Mark Zuckerberg’in Serveti Hızla Eriyor

Tahminlere göre Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in net servet değeri bu yıl şimdiye kadar 70 milyar dolar kadar düştü ve milyarderler endeksinde 20. sıralara kadar geriledi.

Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Zuckerberg, 2022 yılına 125 milyar dolarlık bir servetle başladı. Ancak o zamandan beri, verilere göre yaklaşık %55’in üzerinde bir düşüşle 55.3 milyar dolara düştü. Forbes ise net değerini 53.4 milyar dolar olarak belirledi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 25 Ekim 2019’da New York’taki Paley Center’da “Haberler Sekmesi” hakkında konuşuyor

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus’un sahibi olan Meta, Zuckerberg’in bir “Metaverse” şirketi olacağını ve marka değişikliğine gideceğini duyurmasından bu yana son 12 aydır çalkantılı bir dönem geçirdi. 2021 yılının son çeyreğinde Facebook günlük yaklaşık bir milyon aktif kullanıcı kaybederek, kullanıcı sayısındaki ilk düşüşünü bildirmeye devam etti.

Marka, geçtiğimiz 2021 yılının sonbaharında eski facebook çalışanı olan muhbir Frances Haugen yapmış olduğu on binlerce Facebook’un dahili belgesini Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve The Wall Street Journal’a ifşa etmesi ile ayrıca sarsılmıştı.

Frances Haugen, 60 Minutes programında CBS’ten Scott Pelley’e röportaj verdi (CBS News)

Meta’nın net geliri, 2021’in aynı dönemine göre ikinci çeyrekte %36 yani ortalama 3 milyar dolardan fazla düştü.

Şirket, Nisan ayında yaptığı bir duyuruda, 2021’de Metaverse yatırımlarına yaklaşık 10 milyar dolar sermaye harcamasının kabaca %50’sini aktardığını ve nisan ayı itibariyle Metaverse projelerinde çalışan 10.000’den fazla kişi olduğunu söyledi.

Meta 2022 Yıllık Hissedarlar Toplantısında açıklama yapan Zuckerberg;

“Metaverse evreninin uzun vadeli bir proje olduğunu ve önümüzdeki 10 yıl içinde şirkete anlamlı bir katkısı olmayacağını bu 10 yıllık sürecin bir temel inşa etme süreci olacağı ancak 2030’lar sonrası şirket için çok ciddi anlamda kârlılık ve büyüme sağlayacağını” söyledi.

Ayrıca başarılı şirketlerin “dünyayı ileriye taşımak için” araştırma ve geliştirmeye önemli ölçüde yatırım yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Meta, pandemi dönemi sonrası tüm teknoloji sektörünü etkileyen ekonomik bir gerilemenin ortasında 2022’de işe alımları azalttı. Reuters haberine göre, Meta’nın bu yıl için mühendis işe alım hedefinde üçte bir oranında azalttığını bildirdi.

Peki Zenginler listesinde başka kimler var?

Listenin en başında 268 milyar dolarlık ne serveti ile Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk yer alıyor.

Hintli sanayici Gautam Adani, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Fransız lüks ürünler devi Bernard Arnault ve eski Microsoft CEO’su Bill Gates ilk beşin geri kalanını oluşturuyor.

20. sırada olan Zuckerberg, Walmart’ın kurucu ortağı Sam Walton’ın çocukları Jim, Rob ve Alice Walton’ın hemen arkasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ağaçları inceleyen bilim insanlarından sert uyarı geldi!

    Dünya'da Yağmurlar Su Olarak Yağıyor. Neptün’de Elmas. İşte Nedeni!

    Neptün’de Elmas Yağıyor ve Nasıl Yağdığını Açıklayabiliriz.