KUANTUM BİLGİSAYARLARI İÇİN GEREKLİ OLAN YENİ BİR BİLEŞEN BULUNDU

2016’da Fizik dalında Nobel Ödülü, maddenin evrelerini açıklamaya yardımcı olacak süper iletken ve süper akışkanlar üzerine çalışmalar yapan 3 İngiliz bilim adamına verildi.

Keşif pratik bir uygulamaya sahip. Şöyle ki, elektrikli bir bileşenin kuantum bilgisayarlarını daha yararlı hale getirebilecek boyuta erişmesini sağlıyor. ABD’deki Stanford Üniversitesi’yle yapılan işbirliği çerçevesinde, Sydney ve Microsoft Üniversitesi’nden bir bilim adamı ekibi, 1000 kat daha küçük bir sirkülatör olarak adlandırılan bu elektrik bileşenini küçülten maddeyi kullandı. Küçük bir alana daha fazla qubit sıkıştırma sözkonusu olduğundan bu süper bir haber. Qubit, klasik bilgisayarların yapamadığı hesaplamaları yapmak için ölçülmemiş bir maddenin olasılığını kullanan elektronik yığın parçasıdır. Biz çeşitli şekillerde qubit yapabilir ve onları her zamankinden daha büyük sayılar halinde biraraya getirmede oldukça başarılı olabiliriz. Fakat, qubitleri küçük bir alana sıkıştırmak için yüz binlerce küçük hale getirmek oldukça zor. Bu bir meydan okumadır.

kuantum-bilgisayarlari-icin-gerekli-olan-yeni-bir-bilesen-bulundu

Sydney Üniversitesi’nden fizikçi David Reilly, “Bugün milyonlarca qubitimiz olsa bile, onları kontrol etmek için klasik teknolojiye sahip olduğumuz pek açık değil” dedi. “Kuvvetlendirilmiş bir quantum bilgisayarın gerçekleştirilmesi, quantum-klasik arayüzde yeni aygıtların ve tekniklerin icadını gerektirecektir”. Böyle bir aygıta da sirkülatör denir. Sirkülatör, bilgileri yalnızca bir yönde temin eden elektrik sinyalleri için dönel bir kavşak gibidir. Şimdiye kadar bu donanımın en küçük versiyonları avucunuzda tutulabilir şekildeydi. Şimdi ise bilim adamları mevcut bileşenlerden 1000 kat daha küçültebileceklerini gösterdikçe bu durum değişecek.

kuantum-bilgisayarlari-icin-gerekli-olan-yeni-bir-bilesen-bulundu1

Araştırmanın baş yazarı Alice Mahoney, “Bu sirkülatörler, kullanılan kuantum sistemine bakılmaksızın çeşitli kuantum donanım platformlarında uygulanabilir” diyor.
Bu gibi ilerlemeleri görürsek, en iyi süper bilgisayarları bile alt edebilecek kuantum bilgisayarlarından gelecek haberlere ulaşmamız uzun sürmeyecek.

http://www.sciencealert.com/topological-insulator-application-quantum-computer-circulators

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    NASA, Uzayda Astronotları Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yollarını Arıyor

    KARA DELİKLERDEKİ BU ÇILGIN DANS BÜYÜK PATLAMANIN OLMADIĞINI GÖSTERİYOR