans Barajı Etiyopya için bir gurur kaynağıdır, ancak Mısır için baraj dünyanın en önemli nehirlerinden biri üzerinde potansiyel bir kontrol kaybı anlamına gelir.

Mısır bin yıldır nehre bağlıydı ve nehrin akışındaki bir kesinti ülke ekonomisine büyük zarar verebilir, ve aynı zamanda ülkenin içilebilir suyunun %90’ını tükettiği birincil su kaybını sekteye uğratabilir.

Rezervin kapasitesi 74 milyar metreküptür. Ve 6 yıl içerisinde Etiyopya’nın planladığı gibi doldurulması demek, Mısır’ın Nil nehrinden yararlandığı içme suyu ve tarım sulamalarının etkilenmesi demek. Mısır, rezervi 12 ile 21 yıl arasında doldurmak için bir plan önerdi ancak Etiyopya’nın Su Bakanı Seleshi Bekele ‘’ Bu hiçbir şekilde kabul edilemez.’’ dedi.

6) Kentucky’de Yaşayan Kayıp Genci 10 Yıl Sonra Bulunuyor

Paige Johnson, Eylül 2010’da bir parti sonrası kaybolduktan sonra sadece 17 yaşındaydı. Kentucky’li genç, on yıl boyunca kayıptı ve ailesini nerede olduğuna dair hiçbir fikirleri yoktu.Pazar günü Clermount Country, Ohio Şerifinin ofisi ile Williamburg dışındaki bir ormanda insan kalıntıları bulduğına dair bir ihbar geldi.İhbar sonrası yapılan araştırmalar neticesinde kalıntıların kayıp olan Paige’e ait oldukları doğrulandı.

Paige’in annesi Donna Johnson’ın her ne kadar üzgün olsa da çocuğunun bir mezarı olacağından dolayı mutluydu. ‘’ Bebeğimi uzun süredir eve getirmek istiyordum. Haberini hiç almadan mezara gideceğime dair çok fazla endişem vardı. Kayıp gencin yapılan dna çalışmaları ile kimliği her ne kadar doğrulansa da ölüm nedenine dair bir şey bulunamadı. Polis ekipleri hala bu konu üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

5) Eski FBI Ajanı İran’da Ölmüş Olabilir

2007 yılında, eski FBI ajanı olan Robert Levinson İran’da kayboldu. İeani her ne kadar bu FBI ajanının kaybolması ile ilgilerinin olmadığını savunsa da. Yıllar boyunca FBI ajanının orada tutuklu olduğuna dair bir çok kanıt bulunmaktadır. Hatta ailesinin kaybolmasından 6 yıl sonra eline geçen bir fotoğrafında uzun sakallı, turuncu tulumlu ve elleri zincirli olan bir fotoğrafı geçti.

Son 13 yıldır ailesi dönüşü için savaşırken, yıllar geçtikçe Levinson haberleri seyrekleşmeye başladı. 25 Mart’ta haberler değişti ve ABD İstihbarat yetkilileri Levison’un bir süre önce vefat etmiş olabileceğini bu konuda bazı istihbarat bilgilerini aldıklarını ajanın ailesine bildirdi.

4) Christchurch Camisi Saldırganı Beklenmedik Şekilde Suçluluğunu Savundu

15 Mart 2019’da Cuma namazı sırasında Avustralyalı Brenton Tarrant, Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasındaki Al Noor Camisi ve Linwood İslam Merkezi’ne saldırdı ve 51 kişiyi öldürüp 49 kişiyi yaraladı. Tarrant 1 yıl sonra duruşmaya hazırlandı, ancak 26 Mart’ta ‘’suçsuz’’ olduğunu belirttiği ifadesini ‘’suçlu’’ olarak değiştirerek bütün dünyayı şok etti.

İfadesini değiştirerek kurbanlarını ve ailelerini uzun süreli bir davadan kurtardı. Tarrant suçlamaları reddettikten sonra haziran ayında yargılanmak üzere tarih belirlendi. Savunmasındaki değişiklik Yeni Zelanda’yı ve bütün dünyayı şok etti.

Tarrant 51 cinayet, 40 cinayet teşebbüsü ve 1 terö eylem suçundan suçlu bulundu. Mahkeme, mayıs ayında bir mahkumiyet tarihi kararlaştırmak için tarih belirledi. Ne yazık ki Covid-19 sebebiyle mevcut olan tecritten dolayı mahkeme daha erken hareket edemiyor.

Adalet Yargıcı Cameron Mander, mahkemenin normal faaliyetlerine devam etmeden önce mağdurların ve ailelerin şahsen mahkemeye katılabileceği bir zamanda davayı sonuçlandırmak istemektedir. Yeni Zelanda da idam cezası yoktur bu yüzden suçlu olan sanık ömür boyu hapis cezası alması beklenmektedir.

