içinde ,

Kürtaj Yaptırmak Gerçekten İntihara Mı Sebep Oluyor? 17 Yıllık Çalışma Bulguları

Kürtaj Yaptırmak Gerçekten İntihara Mı Sebep Oluyor?

17 yıllık hasta verilerini inceleyen bir çalışma, birçok kadının tam tersi söylenmesine rağmen kürtaj yaptırmanın intihar riskini arttırdığına dair hiçbir kanıt bulamadı.
Danimarka’da yarım milyondan fazla kadından toplanan geçmiş yıllara ait verileri inceleyen araştırmacılar, yüksek intihar girişimlerinin kürtajdan kaynaklanmadığı sonucuna varıyor. İntihar girişimlerinin sebebi kadınların önceden var olan psikolojik sorunları olabilir.
İlgili: Psikoloji Nedir? Psikoloji Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Kürtaj Yaptırmak Gerçekten İntihara Mı Sebep Oluyor?

Kürtaj yaptırmanın belki başka riskleri veya yan etkileri olabilir fakat intihar bunlardan biri değil.
Bu konu ile ilgili bazı toplumlarda yanlış bir kanı var. Aslında kürtajın olumsuz psikolojik ya da duygusal etkileri hakkında doğrulanmamış bilgileri hastalarına söyleyen doktorlar bir nevi hastaların aklına karpuz kabuğunu sokuyor.
Kadınların kürtajdan önceki psikolojik durumlarını hesaba katmayan geçmiş araştırmalardan farklı olarak Danimarka’da yapılan buson araştırma, kadınların hem kürtaj öncesi hem de kürtaj sonrası psikolojik durumunu inceliyor.
İlgili: Psikolojiyle İlgili 10 Genel Yanılgı
Yazarlar çalışmalarında  “Kürtaj yapılan tüm kadınlar, önceden bir psikiyatrik teması olan kadınlar ve daha önce psikiyatrik teması olmayan kadınlar için kürtaj öncesi ve sonrasında aylık intihar girişimi oranlarını incelediğimizde, üç grupta da kürtaj öncesi ve sonrası intihar girişimi oranlarında herhangi bir değişiklik bulmadık.” diyor.

Fakat bu araştırma erken gebelikte yapılan kürtajların ruh sağlığı üzerindeki etkilerini incelerken gebeliğin ilerleyen vakitlerinde yapılan kürtajların ruh sağlığı üzerindeki etkilerine bakmıyor.
Hollanda’daki Amsterdam Üniversitesi’nden sosyal davranış bilimci JennekevanDitzhuijzen “Kürtaj geçirmiş kadınlarda ölümcül olmayan intihar girişimi riskinin artması; aile içi şiddet, düzensiz ilişki ve diğer negatif hayat şartlarının bu zamana denk gelmesi gibi diğer faktörlerden kaynaklanıyor olabilir.”diyor.
“Bu,  kürtaj yaptıran kadınların psikolojik sorunları olduğu anlamına gelmiyor. Daha çok bazı kadınların hayatının bir anında kürtaj da dâhil olmak üzere birçok olumsuz durumu aynı anda tecrübe ettikleri anlamına geliyor.”
Bu çalışma  The Lancet Psychiatry. Dergisinde Yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İnsanlar Uzayda Doğum Yapsaydı . . .
Doğum kanalının şekli ve evrim
İlk kez ölü donörden nakledilen rahim ile doğum yapıldı
Çeviri: Zehra Aydın
Kaynak: https://www.sciencealert.com/women-are-being-fed-false-information-about-abortion-and-suicide

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir