Manevi inançlar beyindeki depresyona karşı koruyucu etki ile bağlantılıdır

Yeni araştırmalara göre, dini inançlar veya maneviyat duygusu bazı insanların beyinlerini depresyona karşı güçlendirebilir. Bu çalışmada bilim insanları, kişisel olarak inandığımız inançlarla, aklımızdaki beyaz maddenin kalınlığı arasında ilginç bir bağlantı buldu.

Bu fikir henüz başlangıç aşamasında, fakat bunlar gibi bulgular yığıldıkça, depresyon ve din arasındaki bağlantı giderek her zamankinden çok ilgi çekici hale geliyor. Bugün, depresyonun en azından bir dereceye kadar genlerimizin bir sonucu olduğunu biliyoruz.

Ebeveynlerden birinin veya her ikisinin de depresyonda olması durumunda, çocuğun depresyon riskini iki katına, hatta ortalama miktarını dört katına çıkartabileceğini öne sürecek çok fazla araştırma var.

Ne zaman ki bu çalışmalar güçlü bir genetik bileşen önermesine rağmen , depresyon depresif ailesi olan herkesi etkilemez ve herhangi bir aile geçmişinde olmayan insanlarda da ortaya çıkabilir.
Bu ,oyunda başka bazı faktörlerin olması gerektiği anlamına gelir ve bir kişinin iç dünya görüşü bunlardan biri olabilir. 2005 yılında desteklenen bir araştırma , dinin zayıf sağlığı olanlarda depresyona karşı tampon olduğu bulunmuştur.

Ayrıca 2013 yılında yapılan çalışmada , zihinsel sağlık problemiyle tedavi görenlerin eğer Tanrıya inanırlarsa tedaviye daha iyi yanıt verdiği bulundu.

Ailevi yüksek depresyon riski

Daha derine dalınca , yeni araştırmada nöro görüntüleme tabanlı bir çeşit MRI, difüzyon tensör görüntüleme denir. Beynin dokusunu görselleştirmek ailevi depresyon riski olan çeşitli seviyelerde 99 katılımcı kullandı.

Beyaz doku beynin korteksini kaplayan soluk dokudur. Ve beyin dokularının birbiriyle iletişimini sağlayan sensörü içerir. Önceki araştırma göstermiştir ki beyaz dokunun incelmesi beyindeki depresyonun biyo göstergesi olup ve 2014 yılındaki araştırma dinin ve maneviyatın depresyonla bağlantılı beyindeki birçok bölgede daha kalın kortekslerle ilişkilendirilmiştir.

Yeni çalışmanın bulguları basitçe bu korelasyonları besler. Araştırmacılar ailevi yüksek depresyon riski ve önemli dini veya manevi inancı olanların ailevi düşük depresyon riski olan katılımcılarla beynin daha çok benzerlik olduğu keşfedildi.

‘’İki taraflı parietal ve oksipital(Kafanın arka tarafı) bölgelerde kalın kortekslerin olması inancın önemi ile (din veya maneviyat) ilişkili olduğunu bulduk.’’ Yazarın notu. Bu bölgelerde kortikal incelmenin depresyon riski için sabit bir biyogösterge olduğunu daha önce bildirdiğimize göre, inancın yüksek önemini (dini veya manevi) bildirenlerin kalın kortekslerin dengeleyici veya koruyucu mekanizma olarak işe yaracağını varsaydık.

Bu bağlantıların ilginç olması ,şimdilik ,hepsi bundan ibaret. Dinin beynin dokusunda etkisi olduğunu kesin olarak söyleyene kadar ,depresyonu bir yana bırakırsak , bu çalışmanın ve sayısız diğerlerin tekrarlaması , doğrulanması ve uzatılması için büyük zaman süreci geçmesi gerekir. İnsan beynine gelince, basit cevap yoktur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Nihan TÜZÜN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Güneş Tutulması Sırasında Arılara Ne Oluyor?

    Güvercinler Bize Çoklu Görev Hakkında Neler Öğretebilir?