Memeli yiyen bir dinozorun ilk kanıtı!

Paleontologlar, küçük bir memelinin, kanatlı bir dinozor olan Microraptor tarafından yendiğine dair bilinen ilk olayı ortaya çıkardıklarını söylüyor.

Microraptor, yaklaşık 120 milyon yıl önce yaşamış bir paravian teropod sınıfından olan etobur bir dinozor cinsidir. Bir metrenin altındaki boyuyla en küçük dinozorlardan biriydi. Kanat benzeri yapıları sayesinde süzülerek uçabilme kabiliyetine sahip, tüylü bir dromaeosauriddi.

120 milyon yıl öncesine ait olan bu fosiller insan atası değil, yerine küçük tüylü bir dinozor olarak bilinen bir microraptor’un kaburgaları içinde bir hayvanın ayak parçasıdır.

Memeli yiyen bir dinozorun ilk kanıtı
microraptor’un kaburgaları içinde bulunan memeli ayak parçası. Fotoğraf: Alex Dececci / Mount Marty College / PA

Paleontologlar, Journal of Vertebrate Paleontology’de yayımladıkları bulguların “dinozorların bir memeli yediğinin ilk kanıtı” olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, dinozorların yediği şeyleri bulmanın çok nadir olduğunu ve her bir örneğin gerçekten önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü bu nadir buluntu doğrudan geçmişte ne yediklerini gösteriyor.

“Bu memeli insan atası değildi, ancak bazı antik atalarımızın dinozorlar için ideal bir yemek kaynağı olduğunu düşünebiliriz.”

“Bu çalışma, Jurassic Park’taki kadar korkutucu olmasa da, dinozorların bir memeli yediği ilk kayıt olduğunun altını çiziyor.”

Memeli yiyen bir dinozorun ilk kanıtı
Bir sanatçının Londra Kraliçesi Mary Üniversitesi tarafından mikroraptor olarak bilinen küçük, tüylü dinozor hakkında izlenimi. Fotoğraf: Ralph Attanasia III / PA

Microraptorlar, 125 ila 113 milyon yıl önce, şu anda Çin olarak bilinen antik ormanlarda yaşamış ve iki bacağı üzerinde hareket eden bir tür olarak biliniyor.

İki bacak üzerinde hareket ettiği halde, uzmanlar bazı türlerin az da olsa küçük irtifalarda uçabildiği olasılığını düşünmektedir.

Bu türler, örümcekler ya da küçük kedilerin boyutlarındaydılar ve küçük hayvanların avı için ağaçtan ağaca uçuyorlardı.

Memeli yiyen bir dinozorun ilk kanıtı
Küçük bir memeli yiyen Microraptor’un yaşam rekonstrüksiyonu. Kredi: Sanat eseri ( c ) Hans Larsson

Örnek ilk olarak 20 yıldan fazla bir süre önce, 2000 yılında tanımlandı, ancak araştırmacılar önceki ekibin dinozor içindeki başka bir hayvanın kalıntılarını göremediğini söyledi.

Yeni yapılan analizler sayesinde araştırmacılar, avın, yerde yaşayan ve iyi bir tırmanıcı olmayan fare büyüklüğünde bir memeli olduğunu ileri sürdü. Daha önceki araştırmalar, diğer microraptor fosillerinde, kuş, yılan veya balık gibi memeli olmayan yiyeceklerin saklandığını göstermiştir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kuzgunlar Ve Kargalar Neden Dünyanın En Zeki Kuşlarıdır?

    uzayda görünmeyen duvar

    Yeni Araştırmaya Göre Uzayda Görünmeyen Duvarlar Olabilir