içinde , ,

Mağara Aslanı ile Günümüz Aslanlarının Farklı Türden Olduğu Ortaya Çıktı

Donmuş Yavru Leşi Nesli Tükenmiş Mağara Aslanlarının Günümüz Aslanlardan Farklı Türden Olduğunu Gösterdi

Mağara aslanı iki alt türe ayrıldı. Sibirya’da bulunan tarih öncesi yavru mağara aslanı leşini konu alan araştırmacılar; bizlere nesli tükenmiş mağara aslanlarının günümüz aslanlarından farklı olduğunu gösterdi. Bu keşif ayrıca bu vahşi Buz Çağı yırtıcılarının doğu ve batı olmak üzere 2 alt türe ayrıldığını gösterdi.

Mağara aslanı günümüzden 14.000 yıl önce soyu tükenene kadar Late Pleistocere (Jeolojik Dönem) zaman diliminde Kuzey Avrasya, Alaska ve Yukon Bölge’lerinde bulundu.

İlginizi çekebilir: 50 Bin Yıllık Nesli Tükenmiş Bir Aslanı Klonlamak Üzere Çalışma Yürütülüyor

Love Dalén mağara aslanı Spartak‘ı inceliyor. Jacquelyn Gill

Bilim insanları bu büyük mağara aslanlarının soyağacında nerede bulunduğuyla ilgili uzun süre tartışma içindeler. Bu tartışmalar bilim insanlarını 3 farklı görüşe ayırdı:

  1. Mağara aslanları günümüz aslanların alt türü.
  2. Mağara aslanları diğer aslanlardan bağımsız bir türdür.
  3. Mağara aslanları özellikleri bakımından kaplana daha yakındır.

İsveç’te konumlanan Paleogenetik Merkezi’nde bulunan araştırmacılar Scientific Reports dergisinde tarih öncesinden alınan 31 numunenin mitokondriyal genomunu karşılaştırarak mağara aslanlarının evrimsel tarihini inceleme fırsatı buldular.

Bu numunelerden biri Sibirya’nın derin buzullarında mükemmel bir şekilde korunmuş olan “Spartak” isimli mağara aslanıdır. 28.000 senelik “Spartak” Buz Çağı’nda keşfedilen en iyi korunmuş hayvan olarak gösteriliyor.

Bu keşifler mağara aslanlarının (Panthera Spelaea) gerçekten de bugün Afrika’da yer alan Sahra Bölgesi’nin alt tarafında bulunan günümüz aslanlarından (Pantheraleo) ayrı bir tür olduğunu gösteriyor.

Günümüz Aslanı

Mağara aslanı iki alt türe ayrıldı.

Bu heyecan verici gelişmeler mağara aslanının 1.85 milyon yıl önce modern aslanlarla aynı atadan geldiğini ve günümüzden yarım milyon yıl öncesinde 2 farklı türe ayrıldıklarını gösterdi.

Bu türlerden biri Avrupa’da yaşarken Beringia Aslanı olarak da bilinen farklı bir türün Kuzey Asya’da bulunan Yakutya, Alaska, Yukan Bölgesi’nde ve Avrasya-Amerika arasında geçiş yapan kara köprüsünde yaşadığı bilinenler arasında.

Mağara aslanları ile günümüz aslanları arasında bazı farklılıklar olduğu gündemde. Bunlara mağara aslanlarının günümüz aslanlardan daha  büyük olduğu ve mağara aslanlarının yelesinin olmayabileceği verilen örnekler arasında.

fotoğraf: Beringia aslanı

Kendi içinde de farklılıklar bulunan mağara aslanlarında kafatası ve ağız numunelerinden alınan örneklerde Beringia mağara aslanının Avrupa mağara aslanından oldukça küçük olduğu fark edildi.

Mağara aslanlarının beslenme tarzıyla ilgili yapılan çalışmaları da göz önünde bulunduran bilim insanları Berginia aslanlarının çoğunlukla bizon ve at avladıklarını, Avrupa aslanlarının  ise geyik avlamaları tartışmalara argüman olmaktadır.

Başyazar ve Paleogenetik Merkezi’nde eski bir Marie Curie üyesi olan David Stanton:

“Şimdi mağara aslanlarını hangi genlerin mağara aslanı yaptığını araştırmak için tam nükleer genomları sıralamayı hedeflediğimiz daha fazla genetik analizle devam ediyoruz.”. Sözlerini kullanarak araştırmanın geleceği hakkında fikirlerini dile getirdi.

AHMET TUĞRUL DEĞER