içinde , ,

Üç Soru Üç Cevap: Gündelik Bilim

Su kaynamadan nasıl buharlaşır? – Sıcak yiyecekler soğuk yiyeceklere göre daha mı doyurucu? – Matematik nedir?

Beyinsizler platformunun özgün içeriği “Üç Soru Üç Cevap” serimizin yeni bölümüne hoşgeldiniz. Bu bölümde suyun kaynamadan nasıl buharlaştığı, sıcak yiyeceklerin daha mı doyurucu olduğu ve matematiğin aslında ne olduğu gibi merak edilen üç soruyu cevaplayacağız.

Su kaynamadan nasıl buharlaşır?

Sıcak yiyecekler soğuk yiyeceklere göre daha mı doyurucu?

Matematik nedir?

Su kaynamadan nasıl buharlaşır?

Su kaynamadan nasıl buharlaşır?

Sıvı su, ‘hidrojen bağları’ olarak bilinen moleküller arası kuvvetler tarafından birbirine doğru çekilen H2O moleküllerinden oluşmaktadır.

Bu moleküller nispeten zayıftır. Bazı H20 molekülleri 100°C’nin altındaki sıcaklıklarda bile komşularından kurtulmak için daima yeterli enerji ile dolaşır.

Bunlar daha sonra havaya ‘buharlaşabilir’. Örneğin, çevredeki hava basıncı yüksek irtifaya gidilerek azaltılırsa, daha fazla buharlaşma gerçekleşecektir.

Sıcak yiyecekler soğuk yiyeceklere göre daha mı doyurucu?

Sıcak yiyecekler soğuk yiyeceklere göre daha mı doyurucu?

Sıcak yiyecekler sizi daha uzun süre tok hissettirme eğilimindedir. Bunun nedeni ise iştahınızın geri dönmesi için aradan geçen süreyi arttırmasıdır. Taze pişirilmiş gıdalar, salınan uçucu organik bileşikler nedeniyle daha fazla aromaya sahiptir ve bu ekstra uyarma, yiyeceği soğuk olarak tüketilen aynı besin maddelerinden daha fazla tatmin edici hissettirmektedir.

Üstelik, sıcak yiyecekleri atıştırmak çok daha zordur. Yavaşça yemek yemek, beyninize önemli ve besleyici bir yemek tükettiğinizi gösterir ve böylelikle yemeğinizi bitirdikten sonra beyniniz iştahınızı daha uzun süre bastırır.

İlginizi çekebilir: Kimya İle Daha İyi, Mükemmel Yemek Yapmanın 10 Yolu!

Matematik nedir?

Matematik nedir?
Matematik nedir?

-Matematik bir araç mı?

Matematiği bir araç olarak görmenin yolu, hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız gerçeğidir. Günümüzde matematik, telefonlarımızın işleyişinden içinde yaşadığımız binaların mimarisine kadar olan her şeyi desteklemektedir. Ancak bu, saymayı sürdürmenin bir yolu olarak daha temel ve basit bir şekilde başladı.

Bunun en eski kanıtı olan ‘Ishango Kemiği’ gibi tarih öncesi çentikli çubuklardır. Orta Afrika’da bulunan 20.000 yaşındaki bu babun kemiği, üzerinde çentikli izlere benzeyen çizgiler bulundurmaktadır.

Başka bir yararlı araç olan sıfır ve negatif sayılarla hesaplama kuralları, Hintli matematikçi Brahmagupta’nın resmi olarak yazdığı MS 7. yüzyılda ortaya çıktı. Bu önemli bir gerçek-dünya konseptini ölçmenin yolunu sağlamıştır: borç.

20.000 yaşındaki Ishango kemiği, çetele işaretleri ile çentikli

– Matematik bir dil midir?

 Geleneksel dillerde bir alfabe, kelime bilgisi ve dilbilgisi olduğu gibi, matematikte de 1-9 sembolleri, “+” ve “÷” gibi işlem simgeleri, cebirsel harfler ve denklem yazmak veya toplamı hesaplamak için doğru yolları vardır. Günümüzde matematik, milliyete veya coğrafyaya bakılmaksızın tüm dünyada ‘konuşulan’ bir dildir. Matematik dilinin temel farkı, ona karşı bir tarafsızlık olmasıdır.

İki artı iki her zaman dörde eşit olurken, iletişim dili insanların nasıl tanımlayıp kullandığına bağlı olarak zaman ve mekanda değişmektedir. Yeni matematik önceki çalışmaların üzerinde yazmaz – sadece sayıların soyut dünyasını anlamamız için yeni bir ayrıntı ekler.

 – Matematik tüm gerçekliğimiz mi?

Her şeyin matematik tarafından tanımlanıp açıklanabileceği fikri, “her şeyin sayı olduğunu” düşünen Yunan filozof Pisagor’un çalışmalarına kadar uzanabilir. Artık Evrenimizin, matematiksel olarak ifade edilebilecek fizik yasalarına tabi olduğunu biliyoruz.

Bu, kozmolog Max Tegmark gibi bazılarının kozmostaki (evren) hücrelerden parçacıklara, zürafalardan ve galaksilere kadar her şeyin sadece matematik açısından tanımlanamayacağını, fakat tam anlamıyla matematikten oluştuğunu iddia etmesine yol açtı.

Diğerleri ise matematiğin ahlak, duygular veya sarı renk gibi hayatımızın bazı yönlerini tanımlamakta zorluk çektiğine dikkat belirtiyor. Matematik ve gerçeklik arasındaki gerçek ilişki, henüz bir süredir gündeme gelmesi muhtemel bir tartışmadır.