Migren Tedavisi İçin, Hızlı Etkili Burun Spreyi Onaylandı

Migren Tedavisi İçin, 15 dakikada migren ağrısını dindiren burun spreyi “Zavzpret”, FDA Gıda ve ilaç dairesi tarafından onaylandı.

FDA Gıda ve ilaç dairesi bir paramedik uzmanının Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi Pfizer’in migren tedavisi için hazırladığı hızlı etkili burun spreyini onayladı.

Pfizer bu ilacın Zavzpret adıyla Temmuz 2023’te çıkmasını planladıklarını açıkladı.

fda burun spreyi
Fda Migren İçin Bir İlk Olan, Hızlı Etkili Burun Spreyini Onayladı

“FDA’nın Zavzpret’i onaylaması migrenden yakınan ve oral tedavilere alternatif arayanlar için önemli bir dönüm noktası.” Diyor, Pfizer’in kimyageri Angela Hwang.

İlacın faz 3 çalışmasında, bazı migren hastalarının ağrısını 15 dakika gibi bir sürede dindirdiği keşfedildi.

Pfizer;  Kathleen Mullin’in  Yeni İngiltere Nöroloji ve Baş Ağrısı Enstitüsünün medikal başkanı “Hızlı emilim sağlayan bir burun spreyi olarak Zavzpret, ağrılarının dinmesini isteyen veya bulantı veya kusmadan dolayı oral tedavi göremeyen hastalara bir alternatif sunuyor.” Dediğini paylaştı.

burun spreyi
Migren hastalarının ağrısını 15 dakika gibi bir sürede dindirdiği keşfedildi.

Genellikle ağızdan alınan ilaçlarla ele alınan bu durumun tedavisi 1,405 kişinin yarısının tek doz sprey ve diğer yarısının plasebo almasıyla çift-kör yöntemi kullanılarak test edildi. (Çift-kör: Gönüllü, araştırmacı ve değerlendiriciden ikisi verilen tedaviyi bilmez.)

Migrenin başlangıcından iki saat sonrası değerlendirildiğinde, spreyin ağrıyı önemli ölçüde azalttığı bulundu; ki migren genellikle şiddetli baş ağrılarına neden olmanın yanı sıra mide bulantısı ve ışığa veya gürültüye karşı hassasiyeti de içerebilir.

Pfizer, Zavegepant olarak da bilinen Zavzpret’i geçen yıl Biohaven’dan yaklaşık 10 milyar dolara firmanın diğer migren tedavileriyle birlikte kendi bünyesine kattı.

Dünya’nın yüzde 10’u migrenden şikayetçi

Migren Tedavisi İçin, Hızlı Etkili Burun Spreyi Onaylandı
Migren Tedavisi İçin, 15 dakikada migren ağrısını dindiren burun spreyi FDA tarafından onaylandı. Pfizer bu ilacın adını Zavzpret olarak belirledi.

Dünya nüfusunun yüzde 10’u migren hastalığından muzdarip. Hastalık en fazla ABD ve Avrupa’da yaygın. Afrika ve Asya ülkelerinde ise Batı’ya oranla daha az görülüyor. En fazla 35-45 yaş arası kişileri etkileyen migren, kadınlarda daha yaygın görülüyor.

Çeviren: İkranur Bulut

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    çinin en büyük yük gemisi

    Çin Dünyanın En Büyük Yük Gemisini Üretti

    gökyüzünde su bulutu buldular

    Gökbilimciler uzayda yüzen büyük bir su bulutu buldular