Koronavirüs Ülkemize de Bulaştı! İşte Fahrettin KOCA koronvirüs açıklaması

Dün Gece yarısı Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA koronvirüs açıklaması yaptı. Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini dile getirdi. Ardındın şu açıklamaları yaptı;

“Enfekte olmuş (enfeksiyon etkeni bulaşmış) hastanın kimlik bilgisi ve hangi ülkede olduğunun konum bilgisi, hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır”

Koronavirüs Ülkemize de Bulaştı! İşte Fahrettin KOCA koronvirüs açıklaması

Bu, ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Ülkemiz süreç boyunca bu olasılığa hazırdır. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Hasta erkek olup, genel durumunun iyi olduğunu ve Aile bireyleri ve yakınlarının gözetim altında olduğunu söyledi.
Bu hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülmesine karşı, sağlık personeli ve hastane hazırlıkları çok önceden bitirilmişti açıklamasını yaptı. Koca virüsten korunmak için de alınması gereken tedbirleri açıkladı.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs COVID-19 isim açılımı ‘Co’ korona, ‘Vi’ virüs ve ‘D’ hastalık anlamana gelirken, salgın ilk olarak 2019 yılında tanımlandığı için ‘19’ ise yılını belirtmektedir. Koronavirüs, memelilerde ve kuşlarda potansiyel olarak ölümcül hastalığa neden olan suşlar barındırdığı bilinen bir virüs ailesidir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Çin’den yayılan koronavirüs belirtileri şunlardır;

  • Ateş
  • Baş Ağrısı
  • Hapşırma
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Soluk almada zorluklar
  • Böbrek yetmezliği

Virüsün ilk belirtisi yüksek ateş. Sonrasında ise kuru öksürük ve bir hafta sonra da nefes darlığına yol açar. Böyle durumlarda hastaların hastanelerde tedavi altına alınması gerekiyor.

Koronavirüs Kaç Kişiye Bulaştı ve Hangi Ülkelerde Var?

Bu Websitesi Anlık Koronavirüs’ün Evrensel Yayılmasını İzlemenizi Sağlıyor

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından hazırlanan bir harita; hastalık kontrol merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in CDC’si ve coğrafi bilgi sistemiyle diğer kaynakları kullanarak salgınla ilgili raporları izliyor ve görselleştiriyor.

An itibariyle grafikler 4,284 kişinin öldüğünü gösteriyor. Wuhan şehri karantinaya alındı. En az 12 diğer şehir seyahat kısıtlamaları uyguladı ve tahmini olarak da 33 milyon insanı etkiledi.

Koronavirüs’ü anlık izlemek için tıklayın

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yüksek Tansiyon Nedir, Belirtileri ve Etkileri Nelerdir?

Dijital Cihazların Işığı, Beyin Hasarına ve Yaşlanmaya Sebep Olabilir