Küçük Bir Deney, Sadece İki Ay İçinde Alzheimer’ın Bilişsel Düşüş Yılını Tersine Çevirebildi

Alzheimer hastalığını tedavi etme ve kontrol altına almak için devam eden  çabalarda, en çok umut vaat eden çalışma yollarından biri hafıza kaybını tersine çevirmek için elektro manyetik dalgalar kullanmaktır. Ayrıca küçük bir çalışma bu yaklaşımı kullanarak umut verici sonuçlar yayınladı.

Bu çalışma yalnızca iki aylık bir sürede 8 hasta üzerinde yapıldı yani henüz çok heyecanlanamayız. Fakat araştırmacılar hastaların yedisinde ‘ yükselmiş bilişsel performans’ gözlemlediler.

Bu vakada, hafif ile orta derecelerde alzheimer hastalığına sahip olan gönüllülere MemorEM adlı elektro manyetik dalgaları doğrudan kafatasına iletmek için özel olarak  geliştirilmiş olan başlıklar takıldı. Tedaviler birer saatliğine günde iki kez uygulandı ve bu tedaviler evde kolayca uygulanabilirler.

MemorEMcihaziNeuroEM Therapeutics şirketi tarafından geliştiriliyor ve bu çalışmayı kaleme alan iki yazarın şirketi kurduklarını belirtmeliyiz. Yani burada kazanılmış bir miktar ticari kâr var.
Bununla birlikte araştırmanın gelecekteki incelemeler için kesinlikle önemli sonuçlar gösteren meslektaşları tarafından incelenmiş basılı bir kağıt yayınladığı da belirtildi.

Küçük Bir Deney, Sadece İki Ay İçinde Alzheimer’ın Bilişsel Düşüş Yılını Tersine Çevirebildi

NeuroEmTherapeutics şirketinin CEO’su Biyolog GaryArendash ‘’ belkide iki aylık bir tedavinin alzheimer hastaları üzerinde klinik olarak önemli bir etkisinin olduğunun en iyi göstergesi çalışma tamamlandıktan sonra hastaların hiçi birinin cihazı Güney Florida Üniversitesi / Byrd Alzheimer Enstitüsü’ne geri vermek istememeleridir.’’ diyor.

Arendash’ın dediğine göre hastalardan biri ‘geri döndüm’ bile dedi.

Bu çalışma yine aynı ekibin fareler üzerinde yoğunlaştığı çalışma üzerine kuruludur ve trankraniyal elektro manyetik tedavisinin (TEMT) hafıza kaybını önleyebildiğini ve hatta kemirgenlerde bu durumu tam tersine çebirebildiğini göstermiştir.

Elde edilen kanıtlara dayanarak, TEMT alzheimer ile büyük ölçüde bağlantılı olan  zehirli amiloid-beta ve tau proteinlerini parçalayabilir. Ve dalgalarda onları birbirlerine bağlayan zayıf hidrojen bağlarını ayırabilir gibi gözüküyor.

Küçük Bir Deney, Sadece İki Ay İçinde Alzheimer’ın Bilişsel Düşüş Yılını Tersine Çevirebildi

Bilim insanları, bu proteinlerin hatıralarımızı saklamak, düşüncelerimizi konuşmaya dökmek ve dünyanın neresinde olduğumuzu bilmek için gerekli olan nöronları boğarak ve tahrip ederek beyni tıkadıklarını düşünüyorlar.

Bunamayı ölçmek için çoğunlukla kabul gören testleri kullanılarak elektro manyetik dalgalarının etkisi ‘’büyük ve klinik olarak önemli’’ bulundu. Bu ADAS-Cog ölçeği, Alzheimer’siz biri için ortalama beşten, Alzheimer’liler için ortalama 31’e kadar uzanıyor. Ve çalışma, sekiz gönüllünün yedisinde ortalama dört puandan fazla bir kayma saptadı.

Bu dört puan gerilemesi alzheimer hastalarında bir yıl boyunca görebileceğimiz bilişsel düşüş türüyle aynı ve bu yüzden  alzheimer’ın bir yıllık etkisini yalnızca iki ayda etkisiz hale getirilmiş gibi oldu.

Sekiz deneğin hiçbirinde yan etki veya beyine verilmiş bir zarar belirtisi görülmedi.

Bu tür bir tedavinin avantajı zehirli proteinleri doğrudan ve etkili bir şekilde hedef alabilmesidir. Bu beynimizin yabancı maddelerden korunmasını sağlamak için tasarlanan kan-beyin bariyerleri sayesinde mevcut ilaçların yapmakta zorlandığı bir şeydir.

Dahası sekiz deneğin hiçbirinde TEMT tedavisinden kaynaklanan herhangi bir yan etki veya beyine verilmiş bir zarar belirtisi görülmedi.

Benzer yaklaşımlar  bir başlık aracılığıyla transkraniyal manyetik uyarım teknikleri uygulayan Neuronix de dahil başka şirketler tarafından da uygulanıyor. Hâlâ gidecek çok yolumuz var ama bulgular gerçekten ümit verici.

Yeni aşama daha fazla Alzheimer hastası gönüllü içeren bir deney yapmak ve NeuroEMTheraupatics bu yılın sonuna doğru 150 alzheimer hastasını içeren klinik deneyi yapmayı planlıyor. Eğer bu deney bu tedavinin güvenli ve etkili olduğunu gösterirse, bunu mevduata ilişkin onaylamalar takip edebilir.

Güney Florida Üniversitesi’nden Nörolog Amanda Smith “Yaklaşık 20 yıldır önemli çabalara rağmen,
Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza bozukluğunu durdurmak veya tersine çevirmek araştırmacılardan kaçmayı başarabildi.’’ diyor.

‘’ Bu sonuçlar küçük bir alzheimer hastalığı çalışmasında incelediğimiz TEMT uygulamasının hafif ile ortada derecede bu hastalığa sahip olan hastaların bilişsel performansını artırma kapasitesinin olabileceğinin ilk kanıtlarını bize sunuyor.’’

Bu çalışma Alzheimer Hastalığı Dergisi Journal of Alzheimer’s Disease yayımlanmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviren: Hacer Sezgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Neredeyse Cansız Bir Gölde Gelişen, Üç Cinsiyetli Solucan Türü Keşfedildi

Rusya’nın, çiçek hastalığı ve ebola örneklerini sakladığı laboratuvar patladı