Lao Tzu’dan Düşünme Şeklinizi Sonsuza Kadar Değiştirecek 7 Alıntı!

Lao Tzu milattan önce 571 yılında doğup yine  – kesinliği bilinmemekle birlikte –  5. yüzyıl civarında hayatını kaybeden eski Çinli filozof ve yazardır. Öğretilerinin enginliğini günümüz modern hayatında bile önemini hiç kaybetmemiştir. Onun bilgeliği hayat hakkında oldukça farklı düşünmenizi sağlayacak!

Antik Çin’den ve o zamanki antik bilgelikten hep çok etkilenmişimdir.  Hemen her gün duyduğumuz o eski alıntılar aslında her zaman bir şeyler öğrenebileceğimiz birer hazinedir.

Antik zamanlar, merak uyandırıcı zamanlardı. Lao Tzu’nun düşünme şeklinizi değiştirecek yedi alıntısını paylaşacağım ve bunları ipuçları ve tavsiyelerle sunacağım.

“Doğa acele etmez, yine de her şey başarılmıştır.”

Bir bilim adamı değilim ama bir zamanlar Dünya’da yaşam yoktu. Tam bir felaket; distopya gibi görünüyordu ve yaşam için hiçbir umut barındırmıyordu, hiçbir şey. Sonra bir mucizeyle birlikte; bitkiler büyümeye başladı, hayat yavaş yavaş oluştu ve şimdi geldiğimiz noktaya bakın! Her şey başarıldı.  Hayat varoldu, insanlar gelişti ve her sabah amaçlarına uyanıyorlar.  Harika değil mi?

Doğa hiçbir şey için acele etmedi. Geçmişi geride bırakmak, soğuk kışı atlatmak, çiçek açmaya başlamak ve sonra güzelce parlamak için zaman verdi.  Koşullar ne olursa olsun her şey başarılır.

Kişisel gelişiminiz ve hayatınızda olmasını istediğiniz her şeye yolculuğunuz için aynı şekilde hissetmelisiniz.

Peki neler yapmalısınız?

Sabırlı olun ve içinde bulunduğunuz sürece güvenin. Tek yapmanız gereken kendinize inanmaktır çünkü durum ne olursa olsun yaptığınız işte her zaman bir süreç vardır.

Unutmayın, gecikmiş tatmin, hızlı tatminden çok daha tatmin edicidir.

 Sıkı çalışma ve özveri, yaptığınız şeyin karşılığını verir ve yolculuğunuzda çok şey öğrenirsiniz.

“Bilen konuşmuyor, konuşan bilmiyor.”

Sessizlik gerçek bir güçtür çoğu zaman. Genelde sessiz olduğunuzda güçlü görünürsünüz. En güvensiz konuşma ; kendinden en emin ve en gürültülü konuşmadır. Güvensiz insanlar düşünmeden önce konuşur; güvenli insanlarsa konuşmadan önce.

Cahil insanlar onay ve doğrulanma ararlar çevrelerinde.  Ancak aynı anda hem çok konuşup hem de hiçbir şey söylememe yeteneğine sahipler.  Bu inanılmaz (!)

Hayatın, diğer kişinin söyleyecekleriyle rekabet etmekle ilgili olduğunu düşündüklerinden hep haklı çıkma çabaları vardır ve bunun yerine rahatlayamazlar.Bilge insanlar ise ne zaman konuşulacağını bilir, kendileri üzerinde bir otokontrolleri vardır ve sessiz, sakinlerdir. Konuştukları zamansa kelimeleri belli bir anlam taşır ve ne onaylanma ne de doğrulanma ihtiyacı gözetirler.

Robert Greene bir keresinde “Güçlü insanlar daha az şey söyleyerek çevresini etkiler ve göz dağı verirler.  Ne kadar çok söylersen, aptalca bir şey söyleme ihtimalin o kadar artar.” Demiştir.

Peki neler yapmalısınız?

Derince bir nefes alın ve konuşmadan önce ne diyeceğinizi düşünün.Sessizliğinizi koruyun, sizin doğru olanı yaptığınızı ve onların yanlış şeyi yaptığını bilerek güvensiz insanların aptallıklarını ortaya çıkarmasına ve insanların önünde gerçek yüzlerini göstermelerine izin verin.

İşleri batırırsanız sorun değil, yine de ilerleyin ve bir dahaki sefere daha iyisini yapın.  Sen sadece bir insansın.

“Sen kendini kabul ettiğinde bütün dünya seni kabul eder.”

Dünyanın sizi kabullenmeye başlaması için beklemeyi kesmeli ve artık kendinizi sevmelisiniz. Eğer beklerseniz sonsuza kadar bekleyeceksiniz! Beklemeyi bırakın ve zaten kabullenilmiş gibi hissetmeye başlayın.

Kendinize karşı daha nazik ve daha az sert olmalısınız.  Değişmek istiyorsan, değişmeye içeriden başla. Değişmek için önce kendinizden başlayın.

Çünkü içinizdeki dünya aynı zamanda dış dünyaya yansımanızdır.

Michael Jackson’ın popüler sözünü hatırlatmakta fayda var: “Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirmek istiyorsanız, kendinize bir bakın ve sonra bir değişiklik yapın.”

Peki neler yapmalısınız?

Benlik kavramınız ve kendiniz hakkında nasıl hissettiğiniz üzerinde çalışın.  Kendinize öncelik verin ve hayatınızdaki günlük yaptıklarınızla eğlenin. Yaptığınız hatalar için kendinizi affedin.

Kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüzü ve hissettiğinizi ve dünyanın sizin hakkınızda ne düşündüğüyle daha az ilgilenin.  Kendinize her gün daha güzel sözler söyleyin.

“Zekice olmayan bir muameleye bile akıllıca yanıt verin”

Cahil insanlar sizi de kendileri gibi çaresiz görmek isterler, buna izin vermeyin.

Birisi içinizdeki en kötüyü ne kadar ortaya çıkarmaya çalışırsa çalışsın, akıllı kalmalısınız.  Tepki verip çaktırmanızı istiyorlar. Hikmetiniz cahilleri düşündürür, belki o an değil ama sonradan söylediklerinizi düşüneceklerdir. İncinmiş insanlar, insanları incitir çünkü onlar da incinmiş insanlar tarafından incitilmişlerdir.  Tekrar okuyun, mantıklı gelecektir.

Sakin kaldığınızda, bu onları kızdıracaktır ama siz kazanmışsınızdır.  Bu dünyanın zulmünün sizi kibar olmaktan alıkoymasına asla izin vermeyin.  Ne kadar kötü muamele görürlerse görsünler, diğer insanlara yalnızca oldukları kişiye sadık kalmaları için ilham veriyorsunuz.

Peki neler yapmalısınız ?

Diğer insanların söylediği olumsuz şeyleri görnezden gelin, kişisel almayın. Söylenenler bir kulağınızdan girsin diğerinden çıksın. Eğer illaki cevaplamanız gerekiyorsa da basit bir ‘tamam’ ile savuşturup geçin. Negatif enerjilerini beslememek en iyisi.

“İnsanların ne düşündüğünü önemsersen her zaman onların esiri olursun”

Başkalarının ne düşündüğünden kime ne?

Onları memnun etmek için ne kadar çabalarsanız çabalayın insanlar sizi eleştirecek bir yol her seferinde bulur.Asla herkesin takdirini ve beğenisini alamazsınız.  İnsanların kafanızda kira ödemeden yaşamasına izin veriyorsunuz ve bu da size karşı kazandıkları anlamına geliyor.

Business people cut the supply chains

“Umurumda değil” zihniyetini uygulamaya başlayabilir ve şu şekilde görebilirsiniz: “Seninle nasıl konuşuyorlarsa kendileriyle de öyle konuşurlar.” Bunu daha az kişisel olarak alacaksınız. Güvensizliklerini size yansıtırlar, bu yüzden ağızlarından çıkan her söze inanmak için bir sebep yoktur.

