Kuzey Kore Ülkede Koronavirüs Olmadığı Konusunda Israrcı – Devlet Bu Hikâyeyi Nasıl İdare Ediyor?

Kuzey Kore ülkede herhangi bir koronavirüs vakasının olmadığı konusundaki ısrarını sürdürmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü ülke temsilcileri 2 Nisan’dan bu yana 709 insanın test edildiğini ve yalnız iki vakanın görüldüğünü söyledi.

Doğal olarak gözlemciler Güney Kore’de de görülen yeni koronavirüs (COVID-19) için verilen 10.000 vaka ve 200 ölüm sayılarına kuşkuyla yaklaşıyor. Ocak ayında ilk vakanın görülmesinden bu yana Kuzey Kore zalimce kısıtlamalar almaya devam ediyor. Kuzey Kore şubat ayında sınırlarını kapatan ilk ülkelerdendi.

Böylelikle Pyongyang’daki tüm yabancı diplomatlar bir aylık süre için doğrudan karantina altına alındı ve nüfusun hareketliliğine kontrol getirildi. Kuzey Kore’nin 2003’deki SARS ve 2014’deki Ebola virüslerine karşı cevabına nazaran ülke yönetiminin bu sefer daha iddialı olduğu kesin ve bu yaklaşım işe yaramış da olabilir.

Kuzey Kore Ülkede Koronavirüs Olmadığı Konusunda Israrcı – Devlet Bu Hikâyeyi Nasıl İdare Ediyor?

Ancak Kuzey Kore’deki yetkililer insani yardım talep etmeye başladı.  Kendi yararlarına Kuzey Kore bir dizi yaptırım uygulamak zorunda kalmıştı. Yardım gemilerinin son dönemde ülkeye ulaştırılması için yardım kuruluşlarının AB’den acil serbestlik elde etmesi gerekiyordu fakat gemileri içeri sokmak sıkı sınır kontrolünden dolayı oldukça zordu.

Kuzey Kore hükümeti belli başlı yaptırımları es geçtiği için sınırın kapatılmasının ülkenin Çin sınırındaki devlet destekli kaçakçılığı bitirip bitirmediği henüz kesin değil. Eğer sınır bu kaçakçılık güzergâhına da kapalıysa bu durum yaptırım hamlesindeki nedeni anlamak için fırsat olabilir. Ancak kaçakçılık devam ediyorsa o zaman Kuzey Kore’de COVID-19’un yayılma riski giderek artıyor demektir.

Hazırlıklara Devam

KDHC’nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) resmi duruşu ülkede salgın olmadığı yönünde ancak bu durum şimdilerde tam aksiymiş gibi gözüküyor. Mart ayının erken dönemlerinde Güney Kore’den Daily NK, 200 Kuzey Kore askerinin virüsten dolayı hayatını kaybettiğini, 4.000’den fazlasının da karantinada olduğunu bildirdi.

Kuzey Kore’de koronavirüs haberleri kontrol altına alınmış olsa da küresel salgın hakkındaki bilgiler saklanmıyor ancak ülkedeki koronavirüs vakalarıyla ilgili tek bir halk tartışması dahi bulunmuyor.

Kuzey Kore ile Çin arasındaki sınır herkesin gözü önünde. fotoğraf kredisi: Shutterstock

Kore İşçi Partisi Merkezi Komitesi’nin resmi gazetesi The Rodung Shimun ülkenin COVID-19’a karşı hazır olduğunu yazdı. 1 Nisan’da Güney Kore’deki vakaların artışını gözler önüne seren bir makalenin yanı sıra haberde hemşirelerin Kuzey Kore halkı tarafından sevilip sayıldığı belirtildi. Propaganda makinesinin çarkları dönmeye başlamış gibi görünüyor.

Bu sırada Kuzey Kore’deki günlük gazetelerden Chongnyon Jonwi, son zamanlarda Kuzey Kore’de gerçekleşen füze çalışmalarına da odaklandı. Sağlık problemlerine yer verilen tek haber Pyongyang Genel Hastanesi’nin inşa çalışmaları oldu. Bir başka gazete Minju Choson koronavirüs haberlerine doğrudan yer vermedi. O da haberinde hastanenin inşasına yer verdi ancak COVID-19’a değinmekten kaçınarak Yüksek Halk Meclisi’nin salgına engel olma konusundaki çabalarından söz etti.

Sıkı Kontrol

Kuzey Kore Ülkede Koronavirüs Olmadığı Konusunda Israrcı – Devlet Bu Hikâyeyi Nasıl İdare Ediyor?

Uzun tarihli soyutlanma politikası göz önünde bulundurulursa Kuzey Kore’nin koronavirüse karşı bu gizli tutumu şaşılacak bir şey değil. Ülke yönetimi herhangi bir vakanın olmayacağına dair bir şey söylemese de koruyucu önlemlerin alındığı ve virüse karşı hazır olunduğu belirtildi.

Gurur meselesinin salgını gizlemede önemli bir etken olması muhtemel bir durum olarak gözüküyor. Mart ayındaki füze testleri taktiksel bir saptırma yöntemi olabilir. Bir yandan Kuzey Kore önemli sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya. Sağlık çalışanları son yıllarda kötü beslenmenin giderek yükseldiğine dikkat çekiyor.

Kore İşçi Partisi’nin 75. yıldönümü sebebiyle Ekim ayında tamamlanması planlanan hastanenin inşası konusundaki vurgulama hükümetin ülke içindeki bilgi stratejisinde önemli bir nokta olarak göze çarpıyor. Ancak hastanenin planlanan tarihten ileride tamamlanması binlerce işçinin bir arada yaşaması, çalışması ve yan yana yemek yemesi anlamına geliyor. Bu durum ülkenin salgını önleme konusundaki çabalarına rağmen sosyal mesafe kuralının hiçe sayılmasına sebep olabilir.

Fakat öte yandan, herhangi bir panik havasından kaçınmak için bilgi yayılımını kontrol etmek yönetimi elinde bulunduran rejim lideri Kim Jong-un’un merkez noktası olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evde Verimli Çalışmak İçin 5 Önemli İpucu!

Bir çalışma, Neandertaller ve modern insanların parietal lobları karşılaştırdı!