Mısır 4.600 yıllık Antik Bent piramidi odalarını ziyarete açtı

Mısır, 4.600 yıllık Bent piramidi içindeki odaları ziyaret etmek için tünellerinin derinliklerine gidilebilecek şekilde ziyaretçilere açtı. Reuters, cumartesi gününden (20.07.2019) itibaren ziyaretçilerin 78 metrelik bir tüneli kullanarak piramidin içindeki iki odaya kadar yürüyebildiğini belirtti.

Firavun Sneferu için M.Ö. 2.600 yıllarında inşa edilen piramit Mısır ‘ın en ünlü piramitlerinden farklı görünüyor.

Bent piramidi odalarını ziyarete açtı
Mısır 4.600 yıllık Antik “Bent piramidi” odalarını ziyarete açtı

BBC ‘ye göre normal şartlarda piramidin 101 metre yüksekliğe sahip olması gerekiyordu ancak yapım aşamasında sabit bir temel sağlamayan yumuşak kil üzerine inşa edildiği için sonradan bazı ayarlamalar yapmak zorunda kaldılar.

Mısır Eski Eserler Konseyi genel sekreteri Mostafa Waziri, Reuters ‘e verdiği demeçte piramit restore edilirken çatlakların ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Yapıyı sağlamlaştırmak için piramidin yükseliş açısını 54 dereceden 43 dereceye değiştirdiler. Şekli olağandışıdır ancak Mısır piramitlerinin inşasında önemli bir adımdı.

Mısır 4.600 yıllık Antik Bent piramidi odalarını ziyarete açtı

Bent piramidi Sneferu için yapılmış üç piramitten biridir ancak onun mezar yeri bilinmemektedir. Piramidin bulunduğu sitenin yöneticisi Mohamed Shiha, Reuters ‘e Firavun ‘un Bent piramidinin içine gömülmesinin mümkün olabileceğini ve henüz keşfedilmediğini söyledi.

Piramit, 1956 ‘da kazıldığından beri ilk kez açıldı. Mısır, özellikle daha az ziyaret edilen bölgelere yönelik turizmi artırmayı hedefliyor. Ziyaretçiler ayrıca hemen yan tarafında Sneferu ‘nun karısı Hetepheres için inşa edilmiş 18 metre yüksekliğindeki piramide de girebilirler.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Eski Mısır’ da Hayat

Mısır Firavunu Tutankamon’un mezarı, 9 yıllık çalışmanın ardından ziyarete açıldı

Bugün Hala Kullandığımız 10 Antik Mısır Tıbbi Uygulaması

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şekerli İçecekler ve Kanser Arasında Olan Olası Bağlantı

Hubble Sabiti Başka Bir Darbe Aldı

Evren Ne Kadar Hızlı Genişliyor?