Kütle Çekim Dalgaları Yeniden Gözlenmeye Başladı

Kütle çekim dalgaları yeniden ortaya çıkmaya başladı. Bilim adamları tarafından uzay zamanda keşfini yapmış oldukları bu dalgacıkları ilk olarak Şubat ayında duyurusunu gerçekleştirmişti. Şuanda ise, iki kara deliğin birbiri ile çarpışması sonucu oluşan birden fazla dalgayı gözlemlediler.

kutlecekim-dalgalari

Aşırı şekilde yoğun olmakta olan bu kara delikler çarpışma sonucunda öylesine devasa boyutlara sahip kütle çekimsel kuvvet ışını içine giriyorlar ki, uzay zamanı bükülmesiyle şeklinde bozulmalara kadar sebep olabiliyor. Diğer yandan da kozmos boyunca seyahatini sürdüren güçlü dalgalara dönüştürüyor. Bu dalgaların ikinci bir sefer gözlemlenmesinden sonra ilkinin bulunmasında şans eseri gözüyle bakılmış olsa da astronomların kara delikleri ve evrendeki yer alan diğer gizli olan hazineleri görebilmeleri adına ışık yerine kütle çekim dalgalarını kullanmış oldukları yeni bir çağa girdiğimizi gösteriyor.

Küçük Çapta Kara Delikler

Son olarak gözlemlenmiş olan kütle çekim dalgaları, 1.4 milyar yıl süre kadar önce iki kara deliğin birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bilim adamları tarafından yapılan hesaplamalarda bir tanesi güneş kütlesinden 14 diğeri ise 8 kat kadar daha fazla büyüklükte olan iki kara delik dairesel çizgiler ile hareket ederek sonun birbiri ile çarpışıyor. Bu çarpışma ise güneşin kütlesinden 21 kat daha büyüklükte bir kara delik meydana gelirken, geriye kalan kısım ise kütle de kütle çekim dalgası olarak enerjiye dönüşmekte.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Japonlar Uzay Mütahitliğine soyundu

    Hindistan 20 uydu taşıması yapan roketi uzaya gönderdi