Küresel Sorun: 5G Teknolojisi, Hava Tahminlerini Tehdit Ediyor

ABD hükümeti, 5G olarak bilinen yeni nesil iletişim ağı için kullanılacak kablosuz radyo frekansı bloklarını açık artırma ile satmaya başladı. Ancak bu frekanslardan bazıları, Dünya gözlemleri için kullanılan önemli uyduların frekanslarına yakın ve meteorologlar, 5G yayınlarının verilerin toplanılmasını engelleyebileceğinden endişelenmekte.
İlgili: 5G Nedir? 5G Teknolojisi Nasıl Çalışır, Tehlikeli midir?

Küresel Sorun: 5G Teknolojisi, Hava Tahminlerini Tehdit Ediyor

Düzenleyiciler veya telekomünikasyon şirketleri parazit riskini azaltmak için adımlar atmadıkça, ABD’nin 5G kablosuz kapsama alanına sahip bölgelerinde uçan Dünya-gözlemci uydular, atmosferdeki su buharı yoğunluğunu doğru bir şekilde tespit edemeyecek. ABD ve diğer ülkelerdeki meteorologlar, modellerini oluşturabilmek için bu verilere güveniyor. Bu bilgiler olmadan, dünya çapındaki hava tahminlerinin zarar görmesi olası. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde meteorolog olan Jordan Gerth, “Bu küresel bir sorundur” diyor.
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve NASA şu anda ABD kablosuz ağlarını denetleyen Federal İletişim Komisyonu (FCC) ile yüksek riskli bir müzakerede kilitlendi. NOAA ve NASA, FCC’den, Dünya gözlemlerinde kullanılan frekansları, 5G’lerin ortaya çıkmasıyla birlikte parazitlerden korumak için kendileriyle birlikte çalışmasını istedi. Ancak FCC, 5G spektrumunun ilk parçasını minimum koruma ile açık artırmaya çıkardı. Satış 17 Nisan’da sona erdi ve yaklaşık 2 milyar dolar biçildi.

Gökyüzünü paylaşma


Birleşik Devletler bu kadar büyük bir iletişim pazarı olduğu için, hükümetin 5G’nin nasıl dağıtılacağına dair verdiği kararların, teknolojinin nasıl düzenleneceği konusundaki küresel tartışmaları etkilemesi muhtemel. Dünyanın dört bir yanından gelen regülatörler, hangi frekans şirketlerinin 5G yayınını kullanabileceği ve hangi seviyedeki parazitlerin Dünya-gözlemcileri ile çalışmasının uygun olacağı konusunda uluslararası anlaşmalar yapmak için Mısır’ın Şarm El-Şeyh’inde 28 Ekim’de toplanacak.
Gökbilimciler, meteorologlar ve diğer bilim insanları, spektrumun diğer kullanıcılarla paylaşılması için uzun süredir çalışmakta, bazen de çatışmaları önlemek için farklı frekanslara kaymaktadırlar. Atmosferdeki su buharları hafif bir sinyal yayan 23.8 gigahertz frekansını içerirler.

Avrupa Met Opprobları gibi uydular, atmosferdeki nemi değerlendirmek için bu frekansta Dünya’dan yayılan enerjiyi izler; bulutlar olsa bile bu ölçümler gündüz veya gece alınabilir. Tahminciler, fırtınaların ve diğer hava sistemlerinin önümüzdeki saatlerde ve günlerde nasıl gelişeceğini tahmin etmek için bu verileri kullanır.
Ancak neredeyse aynı frekansta yayın yapan bir 5G istasyonu, su buharına çok benzeyen bir sinyal üretecektir. Gerth, “Bu sinyalin tamamen doğal olmadığını bilmiyorduk” diyor. Meteorologların bu kötü verileri modellerine dahil etmeleri durumunda tahminlerin doğruluğu düşecektir.

Gürültücü komşular

Son FCC açık artırması 2 grup frekansı içeriyordu: biri 24.25 ila 24.45 GHz, diğeri 24.75 ve 25.25 GHz arasında. Bu aralığın altına yakın bir yerde ileten kablosuz cihazlar, 23.8GHz su buharı ölçümüne engel olabilir. FCC, konuyla ilgili yorum talebine ise cevap vermedi.
Gerth bu durumun bitişiğinizdeki gürültülü bir komşuya sahip olmaya benzediğini söyledi. Bu kişinin müziği ses sistemiyle son ses açması, gürültünün de büyük bir kısmının duvardan dairenize taşması demektir. Ancak kişiyi müziğini kapatması için ikna ederseniz, daha huzurlu bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Radyo frekansı mühendisleri desibel watt cinsinden gürültüyü ölçer. Düzenleyiciler, izin verilen gürültü sınırlarını kontrol ederler; negatif sayıların artması demek kontrollerin daha da sıklaştırılması demek olur. FCC müzayedesi, ABD 5G ağ sistemleri için hemen hemen her millet tarafından göz önünde bulundurulan eşiklerden çok daha gürültülü bir gürültü sınırı koydu; -20 desibel watt… Örneğin, Avrupa Komisyonu, 5G baz istasyonları için -42 desibel watt’a karar verdi ve Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)’ya –55 desibel watt önerdi.
WMO sayılarının düzenleyicileri Mısır’daki toplantıda katı küresel gürültü standartları benimsemelerini etkileyeceğini umuyor. Radyo frekansı koordinasyonunda yönlendirme grubu meteoroloğu EricAllaix; ABD’nin teklifi Avrupa’nın teklifinden 150 kat daha fazla ve WMO’nun planından 3 bin kat daha fazla diyor.

Gelecek korkuları


NOAA ve NASA’nın farklı seviyelerde gürültü parazitinin etkileriyle ilgili bir araştırmayı tamamladıkları ancak Kongre’den en az bir resmi talebe rağmen kamuya açıklanmadığı bildirildi.
Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafından hazırlanan 2010 tarihli bir rapora göre, 23.8-gigahertz sinyaline bilimsel erişimin kaybedilmesinin, mikrodalga frekanslarındaki tüm küresel verilerin tahminlerine önemli ölçüde katkıda bulunan faydalı verilerin % 30’unu ortadan kaldıracağı sonucuna varılmıştır. Ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen atmosferik verilere sahip olamamak, hava durumlarını genellikle 3-4 gün önceki ABD koşullarına göre yönlendiren Avrupa için tahminlerine ciddi şekilde zarar verebilir.
FCC, Aralık ayında ülkenin en büyüğü olacak olan 5G müzayedesine başlamayı planlıyor. Bunlardan bazıları yağış, deniz buzu ve bulutların uydu gözlemleri için kullanılan üç frekans bandından oluşacak.
Bu makale izinsiz çoğaltılmıştır ve ilk olarak Nature Dergisi ‘nde 26 Nisan 2019’da yayınlanmıştır.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Çin’de ilk 5G destekli uzaktan ameliyat yapıldı
Dünya bu bilim insanını konuşuyor: 5G’yi mümkün kılan Türk Profesör
Editör / Yazar: Burak AKTEPE
Link: https://www.scientificamerican.com/article/global-5g-wireless-networks-threaten-weather-forecasts/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    51. bölge 'ye Zorla Girme Planlarına ABD Askeri Ordusu Cevap Verdi!

    Önyargıyı Değiştirmek Davranışları Değiştirir mi? Belki de Değiştirmez