Mars Bileti Alma projesinde Türkiye 2,5 milyon ile 1. sırada kayıtlar sürüyor

mars bileti

NASA ‘nın 2020 ‘deki Mars görevi için ‘İsmini Mars’a Gönder’ mars bileti kampanyasında, Türkiye 2,5 milyon kişi ile birinci sırada. Sende mars bileti al. NASA ‘nın 2020 ‘deki Mars görevi için başlattığı ‘İsmini Mars’a Gönder’ mars bileti kampanyasında, Dünya genelinde 8 milyon katılımcının arasında Türkiye 2,5 milyon kişi ile birinciliğini devam ettiriyor. Kayıtlar sürüyor: ismini yazdırmak için buraya tıkla.
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020 yılında Güneş sistemindeki en yakın komşumuz olan Mars’a yeni bir Rover uzay aracı gönderecek. Uzay meraklılarını bu görevin içine isimleri ile dahil etmek isteyen NASA, Send Your Name to Mars (İsmini Mars’a Gönder) adlı mars bileti kampanyası başlattı. Bu kampanya sayesinde hazırlanan web sayfasını ziyaret edenler formu doldurduktan sonra isimleri gidecek uzay aracının içine yerleştirilecek olan çipe yazılacak.

mars bileti
mars bileti al

7 MİLYON 987 BİN KİŞİ KAMPANYAYA KATILDI

Formun doldurulmasından sonra 2020’deki Mars görevi için temsili bir biniş kartı veriliyor. Dünya çapında 7 milyon 987 bin kişi ‘İsmini Mars’a Gönder’ kampanyasına katıldı. En yüksek katılımı sağlayan ülkeler arasında Türkiye ise birinciliğini koruyarak 2 milyon 495 bin kişi ile katılım gösterdi.

mars bileti

Türkiye’nin yüksek katılım göstermesi ise sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yer aldı. ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından “2020 Mars yolculuğuna adını yazdıranlar arasında Türkiye 2,5 milyona yaklaşan isim kaydıyla dünya sıralamasında ilk sırada! Türkiye bu konuda rekora imza atsın istemez misin?” diye paylaşımda bulundu.


NASA, Mars 2020 isimli projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik yaşam formları arayacak. 2012 yılında Mars’a inen Curiosity uzay aracının devamı niteliğinde geliştirilen ve 2020’nin Temmuz veya Ağustos ayında uzaya gönderilmesi beklenen yeni araç, aynı zamanda Mars arazisinde yüzey altı ve üstünde taş ve toprak örnekleri toplayacak.
İsimler, Mars 2020 uzay aracında bulunan çiplere işlenip Mars’a gönderilecek. Ayrıca ismini kaydedenlere NASA tarafından bir hatıra biniş kartı veriliyor. Kayıtlar 30 Eylül’e kadar sürecek.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
NASA, 2020 Mars görevi için “isminizi Mars’a gönderelim” projesi başlattı
Geçmişte olan ve gelecekte planlanan bütün “Mars görevleri”
NASA 2020 Yılında Mars Atmosferinde Oksijen Üretmeye Çalışacak