Madagaskar'dan beş yeni kurbağa türü

Münih’teki Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nden (LMU) bilim adamları ve Bavyera Eyaleti Zooloji Koleksiyon Birimi, Madagaskar adasında bulunan 5 yeni kurbağa türünü isimlendirdiler. Bunlardan en büyüğü başparmağınızın tırnağına oturacak kadar küçük iken en küçüğü de bir pirinç tanesinden biraz daha büyüktür. Fransa’nın kara alanından biraz büyük olan Madagaskar adası, 350’den fazla kurbağa türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tanımlanan kurbağa sayısı sürekli artmaktadır ve yeni isimlendirilen türlerin çoğu oldukça küçüktür boyutlardadır. Münih LMU’nde bir doktora adayı olan Mark D. Scherz ve Münih Bavyera Eyaleti Zooloji Koleksiyon Birimi Herpetoloji Bölümü Başkanı Dr. Frank Glaw, AntananarivoÜniversitesi ve Braunschweig Teknik Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte, tüm adada 5 yeni kurbağa türünü isimlendirdiler. Çalışmaları PLOS ONE online makalesinde görülmektedir.

Yetişkin bir Mini scule, bir parmağın ucunda dinleniyor.
Fotoğraf: Sam Hyde Roberts

Beş yeni kurbağa türü, Antartika ve Avrupa hariç tüm kıtalarda yaygın olarak bulunan (dar-ağızlı) kurbağalar grubuna aitti. Dar ağızlı kurbağaların çoğu küçük veya kısmen büyük olmasına rağmen çoğunluğu oldukça küçüktür. Aslında bu grup dünyanın en küçük kurbağa türünü de içermektedir. Papua Yeni Gine’den Paedophryneamaunensis kurbağasının erişkinleri sadece 7.7mm uzunluğundadır.
Dikkat çekici olan ise bu en küçük kurbağalarda minyatürleşmenin bu yeni çalışmada belirtildiği gibi genellikle tek bir bölgede birçok kez bağımsız olarak evrimleşmesidir. Yazarların resmen Mini olarak adlandırdıkları yeni türlerden 3 tanesi, bilim dünyası için tamamen yeni iken diğer iki tür olan Rhombophryneproportionalis ve Anodonthylaeximiasadece 11-12 mm uzunluğundadır ve en yakın akrabalarından bile daha küçüktürler.

Yeni çalışmanın baş yazarı Mark D. Scherz “Kurbağalar küçük vücut ölçülerine evrimleştiklerinde dikkat çekici şekilde benzer gözükmeye başladılar. Bu nedenle ne kadar çeşitli olduklarını görmezden gelmek oldukça kolaydır” demiştir. “Hepsi için yeni cinsimizin adı Mini. En küçük iki tür olan Mini mum ve Mini scule’nin yetişkinleri 8-11 mm uzunluğunda ve hatta cinsin en büyük üyesi Miniature de 15 mm uzunluğundadır yani başparmağınızın tırnağına fazladan boşluk bırakarak oturabilir”.“Yaprak döküntüleri arasında küçük kurbağaların bulunması oldukça zordur. Seslenen erkek bireyler bir-iki yaprak daha derine otururlar ve en ufak bir rahatsızlık halinde seslenmeyi keserler. Aradığınız kurbağayı bulmak çok sabır istemektedir” Frank Glaw.
Editör / Yazar: Onur İLERİ
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190328112519.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmacılar, ‘Güç Elektroniği Cihazları’ için Yeni Bir Malzeme Geliştirdiler

Piezoelekrik: Giysilerimiz Elektrik Üretebilir Mi?