Matematik Travması, Ebeveynler ve Öğretmenler Bunun İçin Ne Yapabilir?

Matematiği anlamlandırırsan, matematik travması anlamsızlaşır. Matematik travması, matematik söz konusu olduğunda zihni tamamen kapatmaya neden olan bir sorundur.

Oregon Üniversitesi Eğitim Çalışmaları Araştırma Görevlisi Junnifer Ruef ve çalışma arkadaşları Shannon Sweeny ve Chris Willingham matematikte kimin iyi olup olmadığı kosunda araştırma yaptılar.
Junnifer Ruef, ‘’ 30 yıldır insanlara nasıl matematik öğreteceklerini öğretiyorum.

Çeşitli derecelerde matematik travması geçiren birçok insanla tanıştım. İnsanların hikayelerini dinlediğimde birçok ortak nokta olduğunu gördüm.

Onlara birisinin ‘sen matematikte iyi değilsin’ demesi ya da zamanlanmış matematik testlerinde panik göstermesi veya bir konuya takılıp kalmaları ve bunu aşmak için uğraşıyor olmaları ortak noktalardan birkaçıdır.

Matematik Travması, Ebeveynler ve Öğretmenler Bunun İçin Ne Yapabilir?

Kırılgan Matematik Kimliği

ABD matematik eğitimcilerinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de matematik travmasıyla uğraşan ilköğretim öğretmenlerine yardımcı olmaktır. Düşünsenize en büyük kişisel korkularınızdan olan bir şeyi çocuklara öğretmeye çalışıyorsunuz.

Birçok çalışma matematik travmasına sahip insanların benimle paylaştıklarını doğruladı. Zamanlanmış matematik testini tamamlamak için mücadele eden insanlar genellikle çalışma belleklerini kapatan bir korku yaşıyorlar.

Bu, kişinin matematik yapamayacağı fikrini pekiştirerek düşünmeyi imkansız hale getiyor. Dahası, zamanlanmış tetslerde başarılı olan öğrencilerde kırılgan bir matematik kimliği oluşabiliyor.
Çünkü bu öğrenciler matematikte iyi olmanın hesaplamada hızlı ve doğru olmak anlamına geldiğine inanırlar. Öğrenciler bilmediklerini veya hızlı olmadıklarını belirtmekten korkarlar, bu yüzden daha zorlu işlerden uzak dururlar. Bu şekilde kimse kazanmıyor.

Matematik travmasının birçok nedeni olabilir, öğretmenlerin ve ebeveynlerin doğrudan etkileme gücü vardır. Matematikte iyi olmanın ne anlama geldiğine dair demode fikirlerden olan; şuanki bilgisayarlar ve hesap makineleri gibi hızlı ve doğru işlem yapmanın önemli olması gibi düşünceler matematik travmasına neden olabilir.

Çarpma ve bölme gibi kavramları daha iyi anlamak, insanların kalıpları sayı olarak görmesini sağlar. Örneğin, 3, 5 ve 15, 3 x 5 = 15, 5 x 3 = 15, 15 ÷ 5 = 3 ve 15 ÷ 3 = 5 olan üçgen bir ilişkisi gibi.

Temel matematik işlemlerinin (gerçeklerinin) hızlı bir şekilde hatırlanmasının öğrenme için iyi olduğu efsanesinin derin ve zararlı olmayan kökleri vardır.

Bu ailelerin çocuklarının hesaplamada iyi olmasını istemesinden kaynaklıdır. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, akıcılık en iyi matematik işlemlerinin anlamlandırma ile gerçekleşir.

Başka bir deyişle, matematiksel bir bellek inşa etmenin ilk adımı, matematiğin nasıl çalıştığını anlamaktır.

Sensemaking (insanların anlam verme süreçleri) adımını atlamak, kırılgın bir anlama ve bilişsel olarak masraflı ezbere neden olur.

Bir kişi bir şey ezberlediğinde, ezberlenen bilgiler gerçekten daha kolay unutulur.
Buna karşılık matematik olgularındaki örüntüleri anlamak, ilgili olguları hatırlamak için gerekli olan bilişsel yükü azaltır. Sensemaking, insanların bildiklerini yeni sorunlara uygulamalarına izin vererek derin ve sağlam bir kavrayışa olanak sağlar.

Ebeveynler ve öğretmenler gerçek akıcılığı desteklemek için ne yapabilir?

Matematik Travması, Ebeveynler ve Öğretmenler Bunun İçin Ne Yapabilir?

İlk olarak, merak ve neşenin kaynağını bulmak gerek. Sudoku, KenKen veya belirli kart oyunları gerçek akılıcığı geliştirmelerine yardımcı olan matematik olgularını kullanmalarına teşvik eder.

Çocuklardan düşüncelerini açıklamasını isteyerek – kelimeler, resim veya nesneler kullanarak- fikirlerinin önemli olduğunu gösterin.

Doğru cevap verememiş olmaları düşüncelerinin yanlış oludğu anlamına gelmez.
Çocuğa o sonuca nasıl geldiğini sorun, bu onlara yollarının çalışmadığı noktaları gösterir ve yollarını gözden geçirmelerini sağlar.

İkinci olarak çocuklara zarar verici şekilde konuşmayın. Ebeveynler çocuklarına sen matematik insanı değilsin gibi mesajlar vermekten kaçınmalıdır. Bu çocukların kendi öğrenme yetenekleri hakkındaki inançlarını olumsuz etkiler.

ABD okulları hız ve doğruluktan uzaklaşarak tartışma ve anlamlandırmaya doğru ilerlemiştir. Matematik öğretmeni eğitimcileri bunun iyi bir şey olduğu konusunda hemfikirdir.

Çocuklarınızın öğrendikleri ile ilgili daha derin anlamlara bakın, daha derin anlamın problemleri çözmek için birden fazla yolu birleştirmekten geldiğini bilin.

Yalnız değilsin, iyileşmenin yollarını ara.
Bu matematiğin geniş ve güzel olduğunu anlamak ile başlar.’’

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çocuklara Matematiği Sevdirmenin 3 Yolu!
Başarılı Çocuklar yetiştirmek için anne ve babaların yapması gereken 4 Şey!
Milenyum Problemleri: Her Biri 1 Milyon Dolar Değerinde Olan 7 Matematik Problemi
İntegral – Sonsuza Giden Toplam. İntegral Tarihi ve Kullanım Alanları
Trigonometri nedir? 3 Kenarlı Metride Ölçü – Trigonometri Tarihi

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Güneş Sistemi’ndeki Gezegenlerde Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilirsiniz?

    Nikola Tesla: Modern Mucidin Olağandışı Hayatı