Maddenin Aynı Anda Katı ve Sıvı Olabilen Yeni Bir Hali Keşfedildi

Çoğumuz maddeniz üç temel halini biliyoruz-katı, sıvı, gaz. Son dönemde plazma olarak adlandırılan dördüncü bir madde hali söz konusu olsa da, bilim insanları maddenin aynı anda hem katı hem sıvı olan yeni bir halini keşfetti.

Edinbrugh Üniversitesi’nden Andreas Hermann maddenin bu haliyle ilgili “Bu durumu içinden su damlayan bir sünger gibi düşünebilirsiniz. Tek fark sünger de sudan yapılmış” dedi.

Bilim insanlarının basit bir atom olarak tanımladıkları potasyumun, yüksek basınç veya yüksek sıcaklık gibi koşullara maruz bırakıldığında garip şekiller alabildiği gözlemlenmiş.

Maddenin Hem Katı Hem Sıvı Olabilen Yeni Bir Hali Keşfedildi
Parafin yağındaki potasyum (Jurii/Wikimedia Commons, CC BY 3.0)

Önceki deneylerde potasyum atomlarına yüksek basınç uygulanmış ve atomların karmaşık diziler halinde yeniden düzenlendiği görülmüştü.

Potasyum atomları; aşırı basınç ve aşırı sıcaklığa maruz bırakıldığında hem katı hem sıvı olan bir potasyum yığını elde ediliyor. Yaklaşık 20 bin potasyum atomuna yüksek basınç ve yüksek sıcaklık uygulayan bilim insanları, atomların davranışlarını gözlemleyebilmek için güçlü bir bilgisayar simülasyonu kullandılar.

Uygulanan sıcaklık 500 santigrat derecelere kadar yükseltildi, basınç ise 2-4 gigapaskal ( gigapaskal 1 milyar paskallık basınç birimi) arasındaydı. Sonuçlar incelendiğinde aynı anda hem katı hem sıvı olabilen bir madde hali ile karşılaştılar.

Yüksek basınç altında potasyum atomları karmaşık bir şekil alıyorlardı. Sıcağın etkisiyle de atomları bir arada tutan bağlar eriyor ve potasyum sıvı hale geliyordu. Bu yeni madde haline Chain-Melted faz ismi verildi.

Hermann “Potasyum bilinen en basit metallerden biridir. Ancak çok sıkıştırıldığında karmaşık yapılar oluşturabiliyor. Bu alışılmadık kararlı yapı kısmen katı kısmen de sıvı olarak tanımlanabilir” dedi.

Bilim insanları, sodyum ve bizmut gibi atomların da bu yeni madde haline geçiş yapabileceğini düşünüyor. Ancak bu durumun gerçekleşebilmesi için potasyuma uygulanan koşullardan daha farklı koşullar gerekebilir. Çalışmanın Ulusal Bilimler Akademisi dergisinde yayınlanması planlanıyor.

Editör / Yazar: Merve GÖKTAŞ

Araştırmanın PNAS‘ta yayınlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yusufçuk Böceği Özellikleri ve Yusufçuklar Hakkında Her Şey

stephen hawking

Stephen Hawking ve Her Şeye Meydan Okuyan Hayatı