Listeye Altı Yeni Covid-19 Belirtisi Eklendi. İşte Yeni Koronavirüs Belirtileri

CDC Listeye Altı Yeni Covid-19 Belirtisi Ekledi. SARS-CoV-2 koronavirüs salgını kontrolündeki zorluklardan biri, enfekte olanların sergilediği belirsiz ve değişken semptomlardır. Ortalama beş günlük bir kuluçka dönemi ile, enfekte bireyler enfekte olduklarını ve semptomlar sergilediklerini fark etmeden çok önce hastalığı geçirebilirler.

Hastalık bir kez tutulduktan sonra, Covid-19 ciddi semptomlar ve zatürreden tutun da hiçbir belirti göstermeyene kadar değişebilir, bu da enfekte olmuş insanları uygun test tesisleri olmadan düzgün bir şekilde tanımlamayı ve karantinaya almayı çok zorlaştırır.

Listeye Altı Yeni Covid-19 Belirtisi Eklendi. İşte Yeni Koronavirüs Belirtileri

Hastalığın ilk en önemli belirtileri ateş, kuru ve kalıcı öksürük ve nefes darlığıdır. Pandemi ortaya çıkmaya devam ettikçe, yeni belirtiler ortaya çıktı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) şimdi web sitelerine Covid-19 için altı yeni belirti ekledi.

İşte CDC’den Yeni Koronavirüs Belirtileri:

  • Üşüme, ürperme
  • Titreme
  • Kas ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Yeni koku veya tat kaybı

Bu belirtiler, önceden ateş, öksürük ve koronavirüs belirtileri olarak nefes darlığı içeren CDC’den daha önce yayınlanan listesinin yanı sıra Covid-19’un önemli göstergeleri olarak listelenmiştir.

İlgili makale: Ani Koku Kaybı Yaşayanlar Gizli Koronavirüs Taşıyıcısı Olabilir!

İşte Yeni Koronavirüs Belirtileri

Hastalıkla ilişkili diğer semptomlar arasında ishal, deride kızarıklık ve yorgunluk ile burun akıntısı ve kırmızı gözler gibi saman nezlesi mevsiminde yaygın olarak görülen semptomlar vardır. Ve bu ikisi arasında ayrım yapmayı zorlaştırır. Hastalıkla enfekte olan bazı insanlar asemptomatik (belirtiler sonradan ortaya çıkabilir, hiç belirti çıkmadığı da olur) kalacaktır. Ancak yine de hastalığı başkalarına aktarabileceklerdir.

İlgili makale: Koronavirüsün Bazı Hastalardaki İlk Belirtisi İshal olabilir.

Geniş kapsamlı belirtiler, pandemi sırasında sosyal mesafe önlemlerinin neden bu kadar önemli olduğunu göstermektedir, çünkü hafif veya hiç semptomu olmayan hastalık taşıyıcıları, hastalığı başkalarına aktarırken hastalıklarından habersiz kalabilirler.

Birçoğu Covid-19‘dan kurtulurken, istatistiklerin gösterdiği gibi, hastalar görünüşte genç ve sağlıklı olsa bile ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle dünyanın birçok yerinde salgının zirve yaptığı sırada evde kalarak eğriyi düzleştirmek hayati önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kuzey Kutbu Üzerinde Açılan Büyük Ozon Deliği Nihayet Kapanıyor

Dünyanın En Büyük Buzdağı Ölüm Yürüyüşüne Mi Başladı?