Milyarlarca Virüs Her gün Gökyüzünden Düşüyor

Gözlerimizle görmesek de mikroskobik bir hayat her yerde devam ediyor. Virüsler hayatımızın bir parçası ve insanlık adeta onlarla bir savaş içerisinde.

Virüsler ve bakteriler atmosferin üst bölümü olan troposferde dolaşırlar ve şaşırtıcı sayılarda her gün dünyaya düşerler. Uluslararası Mikrobik Ekoloji Dergisi (International Societyfor Microbial Ecology Journal) ‘da yayınlanan bir araştırmada metrekare başına 800 milyon virüs bulunduğu bildirildi.

Bakteriler ve virüsler aerosol haline gelmiş olan parçacıklarla, özellikle çöllerde veya okyanuslarda bulunan tozlarla beraber gezegenin sınır tabakasının üstündeki küresel atmosferik dolaşım sistemi boyunca yolculuğa çıkıyorlar. Virüsler hava koşullarından etkilenen atmosferin alt bölgesi ile üstteki sakin kısım arasında yani 1.000 ile 16 bin metre arasında değişen bir aralıkta yer alıyor. Bilim insanları kuru ve ıslak hava yoluyla dağılan mikrobik yaşamın miktarı ve bileşiminin özellikle virüslerle ilgili bölümünün araştırılması gerektiğini söylüyor.

Araştırmacılar, İspanya’nın Sierra Nevada dağlarındaki platformlara PBL içerisinde dolaşan parçacıkların bulaşmasını önlemek için numune toplayıcıları yerleştirdi. Bu toplayıcılar deniz seviyesinden 2.9 ve 3 kilometrelerinde yüksekte yer alıyordu. Biriktirilen materyal, her iki haftada bir toplandı. Bilim insanları yakalanan mikropların kökenini izlemek için, hava kütlelerinin hareketini sürekli olarak haritalandıran iyi kurulmuş bir bilgisayar modeli kullandılar.

Deney, belirli koşullar altında günde en fazla 7 milyar virüs partikülünün düşebileceğini gösterdi. Daha çok virüs, karasal aerosollerden daha küçük deniz aerosolları (<0,7 mikron) taşıyan hava kütlelerinden düşüyor ve yağmur oranları virüslerin düşmesini etkilemiyor. Bakteriyel birikim yağmurlu günlerde veya daha büyük parçacıklar (>0.7 mikron) taşıyan hava hareketi olaylarında, özellikle Sahra tozunda daha yüksekti.

Viral çökelme oranları, bakteri aralığından 9 ila 461 katı daha yüksekti. Virüsler bakterilerden çok daha küçük oldukları için, bakterileri taşımak için gereken daha ağır toprak çökeltilerine kıyasla, hafif okyanus ve gaz moleküllerininonları taşıyabilmesi sürpriz değil.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    DNA’nın Kimyasına Mutasyonal Zamanlayıcı Yerleştirilmiş

    Malezya’da Küçük Bir Alanda Daha Önce Bilinmeyen Bir Dil Konuşulduğu Keşfedildi