içinde

Koronavirüsün İlaç Tedavisi Var Mı? Bir şey Denemeden Önce Bunu Okuyun!

Koronavirüsün İlaç Tedavisi Var Mı?

Koronavirüsün İlaç Tedavisi Var Mı? Trump’ın koronavirüs için etkili bir tedavi olarak gördüğü ve bayağı bir övdüğü “ klorokin ” yüzünden, Amerika’nın Arizona Eyaletinde bir adam hayatını kaybetti ve karısı hastanelik oldu. Balıklardaki parazitleri öldürmek için kullandıkları “ klorokin fosfat ” ın Trump tarafından “ ezber bozan bir ilaç ” olarak nitelendirilmesinden sonra, çift kendilerini klorokin fosfatla tedavi etmeye kalkışmıştı.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün başında olan Dr. Anthony Fauci, Trump’ un açıklamalarının kontrollü bir klinik araştırmaya bağlı olmadığını söyleyerek, durumu hızlıca kontrol altına aldı.

Antiviral ilaçların keşfi ve geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmış tıbbi bir kimyagerim ve yedi yıldır aktif olarak bu tarz virüsler üzerinde çalışıyorum.

Bununla birlikte, gerçeklere ve kanıta dayanan bir bilim insanı olduğum için, başkanın sıtma tedavisinde kullanılan klorokin ve hidroksiklorokin’ in COVID-19 tedavisinde kullanılmasına dair yaptığı radikal açıklamalardan endişeliyim. Şimdi gelin, gerçekleri inceleyelim.

Klorokin ve Hidroksiklorokin Nedir?

Koronavirüsün İlaç Tedavisi Var Mı? Bir şey Denemeden Önce Bunu Okuyun!

İkisi de FDA (Gıda ve İlaç Bürosu) onaylı ilaçlar aslında ve yıllardır sıtma tedavisinde kullanılmaktalar. Klorokin, II. Dünya Savaşı esnasında sıtmayı önlemek amacıyla 1934 yılında bir ilaç firması olan Bayer tarafından geliştirildi. FDA bu koşullar için kullanımını onaylamamasına rağmen, hem klorokin hem de hidroksiklorokin romatoid artrit ve deri veremi tedavisinde kullanılır.

Bu İlacın İşe Yarayabileceğini Öne Süren Konuşmayı Ne Tetikledi?

2012’de ilk MERS salgını sonrasında bilim adamları, MERS enfeksiyonunu engelleyebilmek adına binlerce onaylanmış ilacı incelediler. Klorokin de dahil olmak üzere birçok ilaç, koronavirüslerin hücreleri enfekte etmesini engelleme yeteneğini gösterdi.

Ancak bu ilaçlar yoğun bir şekilde incelenmedi çünkü dikkate alınacak kadar yeterli aktivite gösteremediler.

Yeni koronavirüs ortaya çıktığında, ilgili koronavirüsler MERS ve SARS ‘a karşı umut vaat eden birçok ilaç; olası tedaviler olarak değerlendirilmek için listenin en üstünde yer aldı.

Dünya çapında bir dizi laboratuvar şu anda bu ilaçları araştırmakta ve bunları ABD, Fransa ve Çin’deki kliniklerde test etmektedir. Bilim araştırmalara dayanır, söylentilere değil!

Sıtma Karşıtı İlaçlar Neden Bir Virüse Etki Eder?

Koronavirüsün İlaç Tedavisi Var Mı? Bir şey Denemeden Önce Bunu Okuyun!

Klorokinlerin (veya herhangi bir sıtma ilacının) bir virüs olan COVID-19’a karşı nasıl etki edeceği hala belirsizdir.Sıtma, sivrisinekler tarafından yayılan Plasmodium parazitlerinden; COVID-19 ise SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanır.

Viral enfeksiyonlar ve paraziter enfeksiyonlar çok farklıdır. Bu yüzden bilim insanları, ikisinden birinin tedavisinin birbirleri için işe yarayacağını bekleyemezler. Klorokinlerin hücrenin yüzeyindeki asit yapıyı değiştirebileceği ve böylece virüsün hücreyi enfekte etmesini önleyebileceği ileri sürülmüştür.

Klorokinler’ in aslında bağışıklık sisteminin tepki süresini geliştirmeye yardımcı olabileceği muhtemel. Enfeksiyonun yayılmasını durdurmak için hidroksiklorokin ve hidroksiklorokin’ den daha iyi bir antibakteriyel ilaç olan “ Azitromisin “ birleştirilerek yeni bir çalışma yapıldı. Ancak, bu sadece sınırlı bir test grubu üzerinde yapılan bir ön çalışmadır.

Diğer İlaçlar Umut Vadediyor mu?

Bildiğim kadarıyla, diğer sıtma ilaçları, koronavirüslerin tedavisine karşı kayda değer bir reaksiyon göstermedi. Ama potansiyel tedavi yöntemi olabilecek başka bir ilaç ortaya çıktı.
Gilead Pharmaceuticals tarafından geliştirilen antiviral bir ilaç olan Remdesivir, SARS ve MERS gibi koronavirüsler ve Ebola gibi filovirüsler de dâhil, virüslerin çoğalmasını önlemede oldukça etkili görünmektedir.

Şubat ayı sonlarında Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü,Remdesivir için bir klinik çalışma başlattı. Bu ay Gilead, Asya’daki tıp merkezlerinde ilacın iki aşamadan oluşandenemelerini başlattı.

Koronavirüs’ den Korunmak İçin Bu İlaçları Almalı mıyım?

Kesinlikle hayır. Klorokin ve hidroksiklorokin’ in yan etkileri ve hatta ölümcül yan etkileri olup olmadığına dair hala uygun bir değerlendirme yapılmadı. İnsanlar, hastalığı için uygun olmayan veya durum için güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmamış bir ilacı almamalıdır. Sadece yan etkilerden ortaya çıkabilecek, kişinin hastalığına ek olarak tepki verebilecek; birçok zehirlenme ve hatta ölüme yol açabilecek bir sürü durum söz konusudur.

Bu nedenle, bu veya herhangi bir ilacın klinik çalışmalarda SARS-CoV-2’ye karşı etkili olduğu ve FDA tarafından onaylanana kadar, hiç kimse kendi kendine ilaç kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.