içinde , , ,

Milyonlarca Yüksek Hızlı Kara Delik Samanyoluna Yakınlaşıyor Olabilir

 Kara delikler nasıl oluşurlar?

Astrofizikçilerin birçok teorileri var, ancak onlar da kesin olarak bilmiyor. Gösterişsiz bir biçimde kendi içine çöken devasa yıldızlar veya devasa süpernovaların patlamalarında doğan kara delikler olabilir. Yeni gözlemler, sonuncu olasılığın daha doğru olabileceğine işaret ediyor.

Milyonlarca Yüksek Hızlı Kara Delik Samanyoluna Yakınlaşıyor Olabilir

Hatta araştırmalar, bu patlamaların çok güçlü olduğunu, galaksideki kara delikleri saniyede 70 kilometreden daha yüksek hızlarda fırlatabildiklerini gösteriyor.
Curtin Üniversitesinden gökbilimci ve Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi araştırmacısı Pikky Atri;

“Bu çalışma temel olarak galaksideki kara deliklerin yüksek hızlarla hareket ettiğini görebildiğimiz ve bu hızın, kara delik doğarken oluşan patlamada edindiği geri tepme ile alakalı olabileceği konularından gözlemsel kanıtlarla bahsetmektedir” diye söyledi.

Ve bu, galaksinin etrafında yüksek hızda yakınlaşan, potansiyel olarak milyonlarca yıldız kütleli kara delikler olduğu anlamına geliyor. Halen ön baskıda mevcut olan yazı, Kraliyet Astronomik Toplumunun Aylık Bildirimleri ‘ne kabul edilmiştir.

16 Kara Delik

Milyonlarca Yüksek Hızlı Kara Delik Samanyoluna Yakınlaşıyor Olabilir

Çalışma ikili sistemlerdeki 16 kara deliğe dayanıyordu. (İkili yıldız sistemi, ortak kütle merkezi etrafındaki bir yörüngede dolanan iki yıldızlı sistemlere denir Tıpkı Dünya ve uydusu Ay’da olduğu gibi, fakat bu sefer söz konusu olanlar yıldızlardır.)
Karadelikler Sürekli beslenmedikleri sürece, hiçbir elektromanyetik radyasyon onların devasa yerçekiminden kaçamadığı için, onları tespit edemiyoruz. Ancak, karadelikler ikili yıldız sistemi içindelerse ve aktif olarak diğer yıldızdan besleniyorlarsa, karadeliğin etrafından dönen maddeler güçlü X-ışınları ve radyo dalgaları oluştururlar.
Bu kara delik sinyallerinielde ettiğimiz vakit, kara deliğin nasıl hareket ettiğini anlayabiliriz.Uluslararası araştırma ekibi bu hareketi, kara deliğin tarihçesini denemek ve yeniden inşa etmek için kullandı.
Atri,” bu sistemlerin galaksimizde nasıl hareket ettiğini izledik, hızlarını anladık, zaman içinde simüle edip ve bu 16 sistemin ayrı ayrı her birinin ne zaman doğduğunu ve sistemin hızının ne olduğunu anlamaya çalıştık ” dedi.

Süpernova patlamaları

“Hızlarına dayanarak, aslında bir süpernova patlaması ile doğup doğmadıklarını veya yıldızların doğrudan bir süpernova patlaması olmadan sadece kendi içlerine çökerek oluşup oluşmadığını öğrenebilirsiniz.”
Nötron yıldızlarının, kendi süpernova patlamaları ile yüksek hızlarda uzayda hızla savrulabildiklerini biliyoruz. Buna Blaauwgeri tepmesi veya doğumsal geri tepmesi denir ve süpernova patlaması dengesiz olduğunda, geri tepme ile sonuçlanır.
Aynı şekilde kara deliklerin geri tepme reaksiyonu sonucu oluşabildiği bilinmiyordu. Varsayımsal olarak, bu şekilde oluşma ihtimali var.
Aslında yedi kara delik X-ışını ikili sistemi daha önce doğumsal geri tepme reaksiyonu ile ilişkilendirilmiştir.
Yeni araştırma, geri kalan 9 sistemi, en derin ayrıntısıyla, kesin hareketlerini, sistemik radyal hızlarını ve bu sistemlerin birbirlerine olan mesafelerini birleştirerek daha ayrıntılı olarak analiz etti.
Ekip tarafından hesaplanan bu kara deliklerden birinin hareketi aşağıdaki videoda görülebilir.

VİDEO


Araştırmacılar, bu 16 kara delik X-ışını ikilisinin 12’sinin gerçekten de doğumsal geri tepme reaksiyonunu işaret eden yüksek hızlara ve yörüngelere sahip olduğunu buldular. Bu, örneklerin yüzde 75’ine eşittir.
Bunu, tahmini olarak 10 milyon adet kara deliğe kadar ölçeklenirsek, Samanyolu ’nda dolanan yaklaşık 7,5 milyon tane yüksek hızlı kara delik olduğu anlamına gelebilir. Ve 10 milyon gerçekten düşük bir sayı.
Önceki teorilere uygun olarak, bu hızlı kara delikler, daha yüksek kütleleri nedeniyle nötron yıldızlarından yaklaşık üç ya da dört kat daha yavaşlar. İlginçtir ki, karadeliğin kütlesi ile hızı arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür; Ancak bu, patlamadan önceki kaynak yıldızın kütlesi ile süpernova ihtimali arasında bir ilişki olup olmadığını bildiğimiz anlamına gelmiyor.
Bu, elbette, nispeten küçük bir kara delik örneği. Fakat Atri’ye göre, yıldızların, nasıl öldüğünü,geliştiğini anlamamızda ve yeni kara delikler oluşturmamızda yardımcı olabilecek büyük bir adım.

Milyonlarca Yüksek Hızlı Kara Delik Samanyoluna Yakınlaşıyor Olabilir

“Sonunda, tüm bunlar galaksimizde kaç kara delik olduğu, Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi ’nin bulduğu yerçekimsel dalgaları yayan kaç tane kara deliğin birleştiğini görmeyi beklediğimiz konusunda yardımcı olacak” diye ekledi.
Araştırmaya devam etmek için ekip gökyüzünü izlemeye devam edecek. Bu ikili sistemler her zaman parlak değildirler. Parlar ve sönerler, geçicidirler. Bu yüzden araştırmacılar, hızlı olsun ya da olmasın, Samanyolunda ki kara deliklerinin saymaya devam etmek için bu ikili sistemlerin daha fazla bulmayı ümit ediyorlar.
Ve şu anda güneş sistemimize doğru giden bir kara delik var mı yok mu diye endişeleniyorsanız, panik yapmanıza gerek yok.
Atri ’nin söylediğine göre;

” en yakın kara delik, iki kiloparsek (6,523 ışık yılı) uzakta.”
“Çok, çok uzak. Yani herhangi bir zamanda herhangi bir kara deliğin içine çekilme şansımız yok.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Engin ALIR
Kaynak: https://www.sciencealert.com/there-could-be-a-whole-bunch-of-high-speed-black-holes-zooming-around-the-galaxy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum