Lütfen El Dezenfektanı İçmeyi Bırakın, Ölümcül Olabilir.

El dezenfektanlarının çoğunun alkol içerdiği görülse de, çok daha ölümcül bir şey içerebilir. Bu yüzden lütfen el dezenfektanı içmeyin.

ABD’de bu durumdan dolayı,  son iki ayda dört kişi öldü ve 11 kişi daha kirli el dezenfektanı içtiği için hastaneye kaldırıldı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ölümlerin, insanlar için zehirli bir alkol türü olan metil alkol ile karıştırılmış dezenfektanların bir sonucu olduğuna inanıyor.

Yüksek miktarda metil alkole maruz kalmak; mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, bulanık görme, kalıcı körlük, felç, sinir sisteminde kalıcı hasar ve ölüme neden olabiliyor.

(Metil alkol zehirlenmesinde ilk başlarda normal alkolle aynı belirtileri veriyor. Bunlar bulantı, kusma, hafif baş dönmesi, mide ekşimesi oluyor.)

Lütfen El Dezenfektanı İçmeyi Bırakın, Ölümcül Olabilir.

1 Mayıs ve 30 Haziran arasında, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından hazırlanan bir rapor; 15 kişinin metil alkol zehirlenmesinden hastaneye kaldırıldığını belirtildi. Hastalardan altısı nöbet geçirdi, üçünde görme bozukluğu meydana geldi  ve dört hasta ise hayatını kaybetti.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ülke genelinde satılan bazı el dezenfektanlarının içindeki metil alkolün zararları konusunda birçok kez uyarıda bulunmuştu.  Özellikle  el dezenfektanını çocuklardan uzak tutun, metil alkol olmasa bile solüsyonların onlar için zararlı olduğu uyarısını dile getirdi.

Siz veya sizin tanıdığınız biri bilerek veya yanlışlıkla el dezenfektanı yutmuşsa ve metil alkol zehirlenmesi belirtileri gösteriyorsa, derhal en yakın hastaneye gidin.

Beyda GÜLAL

Çocukların Doğa İle Bağ Kurması İçin Açık Havada Yalnız Vakit Geçirmeleri Gerekiyor

Yaşayan Bir Dil Gibi Gizlenen Vampir Parazit İle Tanışın