Kutu Denizanası: Dünyanın En Zehirli Deniz Yaratığı

Deniz arısı veya deniz iğnesi olarak da bilinen kutu denizanası (Chironex fleckeri), o kadar güçlü bir toksin salgılar ki, kan basıncında hızlı bir artışa neden olur, bu da kalbin sıkışmasına, ölüme neden olabilir. Köpekbalıklarının kendilerine ait bir haftaları varsa, neden denizanası olmasınlar?

Denizanasının tehditkar bir ağzı veya korku uyandıran sırt yüzgeci olmadığı için mi? Denizanasının sahile gidenleri katletmesini konu alan uğursuz bir film yapılmadığı için mi? Yoksa denizanasının dokunaçları spagetti ipleri ile ezilmiş sakızlı ayılar gibi görünürken, birçok köpekbalığının insan etine dönüşebilen jilet gibi keskin dişleri var diye mi?

Kabul edelim ki Denizanası korku uyandırmaz, sadece rahatsız edicidir..Denizanası sokmaları acı ve kaşınmaya neden olurken köpekbalıkları bir uzuv koparabilir. Bu yüzden Denizanası Haftasına gitmek pek cazip değildir.

En Zehirli Deniz Hayvanları

Ama ya size en tehditkar köpekbalığından daha tehditkar bir denizanası türü olduğunu söyleseydik. Bilimsel adı Cubozoa’dır, kutu denizanası olarak bilinir. Sıkıcı kuzenlerinin aksine, kutu denizanasının güçlü bir zehiri vardır. Ne kadar mı güçlü? Avustralya kutu denizanası olarak da bilinen Chironex fleckeri türü o kadar zehirlidir ki 1,8 metre uzunluğundaki dokunaçlarından biri size dokunursa, kıyıya ulaşmadan ölmeniz mümkündür.  Gezegendeki en zehirli deniz hayvanı olarak kabul edilir.

Öte yandan, eğer Lilliputian Carukia Barnesi tarafından sokulursanız, ölmek için yalvarabilirsiniz, çünkü yarattığı ağrı, kusma, baş ağrısı ve endişe dayanılmaz bir şeydir. Bazen sıvı akciğerleri doldurur ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Boxies genellikle Hint-Pasifik Okyanusu’ndaki kendi mahallelerinde ve Kuzey Avustralya’nın sularında yaşarlar, ancak Hawaii çevresindeki sularda ve Körfez Kıyısı ile Doğu kıyısı sularında da yaşarlar. Her üç okyanusta da sadece bir avuç tür bulunabilir.

Deniz eşekarısı ve deniz iğneleri olarak da bilinen kutu denizanası, tanımlanmış 50 türü içeren knidokistler adı verilen bir sınıfı mevcuttur. Knidokistler yaklaşık 5.000 batma hücresi ile 15’e kadar dokunaçlara sahip olabilir. Bu hücrelerin her biri, mikroskobik iğneleri saatte 60 kilometreden fazla bir hızla avına fırlatabilen, kan basıncında hızlı bir artışa neden olan bir toksin salgılar. Bu toksin kurbanının kalbinin sıkışmasına ve ölmesine neden olur.

Resmi bir ölüm kaydı tutulmamasına rağmen, sadece Filipinler’de her yıl kutu denizanası sokmalarından 20 ila 40 kişi ölüyor. Uzmanlar, dünyadaki ölüm oranının bildirilenden daha yüksek olduğunu söylüyor çünkü doktorlar genellikle semptomları yanlış teşhis ediyor ya da ölüm nedenini yanlış tanımlıyor. Araştırmalara göre, 43 tür kutu denizanası;  köpekbalıkları, vatozlar ve deniz yılanlarından daha fazla ölüm ve yaralanmaya neden oluyor.  Yani bir kara dul tarafından ısırılırsanız hayatta kalma şansın daha yüksek olur.

Box Jellyfish Aktif Av Avı

Kutu denizanası meraklı bir cinstir. İki düzine gözleri var, bunların çoğunda mercek, kornea ve iris bulunur. Yani görebilirler. Sıradan bir denizanası balığının anatomisi, yalnızca ışığı karanlıktan ayırt etmelerine yararken, kutu denizanası kuzenlerine göre daha gelişmiş bir sinir sistemine sahiptir ve nesnelerden hızla bir şekilde kaçınmalarına ve bunlarla etkileşimde bulunabilir.

İşin en kötü yanı ise şu olabilir: yemeklerini bekleyen diğer denizanası türlerinin aksine, avlarını aktif bir şekilde yüzerken avlayabilir. Yağmur fırtınasındaki şemsiye gibi çan şeklindeki kafalarını açıp kapatarak suda saatte 6,43 kilometre hızla ilerleyebilirler.

Manoa’daki Hawaii Üniversitesi’nde deniz biyoloğu ve dünyanın en önde gelen kutu denizanası uzmanı Dr. Angel Yanagihara, kutu denizanasının çıngıraklı yılan gibi zehir salmadığını söylüyor. Bunun yerine, bir kutu denizanası soktuğunda, öğünlerini yakalamasına ve sindirmesine yardımcı olan bir “sindirim kokteyli” salar. Yanagihara, insanlarda ise sindirim kokteylinin moleküler bir saçma gibi davrandığını tüm hücrelerimizde deliklere neden olduğunu söylüyor. Bir kişinin kalbi beş dakika kadar kısa bir sürede durabilir.

Kutu denizanası, en az 600 milyon yıl öncesine dayanan ve birkaç kitlesel yok oluştan sağ kurtulan gezegendeki en eski hayvan türleri arasındadır. Tüm denizanalarında olduğu gibi ısınan okyanuslar ve sonunda suya giren oksijen tüketen gübreler nedeniyle bunlarında sayıları artıyor. Kutu denizanaları tarafından defalarca sokulan ve hayatta kalan Yanagihara, “Onların bize oluşturduğu tehlikedense bizler onlar için daha büyük bir tehlikeyiz. ” diyor.

NOT

Kutu denizanası sokarsa ne yapmalısınız? Yanagihara, dokunaçları çıkarmak, ısırığı sirkeyle durulamak veya buz uygulamak gibi en yaygın uygulanan yöntemleri inceledi. O ve meslektaşları, bu ve diğer yaygın yöntemlerin sokmayı daha da kötüleştirdiğini keşfetti. Bir kutu denizanası sokmasını tedavi etmek için geliştirdikleri “Sting No More“ gibi zehir önleyici bir krem uygulamak ve acil yardım istemenin en iyi çözüm olduğunu söylüyor.

Zozan TATAR