Koronavirüsü nasıl önleyebiliriz? Üç önemli soru cevaplandı

Fakat Koronavirüsü kontrol altına almak için bu yöntemler yeter mi ve küresel topluluklar kendilerini bu salgından korumak için hangi adımları atmalılar?

Şehirleri kilitlemek koronavirüsü yayılmasını önler mi?

Uzmanlar, şehirlerin kilitlenmesinin, daha önce yapılmadığı için yeni koronavirüsü içermede etkili olup olmayacağının belirsiz olduğunu söylüyor. King’sCollege Londra’da klinik öğretim görevlisi olan Dr. NathalieMacDermott, “Genel olarak konuşursak, böyle şeyler yapmaktan kaçınırız, çünkü insanlar paniklerve bölgeden kaçmaya çalışır” dedi.

İnsanlar genellikle karantinayı reddetmeye çalışacaklar, ancak Çin’de nüfus, daha fazla insanla daha uyumlu olabilir, dedi MacDermott.Bu, büyük ölçüde, ülkenin 2000’li yılların başlarında benzer bir koronavirüs salgını – Ciddi Akut Solunum Sendromu (SARS)- geçirmesinden sonraki mesajlaşmadan kaynaklanmaktadır.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden moleküler mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü Andrew Pekosz, “Bu muhtemelen virüsün yayılmasını önlemek için alınabilecek en iyi yöntemidir, ancak ne kadar etkili olduğu henüz tam olarak belirleyemediğimiz faktörlere bağlı olacaktır.” dedi. Bu faktörler arasında virüsün nasıl bulaştığı ve enfekte olmuş bir kişinin virüsü ne kadar hızlı yayabileceği sayılabilir.

Ancak Columbia Üniversitesi’nden virolog NischayMishra, özellikle ülkenin yoğun nüfuslu olması nedeniyle Çin’in attığı adımların “çok geç” olduğunu söyledi. “Şu anda işler çok hızlı ilerliyor,” dedi, zaten denizaşırı ülkelere yayıldığını belirtti.

MacDermott, çoğu insanın solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle hastaneye yatırılması gerekmeyeceğini de sözlerine ekledi. İnsanları uyararak sağlık sistemine “fazla yük bindirmemeleri”, ancak tıbbi müdahaleye ihtiyaç duydukları zaman hastanelere gitmeleri gerektiğini belirtti.

Maske takmak koronavirüsü önlemede etkili midir?

Hepimiz Maske Takmalı mıyız? Uzmanlar Neden Bu Kadar Çelişiyor?

Çin’de fotoğraflanan insanların çoğu, virüsün bulaşmasını önlemek için maske takıyorlar, ancak bu gerçekten yayılmasını önlemenin etkili bir yolu mu? Enfekte olan insanlar için maskeler, solunum yolu hastalıklarıyla ilişkili damlacıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

“Eğer rahatsızsanız ve maske takıyorsanız evet etkili olabilir çünkü elinize öksürmüyorsunuz, bu yüzden başka birinin elini sıkmayacaksınız … bu iletim yöntemini yarıda kesiyorsunuz,” dedi MacDermott .

İnsanları gerçekten hastalığa yakalanmaktan korumak için genellikle pahalı olan biyolojik sınıf maskeleri olmalı çünkü diğer maskeler nefes alırken nemli hale gelir ve eğer birisi onlara öksürürse, işleri daha da kötüleştirebilir.

Örneğin cerrahlar, hastalarını mikroplardan korumak için, kendilerini korumak için maske takarlar.
NYU Grossman Tıp Fakültesi’nde bir hastane epidemiyoloğu ve pediatrik bulaşıcı hastalıklar yardımcı doçenti olan Jennifer Lighter, “Bir kişiye bulaşırsa …bir yüz maskesi başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olur” dedi. Ancak “genel nüfusun yüz maskesi takması için bir neden yok” dedi.

Sonuçta, Andrew Pekosz’a göre, “çoklu koruyucu yaklaşımlar her zaman en iyi sonucu verir”. “Maskeler, iyi el hijyeni ve sosyal mesafe kurallarıyla birlikte uygulandığı zaman maruziyeti en aza indirebilir ”

Önlem için piyasalarda hijyen artmalı mı?

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2019-nCoV olarak adlandırılan bu yeni koronavirüs, Çin’in Wuhan’daki farklı hayvan türlerinin satıldığı toptan balık ve canlı hayvan pazarında başladı.

Virüs önce bir hayvandan insana geçtiği biliniyordu ancak daha sonra insanların diğer insanları enfekte edebileceği doğrulandı. Uzmanlar, egzotik hayvanların veya hayvanların gıda ile temas etmesini önlemek için düzenlemelerin yapılması gerektiğini söylüyorlar. Pekosz, “Canlı hayvan pazarları hayvanların ve insanların yakın temasa girmesine izin veriliyor. Bu, virüslerin ve bakterilerin türler arasında hareket etmesini kolaylaştırıyor.” dedi.

Bu pazarların “son 30 yıl içinde birden fazla hayvandan insana enfeksiyon” kaynağı olduğunu söylüyor.

İnsanlar ayrıca et pişirmeye ve çiğ et maruziyetini azaltmak için etin düzgün bir şekilde yıkanması ve temizlenmesi önemlidir ve dikkat edilmelidir, dedi Columbia Üniversitesi’nden Mishra Uzmanlar, yeni koronavirüsün hangi hayvandan kaynaklandığını hala bilmiyorlar, ancak normalde insanlara maruz kalmayacak olan hayvanlardan geleceklerini söylüyor.

“Bu sırada virüsün hayvandan insana nasıl yayıldığı belirsiz. Virüsün ne kadar dayanıklı veya bulaşıcı olduğu da belli değil,” dedi Lighter, bu yüzden uzmanlar hijyen konusunda henüz net bir şey söylemiyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Koronavirus: Hangi İlaçlar Yardımcı Olur?

    Ibuprofen ve COVID-19 Belirtileri: İşte bilmeniz gerekenler