Mars Toprağı Tarıma Elverişli mi?

Hollandalı bilim insanları, NASA tarafından geliştirilmiş olan Mars toprağına benzer nitelikte olan toprakta ürün yetiştirmede olumlu sonuç aldı. Bu toprakta yetiştirilmiş olan ürünlerde ise herhangi bir sağlığı olumsuz yönde etkileyecek metallere rastlanmadı.

Mars’a gerçekleştirilen her seyahatte, gezegene ulaşacak olan astronotların gıda sorunları sürekli olarak gündeme gelmekte.

mars-domates-yetistirme

Diğer yandan, Kızıl Gezegen’e yolculuk temalı olan filmler de son zamanlarda oldukça popüler olmuş durumda. Özellikle belirtecek olursak Marslı isimli filmde, rol alan karakter Mars toprağında yetiştirmiş olduğu patatesleri tüketerek yaşam sürmesi, Mars toprağında herhangi bir ürün yetiştirilme konusunu gündeme getirmişti.

Hollandalı bilim insanları ise bu sorunun üzerine giderek cevabı buldu. Gerçekleştirilen bir deney sonucunda, Mars toprağına benzer nitelikte olan toprakta yetiştirilmiş olan dört sebze ve tahılın yenmesi konusunda güvenli olduğu belirlendi.

uzayda-tarim

Wageningen Üniversitesi araştırma ekibi, Mars toprağına benzeyen toprakta yetiştirilen turp, çavdar, domates ve bezelyenin tehlikeli düzeyde ağır metalleri barındırmadığını gördü.

Ekoloji uzmanı Wieger Wamelink, ” Bu çarpıcı sonuçları elde etmek gerçekten umut veriyor. Aslında bu bezelye,turp, domates ve çavdarları yiyebiliriz ve tatlarının nasıl olduğu konusunda da merak içerisindeyim” ifadelerini kullandı.

Gelecek zamanda Mars’a yerleşme yapacak olan kişiler için gerekli gıda maddelerini beraberinde götürmüş olacak, fakat daha sonrasında yaşam sürebilmek adına bu ürünleri ekerek yetiştirmeleri gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Mikroskopların Bile Görmeyi Başaramadığı Canlı Türleri Artık Görünüyor

ESA Astronotları Uzayın Zorlu Koşullarına Hazır