Mars’ta yeni bir keşif

NASA, Mars’ta sadece yüksek sıcaklık ile elde edilebilir olan ve dünya üzerinde oldukça az sayıda rastlanılmış bir maddeyi keşif ettiler. Bilim adamları NASA’ya ait Meralı (Curosity) adı verilen keşif robotunu kullanarak şuana dek aşırı sıcaklıklarda oluşmuş olduğuna inanılan tridymtire ismindeki maddeyi keşif ettiler.

Bu keşif sırasında bilim adamları daha önceki zamanlarda Mars’ta bu düzeyde bir sıcaklığın olduğuna dair tahminleri yoktu. Dünya üzerinde oldukça az rastlanılmış olan bu madde aslında Mars’ın volkanik bir geçmişe sahip olduğunu da gösteriyor.

Nasa--Curiosity

1980 yılında meydana gelen Helen Dağı patlaması sonucu ortaya çıkan maddeye benzetilmiş olan tridymite’a Gale krateri içerisinde görüldüğü ve bu madde ancak Mars’ta volkanik bir patlama sonucundaki sıcaklık ile meydana gelebileceği aktarıldı.

Keşif edilen bu madde, Mars’ın ne şekilde evrimleşmiş olduğu hakkında bir çok bilgiyi de beraberinde getirdiğini kaydeden Morris, ” Bundan sonra artık bir şeyleri tekrar düşünmemiz gerekli olacak” ifadelerini kullandı.

Mars’In farklı konumda bir yer olduğuna dikkat çekerek, oradaki süreçlerin farklı şekillerde gelişme gösterdiğini belirten Morris, ” Belkide orada hiç kimsenin bilemeyeceği daha bazı tuhaf şeyler oluyordur” ifadelerini kullandı.

Bilim adamları ise yeni keşif edilen maddenin, gezegen tarihinin yeniden yazılması için önemli konumda olan bir madde olduğunu önemle vurguluyor.

curiosty

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Uzun Süreli Bakışma Halüsinasyon Nedeni

    Nasa’dan 500 Bin Dolarlık Yarışma