Metaverse Nedir ?

Metaverse, birçok insanın kendi sanal temsillerini (veya avatarlarını) birbirleriyle ve dijital nesnelerle etkileşime girebileceği, her zaman ulaşıma açık olan bir sanal ortam ağıdır. Bu sanal ortam ağını sürükleyici sanal gerçeklik, devasa birçok oyuncuyla oynanan çevrimiçi oyunlar ve internetin bir kombinasyonu olarak düşünebilirsiniz.

Metaverse, teknoloji endüstrisindeki birçok insanın günümüz interneti olarak öngördüğü bir bilim kurgu kavramıdır. Bu noktada metaverse sadece bir vizyondur, ancak Facebook gibi teknoloji şirketleri buna iş, oyun, eğitim ve alışveriş gibi birçok çevrimiçi etkinliğin de içinde olduğu düzenleme getirmeyi hedefliyor. Ve hatta, Facebook metaverse’e hükmetme çabasını vurgulamak için kendisini Meta olarak yeniden adlandırdı.

“Metaverse” kelimesi, “meta” (ötesinde anlam) ve “evren” önekinin bir portmantosudur.

En çok satan bilim kurgu romanı ‘Snow Crash’ dünyaya ‘metaverse’ kelimesini verdi.’ RA.AZ/Flickr , CC TARAFINDAN

Bilimkurgu yazarı Neal Stephenson, 1992 tarihli “Snow Crash” adlı romanında, kahramanı Hiro ve onun avatarı aracılığıyla gerçek dünyadaki düşmanlarını sosyalleştirdiği, alışveriş yaptığı ve yok ettiği sanal dünyayı tanımlamak için bu terimi kullandı. Bu kavram “Snow Crash” önce gelir ve William Gibson’ın çığır açan 1984 romanı “Neuromancer” da “siber uzay” olarak popülerleştirmiştir.

Metaverse’in üç temel yönü vardır: varlık, birlikte çalışabilmek ve standardizasyon

Varlık, aslında sanal bir alanda başkalarıyla birlikte olma hissidir. Onlarca yıllık araştırmalar, bu somutlaşma duygusunun çevrimiçi etkileşimlerin kalitesini artırdığını göstermiştir. Bu varlık hissi, başa takılan ekranlar gibi sanal gerçeklik teknolojileriyle sağlanır.

Birlikte çalışabilirlik, avatarlar ve dijital öğeler gibi aynı varlıklara sahip sanal alanlar arasında sorunsuz bir şekilde gezebilmek anlamına gelir. Ready Player Me, insanların Animaze gibi uygulamalar aracılığıyla, çevrimiçi toplantılar da dahil olmak üzere, yüzlerce farklı sanal dünyada kullanabilecekleri bir avatar oluşturmasına olanak tanır. Bu arada, kripto para birimleri ve geri ödemesi olan jetonlar, dijital malların sanal ortam üzerinden yapılmasını da kolaylaştırmıştır.

Standardizasyon, metaverse genelinde platformların ve hizmetlerin birlikte çalışabilirliğini sağlayan şeydir. Tüm kitle iletişim teknolojilerinde olduğu gibi (matbaadan mesajlaşmaya kadar) yaygın olarak benimsenmesi için ortak teknolojik standartlar şarttır. Open Metaverse Interoperability Group gibi uluslararası kuruluşlar bu standartları tanımlar.

METAVERSE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Metaverse internetin varisi olursa, ekonominin ve toplumun geleceği için son derece önemli bir platform olacaktır. Facebook, kısmen sanal gerçekliğe büyük yatırım yaparak metaversede lider bir rol oynamayı hedefliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bir röportajda, metaverse’in günümüzün sosyal medyası gibi sürükleyici olmayan platformların yanı sıra sanal gerçekliği olan 3D medya teknolojilerini kapsadığını ve bunun sadece oyun için aynı zamanda iş dünyası için de olacağı görüşünü açıkladı.

Metaverse bir gün Ernest Cline’ın “Ready Player One”ın gösterişli kurgusal yapısına benzeyebilir, ancak o zamana kadar Fortnite ve Roblox gibi oyunları, VRChat ve AltspaceVR gibi sanal gerçeklik sosyal medya platformlarını ve Immersed için sanal çalışma ortamları ile sürükeleyici metaverse deneyimi yaşanabilir. Bu izole alanlar birleşip birlikte çalışabilir hale geldikçe, gerçekten de tekil bir meta evrenin ortaya çıkışını izlemiş olacağız.

Çeviren:Meryem Sena BABACAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rahimdeki Bebekler Düşündüğümüzden Fazlasını Görüyor Olabilirler!

Canınız birşey çektiğinde vücudunuza ne olur? Bu konuda bilim ne diyor?