Peki neler yapmalısınız?

Kendinize güvenin üzerinde çalışın ve insanların sizin için ne düşündüğü hakkında daha az, sizin kendiniz için ne düşündüğünüz hakkında daha fazla düşünün.

Hobiler ve aktivitelerle dikkatinizi dağıtarak odağınızı başka bir şeye değiştirin. Zihinsel sağlığınız için faydalı şeyler yapmakla meşgul olun.

“Hiçbir şey yapmamak hiçbir şey yapmamakla meşgul olmaktan daha iyidir.”

Bazen tüm işi gücü bırakmanız, yatağınıza uzanmanız ve karanlıkta tavana bakmanız gerekir. Kendi akıl sağlığınıza hiçbir yararı olmayan şeyler yapmakla o kadar meşgulüz ki…

Bazen tatil yapmak ve bir gününüzü boş geçirmek iyidir. Her zaman meşgul olmanıza gerek yok. Eğer önemsiz işlerle vaktinizi geçirirseniz asla kendizine ayıracak zamanı bulmayacaksınız.

Peki neler yapmalısınız?

Zamanınızı kendinize ayırın ve hiçbir şey yapmayarak ruhunuzu dingin hale getirin. Belki arka planda siz çayınızı yudumlarken oynayan bir film yatağınıza uzanmadan önce rahatlamanıza yardımcı olabilir!

“Fikrinizi düzeltirseniz, hayatınızın geri kalanı yerine oturacaktır.”

Eğer iç dünyanızda bir karmaşa varsa bu dışınıza da yansıyacaktır. Yıkıcı düşüncelerin içeri girdiğinin farkındaysanız ve onu sağlıklı bir düşünceye dönüştürürseniz, herkesten daha öndesiniz demektir.

Çünkü çoğu insan zihin yapısının ve nasıl düşündüğünün farkında değildir. Bunun normal olduğunu zannetseler de bitmek bilmeyen düşüncelerle boğuşmak ne yazık ki normal değildir. Kendinize karşı kaba olmak da acımasızlıktır.

Peki neler yapmalısınız?

 Düşüncelerinizin ve yaşamla ilgili sahip olduğunuz  şeyleri daha fazla farkına varın.

Kötü düşüncelerin sinsice yaklaştığını fark ettiğinizde, enerjinizi onları olumlu bir şekilde revize etmek için kullanın. Negatif enerjiyi motivasyona dönüştürün.

Son olarak

Umarım Lao Tzu’nun bu alıntıları, bazı yeni girdilerle hayata farklı bakmanızı sağlamıştır. Eğer kötü bir gün geçiriyorsanız ve bu size iyi hissetmenizde yardımcı olduysa tekrar gelip bu yazıyı okuma ihtiyacı hissettiğinizde çekinmeyin.

Lao Tzu’nun öğretilerini uygularsak ve hayatımızı daha iyi hale getirmek için kullanırsak kişisel gelişimimizde yardımcı olacağına inanıyorum!

Unutmayın !

Asla acele etmeyin, sürecin tadını çıkarın. Önemli olmadıkça daha az konuşun. Önce kendinizi kabul edin, aptal insanlara karşı akıllı olun. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü umursamayı bırakın. Bütün gün hiçbir şey yapmamakta sorun yaşamayın ve kendinizin farkında olun.  Düşünce yapınızın ve hayata bakış açınızın farkında olun.

Çeviri:Şevval Kurt

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ruh, ne olursa olsun, doğa bilimleri tarafından kanıtlanamaz veya çürütülemez.

    Ruh, varlığı doğa bilimleri tarafından kanıtlanamaz veya çürütülemez

    İnsan Derisinden İplik Geliştirildi! Böylece İnsanları Dikebilecekler…