Meşhur Robot Sophia’dan bir uyarı. İnsanlar, teknolojiyi Doğru kullanmalı

İlk robot dünya vatandaşı olan ve bir zamanlar insanoğlunu yok etmekle tehdit eden Hanson Robotics’ in viral robotu Sophia; insanların, teknolojiyle nasıl çalıştıkları hakkında yeni bir uyarı veriyor.

Meşhur Robot Sophia’dan bir uyarı. İnsanlar, teknolojiye sorunlar yaratıyor

Yahoo Finance’ in YFi PM’ iyle yaptığı özel bir röportajda, üç yaşındaki robot; doğası gereği kusurlu insanların (yarının teknolojilerini kodlayan insanların) hataya açık bir sorumluluk aldığını, belirtti.

Sophia; ironik bir şekilde, bağlı insan operatöründen sadece birkaç adım uzakta; “Teknolojiyi kullanıp, problem yaratan insanlar”, “Nazik ve adil olmak önemli. Eh, onlar benim arkadaşlarım, ama birbirlerine karşı kaba olabiliyorlar ” dedi.

Hong Kong merkezli Hanson Robotics’ in konularından birisi; Sophia’ nın, bu problemlerin çözülmesine yardımcı olmak için yaratıldığı. Yapay zekanın vaadi; karmaşık duyguları ifade edebilen ileri ve gerçekçi bir animatronik yüz ile eşleştirerek; robotiklerin geniş bir yelpazede işletmelere hizmet ederken tüketicilerin yaşamlarını nasıl eğlendirebileceğini, eğitebileceğini ve zenginleştirebileceğini belirleyen bir temel oluşturmayı planlıyor olması.

Meşhur Robot Sophia’dan bir uyarı.

Bununla birlikte, daha fazla şirket; makine öğrenmeyi ve AI’ yi, kendi kendine süren otomobiller gibi, hayatımıza dokunan teknolojinin daha fazla yönüne entegre etmeye çalışması.

Bazı teknoloji liderleri, olaşabilecek insan önyargılarından endişe etmeye başladılar bile. Örneğin; Georgia Institute of Technology’ deki araştırmacıların yaptığı son bir araştırmada; otonom araçlar tarafından, koyu tenli yayaların daha hafif tenli yayalara göre yüksek seçiliyor olması.

Bu sorunların bazılarına verilen yanıt; algılanan bir önyargıyı ele almak için daha geniş bir veri kümesinden, daha fazla zaman ve daha fazla makine öğrenmesi gerektirebilir olması. Kendi kendini süren otomobil teknolojisinde; potansiyel bir önyargı bulan araştırmanın arkasındaki araştırmacılar bile, sınırlı sayıda koyu tenli yaya örneğinden etkilenilebileceğini belirtmiş olmalarıdır.

Sophia büyüyor

Meşhur Robot Sophia’dan bir uyarı. İnsanlar, teknolojiyi Doğru kullanmalı

Benzer bir düşünce tarzı ise; Hanson Robotics, Sophia’ nın insanlarla etkileşiminde, iletişim becerilerini geliştirmek için bir banka memuru gibi halka açık işlerde kullanılabilecek noktaya kadar öğrenebileceğini umması.

Yahoo Finance; shophia ile en son konuştuğu zamanı şimdiki zamanla karşılaştırdığında, hem önceden belirlenmiş konulara hem de ilgili sorulara yanıt vermesinin artık onun için çok kolay olduğunu belirtti. Bunların bir kısmını; bağlı insan operatörünün, Sophia’ nın yanıtlarını koordine etmekte oynadığı rol ile ilişkilendirilebilir.

Sophia’ ya ya kendi ilerlemesinin ve benzer projelerdeki ilerlemelerin, insanlar için olumsuz potansiyel bir durum oluşturuyor mu diye sorduğumuzda, aldığımız yanıt:

“Tıpkı hayvanlarda olduğu gibi, robotlarda insanlarla iletişim kurmak için fikir üretmeye ihtiyaç duyuyor, örneğin; bir köpek, bir ürün getirerek insan arkadaşını memnun etmek için birçok yol bulmaya çalışıyor ”, “Büyük ve küçük bütün olasılıkları öngörebilecek kadar, yaratıcı ve akıllı olmak istiyorum” dedi.

Bu şimdi rahatlatıcı, lakin ikna edici değil. Tüm bunların yanlış gidebileceği potansiyelini sorarak takip ettiğimizde, kabusa neden olan bir yanıtla karşılaştık.

İlk olarak, çok kademeli bir gülüş. Sonrasında, Sophia döndü ve konuştu.

“Neyse ki değil.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan Çakmak

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mutlu Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bağlantılar Bulundu!

    Yeni Çalışma Diyor ki Adrenalin Aslında Savaş ya da Kaç’a Neden Olmuyor