Mikrodalga Fırının Önünde Durmak Tehlikeli Mi?

Donmuş sebzelerden paketlenmiş yiyeceklere kadar birçok şeyi pişirmemize olanak sağlayan mikrodalga fırınlar onlarca yıldır mutfaklarımızda yer alıyor. Fakat çoğumuzu endişelendiren bir konu var. Çalışan mikrodalga fırının yakınlarında durmak bize zarar verebilir mi? Eğer fırınınızda herhangi bir radyasyon kaçağı varsa cevap muhtemelen evet.

Peki, bu konuda çok fazla kaygılanmamıza gerek var mı? Önlem aldığımız sürece hayır.

mikrodalga
Mikrodalga Fırının Önünde Durmak Tehlikeli Mi?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA’ ya göre, mikrodalga radyasyonundan kaynaklanan yaralanmalar çok nadirdir. Ancak yine de, kendinizi güvende tutmak için alabileceğiniz bazı önlemler var. FDA’ ya göre mikrodalgalar uzayda hareket eden bir tür elektromanyetik radyasyon veya enerji dalgalarıdır. Radyo dalgaları, görünür ışık, X ışınları ve gama ışınları elektromanyetik radyasyonlara örnek olarak verilebilir.

Radyo dalgaları gibi mikrodalgalar da bir tür ‘iyonlaştırıcı olamayan radyasyon’dur. İyonlaştırıcı olmayan radyasyon, elektronları atomdan ayırabilecek yeterli enerjiye sahip olmayan radyasyon türüdür.

Bu yüzden mikrodalgalar Amerika Kanser Topluluğuna göre DNA için zararlı değildir. Oysaki gama ve X ışınları iyonlaştırıcı ışınlardır. Yani elektronları atomdan ayırabilecek yeterli enerjiye sahiplerdir ve DNA’ya zarar verebilirler.

Mikrodalgalar, X ışınları kadar zararlı olmasa da bu onların tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Mikrodalgalar su moleküllerinin titremesine sebep olarak yiyecekleri ısıtıyor. Teoride mikrodalgalar yiyecekleri ısıttıkları gibi vücut dokularını da ısıtabilir.

mikrodalga
Mikrodalga Fırının Önünde Durmak Tehlikeli Mi?

FDA’ ya göre mikrodalga, yanıklara ve katarakta sebep olabilir. Ancak FDA, bu tür yaralanmaların çok nadir olduğunu ve genellikle fırındaki açıklıklardan sızan büyük miktarda radyasyona maruz kalındığında meydana geldiğini belirtti. FDA bu tür radyasyon sızıntılarını önlemek için mikrodalgaların belirli bir şekilde tasarlanmasını zorunlu tutuyor.

Isıya Dikkat

FDA insanlara mikrodalga fırınlarını dikkatlice kontrol etmelerini ve eğer kapağı tam örtülmüyorsa veya başka bir şekilde hasar görmüşse kullanmamaları gerektiğini söylüyor. Mikrodalga fırınından kaynaklanan yaranmaların çoğu aslında sıcak kaplara ve aşırı ısınmış yiyeceklere dokunmaktan veya patlayan sıvılara maruz kalmaktan kaynaklanıyor. FDA insanlara mikrodalga fırını kullanırken ısıya dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor ve temel önlemler almalarını öneriyor.

Ayrıca ajans insanları su ısıtırken dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Bir bardak suyu ısıtmak için mikrodalgada tuttuğunuzda, suyun kaynama derecesinden daha fazla ısınma riski var. Bu olduğu zaman su kaynıyor gibi gözükmez.

Fakat bardağa dokunduğunuzda suda meydana gelen ufak bir sarsıntı kaynar suyun bir anda patlamasına sebep olabilir. Bu, özellikle yüz ve ellerde cilt yanmalarına neden olabilir. Kızgın suyun oluşmasını önlemek için FDA, insanların fırın kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi, önerilen su ısıtma süresini aşmaması gerektiğini söylüyor.
Aslında, kullanırken kendinizi güvende tutmak için mikrodalga fırınınızın kullanım kılavuzunu okumalı ve uygulamalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Zehra AYDIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Verilere Göre Evren Bilinenden Daha Hızlı Büyüyor!

Avlanırken Kendi Kafatasını Parçalayacak Kadar Sert Isırabilen T. Rex Dinazorlar Kendi Kafataslarını Nasıl Koruyorlardı?