Midesinde Kurbağa Kalıntıları Olan Dinozor Türü Bulundu!

Yeni keşfedilen dinozor türü, 130 ila 120 milyon yıl önce, Erken Kretase döneminde, Çin’in İç Moğolistan bölgesinde yaşarlardı.

Daurlong wangi olarak adlandırılan bu eski yaratık, balıklar, memeliler ve diğer dinozorlar ile beslenen bir grup kuş benzeri yırtıcı dinozor olan orta büyüklükte bir dromaeosaurid türüydü.

Bu dinozor türü, Kretase jeolojik döneminde Çin’in kuzeydoğusundaki bir tatlı su ekosistemi olan Jehol Biota’da yaşadı.

dinozor
Daurlong wangi holotipi: (a) tüm numune, (b) kafatası, (c) yörünge bölgesinin detayı, (d) göğüs omuruyla ilişkili tüy kalıntıları, (e) kurbağa iskeleti. Ölçek çubukları – 20 mm (b), 10 mm (c). Görüntü: Wang ve ark

Araştırmayı yürüten bilim insanları, Dromaeosauridae dinozor türünün, dönemin bilinen küçük ve orta büyüklükteki theropod (kertenkele kalçalı) dinozorların bir koludur dedi.

Paleontologlar, Daurlong wangi yaratığını İç Moğolistan’daki Longjiang’da Güvercin Tepesi mevkiinde bulunan neredeyse eksiksiz bir iskeletten tanımladılar.

“Daurlong wangi’nin holotipi, yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda, neredeyse eksiksiz ve eklemli bir iskelettir” dediler. (Bir holotip, türlerin resmi olarak tanımlandığı zaman kullanıldığı bilinen bir organizmanın tek bir fiziksel örneğidir.)

Araştırmacılar ayrıca Daurlong wangi’nin bağırsak içeriğinde eski bir kurbağanın kısmi iskeletini buldular.

Midesinde Kurbağa Kalıntıları Olan Dinozor Türleri Bulundu!
Keşfedilen inozor türü, 130 ila 120 milyon yıl önce, Erken Kretase döneminde yaşamaktadır.

Dinozorlar da dahil olmak üzere soyu tükenmiş türlerde mide, bağırsak yolunun yeniden inşası, bağırsaktaki Koprolit(fosilleşmiş dışkı) içeriğinin analizi ile çıkarılabilir.

Daurlong wangi örneği, kuş soyuna çok yakın bir theropod (kertenkele kalçalı dinozorlar) soyundaki ilk bağırsak vakasını gösteriyor.

Keşif, Scientific Reports dergisindeki makalede bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Kadının Sürekli Akan Sinüslerinin Aslında Beyin Sıvısını Sızdırdığı Ortaya Çıktı

Bir Şişeye Konulup Denize Atılmış Dünyanın En Eski Mesajı Bulundu