Kuşlar, Soğuk İklimlerde Embriyolarını Sıcak Tutmak İçin Daha Koyu Yumurta Bırakıyor!

Kuşlar saf beyazdan mavi-yeşile ve kırmızımsı kahverengine kadar çok çeşitli renk ve desenlere sahip yumurtalar bırakır. Yırtıcı hayvanlardan gizlenme ihtiyacı türlü kamuflaj ve fark edilmeyen görünüşte yumurta oluşumuna yol açan önemli bir faktördür.

Oysa bugün Nature Ecology & Evolutionda yayınlanan araştırmamız iklimin daha önemli olduğunu gösteriyor.

Kuşların yumurtalarının rengi ve parlaklığı onları doğru sıcaklıkta tutmada kilit bir rol oynar.Kredi: Anne Kitzman/ Shutterstock

Koyu renkler birçok biyolojik sistemde sıcaklığın regülasyonunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu, kendilerini sıcak tutmak için çevresel ısı kaynaklarına ihtiyaç duyan hayvanlar özellikle sürüngenler için yaygındır.

Koyu renkler güneş ışığından daha fazla ısı emer. Bu renklere sahip hayvanlar daha az güneş ışığının olduğu daha soğuk iklimlerde bulunur. Bu yaygın kalıp Bogert Kuralı olarak bilinir.

Kuşların yumurtaları bu kalıbı incelemek için kullanışlıdır, çünkü gelişmekte olan embriyo sadece dar bir sıcaklık aralığında yaşayabilir. Ancak yumurtalar kendi sıcaklıklarını regüle edemezler ve çoğu durumda ebeveyn bunu yumurtanın üzerine oturarak yapar.

Hipotezi test etmek için 634 kuş türü için yumurta kabuğu parlaklığını ve rengi ölçüldü

Avcı riskinin daha az olduğu ve soğuk havalarda donma riskinin fazla olduğu yerlerde ebeveynler yuvadan uzakta daha az zaman harcar.

Yumurta kabuğu rengi embriyonun sıcaklığını düzenlemede önemli bir rol oynuyorsa, daha soğuk ortamlarda yaşayan kuşların yumurtaları daha koyu renkli olmalıdır.

Bu hipotezi test etmek için 634 kuş türü için yumurta kabuğu parlaklığını ve rengini ölçtük. Bu, takım olarak adlandırılan 40 büyük tür grubunun 36’sını yani tüm kuş türlerinin yüzde 5’inden fazlasını temsil ediyor.

Bunları her bir türün üreme aralığında haritalandırdık ve en soğuk ortamlardaki (en az güneş ışığına sahip olanlar) yumurtaların belirgin derecede daha koyu olduğunu tespit ettik. Bu, tüm yuva tipleri için geçerliydi.

Dünyanın farklı bölgelerindeki ortalama yumurta kabuğu rengi. Kredi: Wisocki ve diğ. 2019 “Yumurta kabuğu renklerinin küresel dağılımı, daha koyu pigmentasyonun termo-düzenleyici bir faydası olduğunu ortaya koyuyor,” Nature Ecology & Evolution , AuthorAyrıca koyu renkli yumurta kabuklarının daha hızlı ısındığını ve kuluçka sıcaklığını beyaz yumurta kabuklarından daha uzun süre koruduğunu doğrulamak için evcil tavuk yumurtası kullanarak deneyler yaptık.

Sonuçlarımız, koyu renkli yumurta kabuklarının daha az güneş ışığına ve daha düşük sıcaklıklara sahip yerlerde bulunduğunu ve gelişmekte olan embriyoyu sıcak tutmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İklim değişikliğinin gelecekte yumurta kabuğu görünümünü, üreme zamanını ve kuluçka davranışını nasıl etkileyeceği sonraki araştırmalar için önemli ve verimli bir yol oluşturacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yumurtadan Çıkmamış Kuşların Birbirleriyle İletişim Kurabildiği Keşfedildi

Küresel ısınmanın, kuşları acımasız canlılara dönüştürdüğü saptandı

Kirli Kuşlar İklim Modellerini Düzenlemektedir

Araştırmacılar Brezilya’da Dünya Üzerindeki En Nadide Kuşlardan Birisini Görüntülemeyi Başardı

Saygılarımla.
Duygu Ardıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Korkularınızı Kontrol Etmek İçin RIA Metodunu Kullanın!

ABD’deki yüzlerce çocuğu felç eden nadir bir virüs türü görüldü.