in

Korsika’da Efsane Olduğuna İnanılan Yeni Bir “Kedi Tilki” Türü Keşfedildi

Yeni kedi tilki türü

Bir zamanlar çobanlar arasında bir efsane olarak sayılan, sadece gece saatlerinde çiftçiler tarafından görülen “ghjattu-volpe” (Kedi-Tilki) gizeminin çözülmesi için Akdeniz adası olan Korsika’da hala devam eden bir proje başlatıldı. AFP ajansının (Agence France Presse) raporlarına göre, tanımlaması zor olan bu yaban kedisinin yakın zamanda yapılan genetik analizi, gjattu-volpe’nin daha önceden bilinmeyen bir yaban kedi türü olduğunu gösterdi. Hayvanın yeni bir tür olma durumu resmi olarak onaylanmamış olsada, Fransa Ulusal Avcılık ve Vahşi Yaşam Ofisi ’nin (ONCFS) yaptığı çalışmanın, hayvanın türünü koruma çabalarına yardım edebileceğini ve hayvan türünün farkındalığı artırmaya katkı sağlayacağı umuluyor.

Pierre Benedetti, Korsika’daki ONCFS ’nin baş çevre teknisyeni, AFP ile bir konuşmasında, “Gececi huylu olan ve aşırı derecede göze çarpmayan bir hayvan olduğundan dolayı, hayvanın bilimsel olarak tanımlanmamış fakat bilinen bir vahşi tür olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Asıl sınıflandırılmalarına karşın biraz tartışma olmasına rağmen, şu anda dünya üzerinde üstünkörü olarak tanınan iki tane yaban kedisi var – Bunlar Avrupa yaban kedisi(Felis silvestris silvestris) ve Afrika yaban kedisi (Felis silvestris lybica)dir. Korsika ’nın komşusu, Sardunya adasında keşfedilen Sardunya yaban kedisi (F. lybicasarda) dahil olmak üzere, bu yaban kedilerinin altcinsleri de vardır. Ghjattu-volpe’ nin bilimsel analizi daha sonuçlanmadı ancak ghjattu-volpe yeni bir tür değil ise araştırmacılar, hayvanın genetiklerinin altcins olabilecek kadar belirgin olmasını umuyorlar.

Yaban kedisinin memleketi: Korsika’daki Asco ormanlarının yakınındaki eskiden kalma kavisli birCeneviz taş köprüsü

Benedetti, “Gjattu-volpe’nin DNA’sına bakacak olursak bu hayvanın DNA’sı Avrupa yaban kedisinden, yani Felis silvestris silvestris’ inkinden farklı olduğunu söyleyebiliriz. Gjattu-volpe’nin DNA ’sı Afrika orman kedisine, yani Felis silvestris lybica ’nınkine yakın. Buna rağmen hayvanın asıl kimliği yine de belirlenecek.” diye ekledi.

Kedi-tilki sadece Fransa topraklarının güneydoğusundaki dağlık bir Akdeniz adasında olan Korsika’nın Asco ormanındaki küçük bir şeritte bulunabilir. Bir ev kedisi gibi görünebilir, ancak kedi-tilki’yi diğer evcil kedilerden ayıran şey uzun olan, daracık halkalı ve siyah uçlu eşsiz kuyruğu. İnce vücudu ve alaca-kırmızı olan kürkünden dolayı hayvana “kedi-tilki” adı verilmiş. Kedigillerin Korsika’ya en başta insanlar tarafından bir fare-yiyen haşere kontrolcüsü olarak 8000 yıl önce Neolitik çağında getirilmiş olduğuna inanılıyor.

Benedetti, insanların bu Korsika yerli hayvanına ilk defa 2008’de afacan bir bireyin tavuk kümesinde görülmesiyle dikkatini verdiğini AFP’ye açıkladı. ONCFS adada çok sayıda bireyi yakaladıktan 8 yıl sonra -2016’da- ilk defa birkaç kedi-tilki sadece bilim adamları tarafından analiz edilmişti.

Buna rağmen, bu küçük yaban kedisi hala gizemli bir canavar olarak kalmaktadır. Çevreciler, bu hayvanın davranışı, beslenme biçimi ve nüfusunun büyüklüğü hakkında yeterli bilgiye sahip değiller. Belki de bunca tahmin ve efsane yüzyıllarından sonra daha fazla araştırma ile birlikte, Korsika ’nın ghjattu-volpe masalı sonunda ortaya çıkabilir.

Çeviri: Fuat Kağan Bulgurcu

Kaynak: https://www.iflscience.com/plants-and-animals/a-new-catfox-species-may-have-been-indentified-in-corsica/

Fuat Kağan BULGURCU

Yazar Fuat Kağan BULGURCU

İsmim Fuat Kağan, soyadım Bulgurcu. 15 Ağustos 2002'de doğdum. Hayattaki en büyük amaçlarımdan biri kendimi geliştirmek ve insanlara faydalı olabilmek. Bu yüzden "Beyinsizler" ailesinde bulunduğum için çok mutluyum. İlgi alanlarım hayvanlar, hayvan psikolojisi, ekoloji ve psikoloji haberleri. Ayrıca Ağır bir MetallicA hayranıyımdır :)

Makaleye Oy Ver!

72 points
Upvote Downvote

Yorumlar

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Karanlık Madde Hakkında 10 İlgi Çekici Teori

Haftada 2 Saat Sağlıklı Yaşam İçin Kilit Doz: Doğa