Lucid Rüya Görmenin Yolları Nelerdir?

Nasıl bilinçli rüya görülür, öğrenmek ister misiniz? Bilmeniz gereken her şey tüm detaylarıyla bu makalede! Lucid rüya gören kişiler rüya gördüklerini fark eder. Hatta rüyalarının kontrolünü ele geçirirler. Herkes rüyalarını kontrol etmeyi başaramasa da bunu başarmanın bazı yolları mevcut.

Pek çok insan rüyalarında bir yerlerden düştüğünü görmektedir. Bir anda sendeleyerek düşmeye başlarsınız ve tüm hızınızla zemine doğru uçuşa geçersiniz. Birdenbire ne olduğunu anlamaya başlarsınız, şu anda rüyadasınız. Hemen arkasından Superman gibi kollarınızı ileriye uzatıp hiç zorlanmadan havada süzülmeye başlarsınız. Göz açıp kapayıncaya dek gördüğünüz kabus tuhaf bir güç gösterisine dönüşür. Kulağa oldukça hoş geliyor, öyle değil mi?

Yukarıda bahsedilen senaryo, lucid rüyanın bir örneğidir. Basitçe açıklamak gerekirse, lucid rüya, rüya gördüğünüzün bilincinde olmanız anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda rüyayı gören kişi hareketlerinin, mekanın ve rüyanın konusunun kontrolünü ele geçirme şansını yakalar. Örneğin 2010 yapımı Inception filminde ana karakter rüyalarında zaman ve mekanı kontrol edip istediğini yapabilmektedir. Boston Üniversitesi’nde nörolog olarak çalışan Patrick McNamara, “Lucid rüyada, rüya gördüğünüzün garip bir şekilde farkındasınızdır. Ama uyanmak yerine rüya görmeye devam edersiniz.” diyor. “İnsanlar rüya gördüklerinin bilincine vardıklarında pek çok ilginç şeyi keşfedebilirler.” diye de ekliyor.

Lucid rüya, depresyonun ve TSSB’nin sebep olduğu tekrarlayan kabuslar için bir terapi yöntemi olarak kullanılabilir.

McNamara, lucid rüyalar üzerinde çalışmalar yürütmenin insan bilinci hakkında yeni keşifler yapmayı mümkün kılabilir. Dahası, araştırmacılar lucid rüya görmenin kişilere benzersiz faydalar sağlayabileceğini keşfetmişlerdir. Çalışmanın mimarları, lucid rüyanın ayrıca fiziksel rehabilitasyona da yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Bununla birlikte, herkes rüyalarının kontrolünü ele geçirmeyi başaramaz. 2016 yılında gerçekleştirilen bir meta analiz, insanların yaklaşık %55’inin yaşamları boyunca en az bir kere rüyalarını kontrol edebildiğini ortaya koymuştur. Ayrıca insanların %23’ü ise bunu ayda bir kez veya daha fazla deneyimleyebilmektedir.

Lucid rüya görmenizi sağlayacak bazı teknikler, rüyalarınızın kontrolünü ele geçirmenize yardım sağlar. McNamara, birçok dini kurumun lucid rüyayı görmeyi teşvik etmek için belirli stratejiler oluşturduğunu belirtmiştir. Örneğin Budizm’de, lucid rüya öz farkındalık için bir araç olarak kullanılmaktadır. McNamara, “Lucid rüya görmeyle ilgili deneysel literatür, bunun oldukça basit bir şey olduğunu öne sürüyor.” dedi.

“Önemli olan buna niyet etmek ve her sabah uyandığınızda gördüğünüz rüyaları bir deftere not etmek,” diye de ekliyor. McNamara’ya göre bazı insanlar için uykuya dalarken “şu anda rüya görüyorum, bu bir rüya.” demek, rüyalarının kontrolünü ele geçirmeleri için yeterli olmaktadır.

Gün içinde uykuda olup olmadığınızı kendinize sorun

Harvard’da psikolog ve rüya araştırmacısı olarak çalışan Deirdre Barrett, bu yöntemi gün içerisinde de uygulayarak ‘rüyada mıyım, değil miyim?’ kontrolü yapmanın da yararlı olabileceğini söylüyor. “İlk olarak kendinize ciddi bir şekilde uykuda mı yoksa uyanık mı olduğunuzu sormalısınız,” diyen Barrett, “önce genel bir kontrol yapıktan sonra ardından rüya görüp görmediğinizi anlamak için, size rüyalarınızda farklı görünebilecek olan birkaç eşyayı özellikle kontrol etmeye başlamalısınız,” diye de ekliyor.

Barrett, bazı insanların rüyalarında okuma eylemini gerçekleştiremediklerini veya saatlerin farklı çalıştığını fark ettiklerini söylüyor. Gün içerisinde farklı zamanlarda saati kontrol edip bir kağıtta yazılanları okumayı alışkanlık haline getirirseniz bunu rüyanızda da yapabilirsiniz.

Barrett’e göre bu yöntemler, insanların lucid rüya görme oranlarında artış sağlar. “Eğer zaten lucid rüya görüyorsanız, bu yöntemler üzerinde çalışarak rüyalarınızı kontrol etme sıklığınızı artırmanız mümkün.” diyen Barrett, “daha önce lucid rüya görmemiş bir insan için bu yöntemler işe yaramayabilir de, en azından işe yaraması için aylar boyunca durmadan ciddi egzersizler yapılması gerekebilir,” diye ekliyor.

Hital Paçacı

Kaynak: https://www.discovermagazine.com/mind/can-you-learn-how-to-have-a-lucid-dream