3) Avustralya’nın Büyük Set Resifi Beyaza Döndü

Koronavirüs Sayesinde Kaçırdığınız Akıllara Durgunluk Veren 8 Olay!ABD Hükümeti, bugüne kadar kaydedilen en büyük ve en yaygın beyazlama olayının Avustralya’nın Büyük Set Resifini etkilediğine inanıyor. Resif son 5 yıl içerisinde iki külte beyazlama olayı yaşadı. Mercan beyazlaması, mercanların sıcaklık, beslenme veya ışıktaki hızlı değişikliklerden etkilendiğinde ortaya çıkan bir durumdur.

Çoğu zaman sıcaklık dalgalanmaları bu durumun suçlusu olarak görülür. Mercanlar streslendiklerinde simbiyotikalg’leri dokularından dışarı atarlar ve bu da beyaza dönmelerine neden olur. Mercan beyazlaması, mercanın öldüğü anlamına gelmez, çünkü beyazlama olayında hayatta kalabilirler.

İdeal koşullarında olduklarından daha fazla stres altında oldukları zaman bu onları diğer faktörler de olduğunda ölmeye karşı daha hassas hale getirir. Temel olarak mercan beyazlaması mercanları inanılmaz derecede savunmasız hale getirir ve bu sık sık olduğu zaman büyük ölümlere neden olur. Beyazlama olayın önceki beyazlamalar kadar zararlı olmadığını, ancak kaydedilenden çok daha geniş bir alanı kapsadığını rapor eden CoralReef Watch tarafından gözlemlendi.

2) Kayıp Kıta Kanada Bulundu

Eski Kayıp Bir Kıtanın Parçası Kanada Kıyısında Keşfedildi!

Hepimiz okuldayken dünyada 7 kıta olduğunu düşünüyorduk ve bugün bu doğru olsa da, her zaman böyle değildi. Milyarlarca yıl boyunca, tektonik plakalar hareket ettikçe Dünya’nın yüzeyi değişti. Bu, kıtaların yaratılması ve yıkılmasıyla sonuçlandı, ancak bilim adamları mevcut bir kıtanın hemen altında oturan yeni bir kıtanın kanıtı bu zamana kadar bulamamıştı.

Kanada’nın altında gizlenen bir “kayıp kıta” keşfedildi ve araştırmacıların bunu doğrulayabilmeleri ilginç geliyor olsa da bir elmas sayesinde oldu.

Elmaslar Dünya’nın mantosunun derinliklerinde oluşur ve kimberlit adı verilen bir tür volkanik kayada bulunur. Magma Dünya’nın yüzeyine akarken, elmasları da yüzeye yakınlaştırır.

Kanada’da bir elmas madeni, yaklaşık üç milyar yıl önce oluşan eski bir kıtaya ait kimyasal bir eşleşme gösteren elmas ve kimberlit örnekleri topladı. Bu kıta yaklaşık 150 milyon yıl önce ayrıldı, ancak bir kısmı Kuzey Amerika kıtasının altında kaldı. Keşif ayrıca kıtanın daha önce inanılandan % 10 daha büyük olduğunu belirledi.

Detaylı bilgi için: Eski Kayıp Bir Kıtanın Parçası Kanada Kıyısında Keşfedildi!

1) Kuyruklu Yıldız 2/2019 Atlas Y4 Yaklaşıyor

1997’de çıplak gözle parlak bir şekilde ortaya çıkan Hale-Bopp kuyruklu yıldızı gibi akılda kalıcı veya kolayca hatırlanan bir adı olmayabilir, ancak bu, Comet 2/2019 Atlas Y4’ün Mayıs ayında Dünya’nın benzer bir geçişini olmayacağı anlamına gelmiyor.

Neyse ki, yıldızın isminde bir güncellemeye gidildi ve daha basit bir isim olan “Atlas” adı verildi, bu yüzden her geçişi sırasında “Comet 2/2019 Atlas Y4’e bak!” demeniz gerekmeyecek. Kuyruklu yıldız ilk kez 28 Aralık 2019’da Hawaii’de keşfedildi ve aynı zamanda gece gökyüzünde çıplak gözle görülebilen en parlak ikinci kuyruklu yıldız oldu.

Benzer şekilde parlak bir kuyruklu yıldız, Dünya’ya yakın bir geçiş yaptığında, birçok insan bunu zamanın sonunun geldiğinin bir işareti olarak gördü.

Hatta uzaylıların geçişinin cennetin kapısı olduğuna inan dini bir topluluk olan HeavensGate topluğu (San Diego, Kaliforniya yakınlarında 1974 yılında kuruldu ve Marshall Applewhite ve Bonnie Nettles tarafından yönetildi.) Yine böyle bir geçiş sırasında toplu bir şekilde intihar ederek cennete gideceklerine inanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Koronavirus Salgını Sırasında Ne Kadar Egzersiz Yapmalısınız?

Bel Fıtığında Hem Dolgu Hem De Yamayı Birleştiren Yeni Yöntem!