Mikroskopların Bile Görmeyi Başaramadığı Canlı Türleri Artık Görünüyor

Avustralyalı araştırmacılar tarafından günümüz teknolojisine sahip mikroskoplar ile görmeyi başarılamayan canlı örneklerini inceleme yapabilecek yeni bir mikroskop cihazı geliştirildi.

Bundan sonra artık parazitler, bakteriler ve hücre kültürleri olası orjinal hallerine zarar verilmeksizin incelenmesine de imkan tanınmış oldu. Dünya üzerindeki ilk helyum mikroskobu olduğu iddia edilen dev metal yığını şekline sahip alet, Avustralya’da Newcastle Üniversitesi’nde geliştirildi. Araştırmalarda görevli fizikçi Paus Dastoor, genel olarak kullanılan mikroskoplar da ışın hassas canlılara zarar vermiş olduğunu ve bu helyum mikroskobunda böyle bir durum ile karşılaşılmayacağını belirtti.

helyum-mikroskop

Diğer yandan araştırmacılar, ortalama elektron mikroskobu altında inceleme yapılması durumunda buharlaşma yapan hassas güneş hücrelerini de mikroskobun sayesinde inceleme yapabildiklerini belirtiyor. Paul Dastoor, ” Cihaz özellikle tabiat açısından yeni bakışları getirecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu türdeki biyolojik örnekler genel mikroskoplar altında inceleme yapıldığında zarar görmektedir” dedi.

Mikroskop, bir elektron mikroskobu ile inceleme yapılması durumunda fazla tehlikeli ve ya hassas duruma sahip bir maddenin yüzeyi boyunca helyum ışınının geçirilmesi ile çalışmasını yapıyor.
Mikroskobun hangi tarihte satışa sunulacağı konusunda belirsizlik sürerken, şuandan itibaren bu mikroskoplara karşı yoğun talepler gün geçtikçe artış görmüş durumda.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kömürden Doğalgaz Üretimi Projesi

    Mars Toprağı Tarıma Elverişli mi?