Market eşyalarını dezenfekte etmek zorunda mıyız?

Market eşyalarını veya gıdaları dezenfekte etmek zorundamıyız? Şu anda COVID-19’un gıda ile bulaştığına dair bir kanıt yok. Koronavirüs ve marketler söz konusu olduğunda en büyük risk, siz alışveriş yaparken marketteki diğer insanların etrafında olmaktır.

Yiyeceklerimi 3 gün boyunca garajda veya verandada tutmalı mıyım?
Açıkçası bu saçma. Gerçekten sütünüzü, dondurmanızı, şarküteri etlerinizi üç gün dışarıda tutacak mısınız? Bunun da çok önemli gıda güvenliği sonuçları olacaktır. Bu kulağa bir felaket tarifi ya da en azından bozulmuş yiyecekler gibi geliyor.

Bu tavsiyede küçük bir doğruluk payı var, çünkü virüsün oda sıcaklığında yavaşça yaklaşık sekiz saatlik bir yarılanma ömrü ile inaktive (pasifize) edildiğini biliyoruz. Ancak bu tavsiye, tüm yiyeceklerin kontamine (bulaşmış, kirlenmiş) olduğunu ve sadece yiyeceklere dokunmanın sizi hasta edeceğini varsayar; ikisi de doğru değildir.

İçinde her şeyi taşıdığımız kutu ve çantaları dezenfekte etmek zorunda mıyız?

Market eşyalarını dezenfekte etmek zorunda mıyız? İşte uzmanından gerekli açıklama

Bunun bilimsel olarak anlam taşımayan bir tavsiye olduğunu düşünüyorum. Kontamine gıda paketlerinin dışından endişe ediyorsanız, oturmadan önce ellerinizi yıkamanızı ve / veya ellerinizi dezenfekte etmenizi öneririz. Ayrıca yemeden önce ellerinizi yıkamak bir salgın olmasa bile yapılması gereken bir uygulamadır!

Taze ürünleri sabunla yıkamak mı? Sabun kesinlikle yiyecekleri yıkamak için kullanılmamalıdır. Sabun yiyecek için tasarlanmamıştır. Sabun yutulduğunda bulantı, kusma ve ishale neden olabilir.

FDA dahil olmak üzere bilim uzmanlarının güncel önerileri, taze meyve ve sebzeleri soğuk suda yıkamamız gerektiğini söylüyor.

Yeniden kullanılabilir çantalar riskli mi?

Market eşyalarını dezenfekte etmek zorunda mıyız? İşte uzmanından gerekli açıklama

Birçok kişi yeniden kullanılabilir çantaları sorumlu bir seçim olarak kullanır. Bunu evde biz de yapıyoruz. Yeniden kullanılabilir torbalarınızı düzenli olarak yıkamak yapabileceğiniz en iyi uygulamadır. (pandemi zamanları olmasa bile)

Yeniden kullanılabilir bir torbanın marketteyken koronavirüs de dahil olmak üzere mikropları çekebilmesi teorik olarak mümkün olsa da, herkesin karşılaştığı en büyük tehdit, mağazada COVID-19 olan başka bir kişi oluşudur. Maket çantalarınızı arabada tutmanızı öneririm, böylece bir sonraki alışverişinizde onları kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Torbalarınızın üzerinde koronavirüs olabileceğinden endişe ediyorsanız, yıkayabilirsiniz. Ayrıca tüm yiyeceklerinizi kaldırmayı bitirdikten sonra ellerinizi yıkamalısınız. Bu da pandemi olmasa bile yapılması gereken bir uygulamadır.

Market alışverişimdeki riski azatlmak için ne yapabilirim?

Birçok market, girişte el dezenfektanları ve market arabalarını dezenfekte etme imkanını sunuyor. Her ikisi de harika fikirler ve eğer mevcutsa müşteriler bundan istifade etmeliler.

Diğer tavsiyem, bir liste yapmak ve ne istediğinizi bilmek böylece mağazadaki öğeleri hızlıca ve verimli bir şekilde hareket ederek listenizdeki öğeleri seçmek.

Bir diğeri ise sosyal mesafeyi korumak. Alışveriş yapan diğer kişilerden 1.8 metre uzakta durmaya çalışın. Eğer el dezenfektanı varsa dükkandan çıkarken ve eve gelip aldıklarımı yerleştirdikten sonra ve hatta tekrar kullanılabilir poşetlerimi arabama koyduktan sonra da kullandığımı da belirtmeliyim.

Rutgers Üniversitesi’nden gıda güvenliği konusunda uzman ve mikrobiyolog Donald Schaffner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doğal ilaçlar gerçekten koronavirüsle mücadelede işe yarar mı?

Ekinoks, Mısır’ın ikonik Sfenks’inin sırlarından birini ortaya koyuyor